Osoba wysoko wrażliwa wszystko przeżywa mocniej. Jak wygląda jej dzień powszedni?

Codzienność WWO różni się od codzienności zwykłego człowieka.
Osoba wysoko wrażliwa wszystko przeżywa mocniej. Jak wygląda jej dzień powszedni?
Fot. Unsplash (Roman Polenin)
19.10.2022

Wysoko wrażliwe osoby, czyli WWO, przeżywają bardziej wszystko – emocje, stres, trudne sytuacje czy sytuacje z pozoru błahe. Często unikają życia społecznego, ponieważ stanowi dla nich zbyt dużą ilość bodźców. Jak wygląda codzienność takiej osoby?

Zobacz także: Zaburzenia lękowe powodują skrajne emocje. Jak sobie z nimi poradzić?

Osoby wysoko wrażliwe stanowią nawet 20% populacji. Warto wiedzieć, że wysoko rozwinięta wrażliwość nie jest zaburzeniem. Jest ona uwarunkowana genetycznie, a układ nerwowy WWO znacznie mocniej przetwarza bodźce.

Wysoko wrażliwe osoby (WWO) – po czym je rozpoznać?

Osoby wysoko wrażliwe są bardziej narażone na działanie bodźców, które do nich docierają, ponieważ odbierają je mocniej. Są dużo bardziej wyczulone na różnego rodzaju impulsy. Cechują się także rozbudowanym życiem wewnętrznym. Osoby, które cechuje wysoka wrażliwość, mają predyspozycje do głębokiego przeżywania i intensywnego przetwarzania różnych informacji, które do nich docierają. Czasami poświęcają bardzo dużo czasu na analizowanie błahych rzeczy. Przeżywają je w kółko i czasami nadinterpretują to, co się wydarzyło. Często także tworzą plany awaryjne, które nigdy nie będą im potrzebne. Dodatkowo, mają rozwiniętą umiejętność czytania pomiędzy wierszami.

Jak wygląda codzienność osoby wysoko wrażliwej?

Osoba wysoko wrażliwa dużo mocniej przeżywa pewne rzeczy niż zwykły człowiek. Często zamyka się w sobie i skupia na własnych przeżyciach wewnętrznych. Nadmiar impulsów z otoczenia powoduje, że szybko ma dość i jest przemęczona. Czuje mocniej i bardziej, nie potrafi uspokoić swoich myśli. Zdarza się często, że nie radzi sobie ze swoimi emocjami, których odczuwa mnóstwo.

W pracy szybko się męczy, a trudne sytuacje wysysają z niej energię. Często odczuwa objawy somatyczne takie jak ból głowy, który jest skutkiem burzy myśli. WWO czuje silną potrzebę życia w ciszy i spokoju. Najlepiej czuje się w swoim domu na wsi czy na przedmieściach z dala od miejskiego zgiełku.

Warto wiedzieć także, że WWO bardzo nie lubi znajdować się w centrum uwagi. Ta osoba będzie unikać takich sytuacji. To bowiem wywołuje w niej silne i zazwyczaj negatywne emocje. Osoba wysoko wrażliwa jest raczej wycofana i ma problem z nawiązywaniem relacji z racji na swoją nieśmiałość. Ten typ człowieka nie radzi sobie ze stresem, który wywołują w nim sytuacje, które z kolei nie powinny być stresujące wcale. Charakteryzuje się także brakiem umiejętności pracy pod presją czasu i wykonywania kilku czynności jednocześnie.

Zobacz także: Przebodźcowanie: za głośno, za jasno, zbyt intensywnie

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Polecane wideo

Jakie studia skończyły polskie gwiazdy?
Jakie studia skończyły polskie gwiazdy? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Marysia (Ocena: 5) 19.10.2022 12:54
Jestem osobą wysoko wrażliwą i mogę powiedzieć, że przez wiele lat (przed diagnozą) moja codzienność była pełna stresu. Człowiek najzwyczajniej przejmuje się wszystkim znacznie bardziej niż inni - do tego stopnia, że drobne problemy zatruwają mu dzień i sprawiają, że nie może funkcjonować. Tak było w moim przypadku i podobnie, jak wielka część osób wysoko wrażliwych długo słyszałam, że jestem furiatką, desperatką, że nie potrafię nad sobą panować. Wszystko prawda :D Rzeczywiście jednak, w przeciwieństwie do innych ludzi mam powód, dla którego tak bardzo się przejmuję. Po prostu odczuwam wszystko silniej. Dopiero od terapeutki w Psychologgii dowiedziałam się, że można być wysoko wrażliwym. Pani Dorota Kobierska dokładnie mi wszystko tłumaczyła i pomogła mi się zagłębić w świat moich emocji. Moja rada dla tych, którzy słyszą od otoczenia, że coś jest z nimi nie tak: idźcie do terapeuty. To nie boli, a może się okazać, że takie spotkanie z terapeutą pomoże Wam poczuć się lepiej tak jak mi.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie