Katastrofizacja. Co zrobić, aby przestać postrzegać świat tylko w ciemnych barwach?

Nie da się żyć w ciągłej obawie przed rychłą katastrofą.
Katastrofizacja. Co zrobić, aby przestać postrzegać świat tylko w ciemnych barwach?
Fot. Unsplash (Darius Bashar)
17.10.2022

Katastrofizacja to zniekształcenie poznawcze objawiające się ciągłą obawą przed katastrofą. Osobę cierpiącą na to zaburzenie cechuje skrajny pesymizm. Problemu lepiej nie bagatelizować, ponieważ może narastać i prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Zobacz także: Najbardziej uciążliwa fobia społeczna. Czym objawia się antefamafobia?

Katastrofizacja – co to?

Katastrofizacja polega na tworzeniu w głowie samych czarnych scenariuszy. Osoba, która cechuje się katastroficznym myśleniem, zazwyczaj jest przygotowana na najgorsze, a w jej życiu ciągle obecny jest lęk. Taki człowiek nie czerpie radości z życia, a zajmuje się ciągłym umartwianiem. Jego myślenie jest irracjonalne. Niestety, trwanie w świecie zbudowanym ze swoich lęków ma negatywny wpływ nie tylko na chorego, lecz także na jego relacje. Mogą one ulec znacznemu pogorszeniu.

Przykłady katastrofizacji

Osoba cierpiąca na to zniekształcenie poznawcze będzie zawsze widzieć rzeczywistość w ciemnych barwach. Jeśli ktoś jej zaproponuje wyjazd na wakacje, nie pojedzie z obawy przed chorobą czy żywiołem, który może przyjść. Katastrofizacja polega także na znacznym wyolbrzymianiu codziennych sytuacji. Taka osoba, jeśli źle coś zrobi w pracy, będzie panikować, że zostanie zwolniona. Zrezygnuje także z normalnego funkcjonowania i w taki sposób nie pójdzie do kina, ponieważ może się tam zdarzyć atak terrorystyczny. Nie będzie jeździć samochodem z obawy przed wypadkiem czy nie wsiądzie do samolotu z obawy przed katastrofą lotniczą.

Jak wyleczyć się z myślenia katastroficznego?

W przypadku katastrofizacji przede wszystkim warto nazwać problem i nie bagatelizować go. W dłuższej perspektywie może mieć destrukcyjny wpływ na życie chorego i sprawić, że zamknie się on we własnym świecie czy w przysłowiowych czterech ścianach. Pesymistyczne myśli mogą się nasilić i urosnąć do rangi ataków paniki czy lęku uogólnionego. W leczeniu tego zaburzenia najlepszym rozwiązaniem jest terapia dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jej celem będzie zmiana procesów myślowych z destrukcyjnych na myślenie wspierające.

Zobacz także: Obsesja może być niebezpieczna. Skąd się bierze to zaburzenie?

Źródło: portal.abczdrowie.pl

 

Polecane wideo

Najmodniejsze fryzury na jesień są dość... osobliwe. Podobają Ci się?
Najmodniejsze fryzury na jesień są dość... osobliwe. Podobają Ci się? - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 18.10.2022 01:30
Nie wiem czy to się liczy, ale ja np.bardzo boję się zajść w ciążę. Ból porodowy, połóg, wyrwanie z rynku pracy...Ok, na macierzyńskim mogę być prawie rok (chociaż pieniądze są naprawdę marne, przez pierwsze 6 tygodnii 90% pensji, a później przez 33 tygodnie zaledwie 156 funtów tyg.), ale co później? Żłobek lub opiekunka to tyle ile moją miesięczną pensja,a zostanie w domu przez dłuższy czas równa się pozostaniu na utrzymaniu faceta, przeraża mnie wizja bycia od kogoś uzależnionym i to, że mogłoby się mu coś stać - choroby, wypadki, śmierć 'chodzą po ludziach' i z czego ja bym wtedy żyła z małym człowiekiem u boku...Biedni ludzie naprawdę mają w życiu prze*ebane! :((((((((((
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 17.10.2022 22:34
Nie oglądać TVP PiS to nie będziecie mieć takiego myślenia
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 17.10.2022 14:40
Co zrobić? Wypić pół lytra.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie