Zagadkowy zespół Morfeusza: gdy chcesz się kochać podczas snu

W przypadku tego zaburzenia terapia zazwyczaj przynosi satysfakcjonujące rezultaty.
Zagadkowy zespół Morfeusza: gdy chcesz się kochać podczas snu
Fot. Unsplash.com (Kinga Cichewicz)
05.11.2022

Seksomnia to zaburzenie snu, które charakteryzuje się nadmierną aktywnością seksualną w nocy. Osoby, które na to cierpią, często zaczynają się dotykać i imitować ruchy seksualne przez sen. Zdarza się, że następnego dnia tego nie pamiętają. Jak wygląda terapia tego zaburzenia?

Zobacz także: Osoba wysoko wrażliwa wszystko przeżywa mocniej. Jak wygląda jej dzień powszedni?

Seksomnia

Soksomnia to inaczej zespół Morfeusza. Jest to rodzaj zaburzenia snu, które przejawia się niewłaściwą aktywnością seksualną w trakcie głębokiego snu. U pacjentów cierpiących na to zaburzenie ma miejsce aktywizacja układu odpowiedzialnego za doznania seksualne. Skutkiem czego u kobiet dochodzi do nawilżenia pochwy, a u mężczyzn do erekcji. Zdarza się często, że te doznania prowadzą do orgazmu. Zespół Morfeusza może objawiać się ruchami seksualnymi i wydawaniem charakterystycznych dźwięków. W skrajnych przypadkach seksomnia może być połączona z lunatykowaniem. Wówczas osoba cierpiąca na to zaburzenie może nawet próbować odbyć stosunek seksualny z domownikiem wbrew jego woli.

Seksomnia – przyczyny

Pochodzenie seksomnii jest nieznane. Naukowcy twierdzą jednak, że ma podobne podłoże co lunatyzm. Mowa o zakłóceniach powstających w trakcie głębokiego snu. Czynnikami, które wpływają na zwiększone ryzyko wystąpienia seksomnii, to zażywanie narkotyków, problemy ze snem lub jego brak oraz skrajne wyczerpanie. Wśród nich jest także przewlekły niepokój i głęboki stres. Picie alkoholu także ma na to wpływ.

Seksomnia – objawy

Seksomnia powoduje, że osoba cierpiąca na nią, zaczyna masturbować się przez sen. Wykonuje ruchy seksualne, ociera się i dotyka, wydając przy tym typowe dla seksu dźwięki. Dodatkowo, oddycha głośno i szybko. Zaburzenie to rozpoznaje się u stosunkowo niewielkiej grupy ludzi. Zazwyczaj spowodowane jest to wstydem, który chorzy odczuwają, a przez który boją się poprosić o pomoc.

Może się zdarzyć, że kiedy pacjent dzieli z kimś łóżko, zaczyna inicjować z tą osobą grę wstępną. W trakcie takiego epizodu nie jest w stanie się obudzić, a następnego dnia nie pamięta nocnych wydarzeń. Może w nie także nie wierzyć, kiedy ktoś mu o tym mówi.

Seksomnia – leczenie

Terapia zespołu Morfeusza polega w dużej mierze na unikaniu czynników, które to zaburzenie wywołują. Zdarza się, że pacjenci muszą odstawić alkohol czy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Seksomnia może być także wynikiem stosowania niektórych leków. Wtedy zalecane jest zastąpienie ich innymi. 

Podstawą leczenia w przypadku tego zaburzenia snu jest farmakoterapia połączona ze wsparciem ze strony psychoterapeuty czy psychologa.

Zobacz także: Królowe kłótni i dram. Najpopularniejsze błędy komunikacyjne, przez które zniechęcamy do siebie innych

Źródło: portal.abczdrowie.pl 

Polecane wideo

Influencerka o niezwykłej urodzie. Ma twarz pięknej lalki
Influencerka o niezwykłej urodzie. Ma twarz pięknej lalki - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.11.2022 21:50
Ja się nie masturbuje przez sen, ale miewam orgazmy w trakcie snu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie