Gdy w nocy budzisz się z krzykiem... Skąd się biorą koszmary senne?

Koszmary pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Gdy w nocy budzisz się z krzykiem... Skąd się biorą koszmary senne?
Fot. Unsplash
12.11.2022

Spadanie, śmierć czy zagubienie to tylko niektóre z motywów koszmarów sennych. Dla niektórych osób stanowią one codzienność. Z kolei inni nigdy nie musieli mierzyć się z tym problemem. Niestety, koszmary wpływają na jakość snu, a nawet mogą prowadzić do bezsenności. Skąd się biorą?

Zobacz także: Katastrofizacja. Co zrobić, aby przestać postrzegać świat tylko w ciemnych barwach?

Koszmary senne

Strata ukochanej osoby, śmierć kogoś bliskiego, spadanie czy topienie się. Koszmary senne pokazują sytuacje, które mogą, ale nie muszą wydarzyć się w życiu codziennym. Często nawiązują do problemów, z którymi musisz się mierzyć na co dzień. 

Najczęstsze motywy koszmarów sennych to ucieczka bądź błądzenie, często towarzyszy temu uczucie paniki. Równie często koszmary mogą dotyczyć spadania czy topienia się. Zdarza się także, że w złym śnie widzisz siebie nago pośród tłumu ludzi i nic nie możesz na to poradzić. Taki sen może jednak być zapowiedzią nowej miłości. W koszmarach mogą pojawiać się także potwory, duchy czy straszne zwierzęta. Są one zazwyczaj uosobieniem twoich wewnętrznych lęków.

Koszmary senne – przyczyny

W nawracających koszmarach upatruje się przyczyn bezsenności. Osoby, którym dokuczają koszmary, boją się spać lub wybudzają się w środku nocy. Koszmarowi towarzyszyły silne emocje, więc człowiek, który go doświadczył, często nie może ponownie zasnąć. 

Koszmary senne mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ten problem jednak zdecydowanie częściej dotyka osób w dojrzałym wieku. W przypadku dzieci koszmary zazwyczaj są następstwem silnych emocji, z którymi małoletni często nie potrafią sobie radzić. Warto wiedzieć, że dziecko może mieć koszmary na skutek urazów psychicznych czy odczuwania wewnętrznego niepokoju. Dzieci wyczuwają napiętą sytuację w domu spowodowaną np. kłótnią czy rozwodem rodziców.

Złe sny w przypadku dorosłych mogą brać się także z fizjologii człowieka. Właśnie w taki sposób organizm może dawać znać, że rozwija się w nim jakaś choroba. Podłożem koszmarów sennych może być także zła dieta. Jak się bowiem okazuje, koszmary dokuczają osobom, które zjadły prze snem ciężkostrawny posiłek. W przypadku dorosłych, podobnie jak u dzieci, koszmary mogą być reakcją organizmu na silny stres bądź trudną sytuację. Sny złe mogą być spowodowane koniecznością podjęcia decyzji, która zaważy na dalszym życiu.

Zobacz także: Przebodźcowanie: za głośno, za jasno, zbyt intensywnie

Źródło: portal.abczdrowie.pl 

Polecane wideo

Kobiece fryzury, które uwielbiają faceci. Według nich to najlepsze uczesania wszech czasów
Kobiece fryzury, które uwielbiają faceci. Według nich to najlepsze uczesania wszech czasów - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie