Schizofrenii prostej nie towarzyszą omamy i urojenia. Czym różni się od depresji?

To najrzadziej spotykana odmiana tej choroby.
Schizofrenii prostej nie towarzyszą omamy i urojenia. Czym różni się od depresji?
Fot. Unsplash (Jorge Bermudez)
06.11.2022

W przebiegu schizofrenii prostej nie występują objawy pozytywne takie jak omamy czy urojenia, chorobie towarzyszą za to objawy negatywne, które pojawiają się stopniowo. Zatem czym to schorzenie różni się od depresji? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Ten rysunek powie o Tobie całą prawdę. Jakie zwierzę zobaczyłaś w pierwszej kolejności?

Schizofrenia prosta – co to?

Ryzyko zachorowania na schizofrenię wynosi 1%, jednak prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię prostą wynosi 1% wszystkich zachorowań. Ta niezwykle rzadka odmiana charakteryzuje się całkowicie odmiennym przebiegiem i objawami niż pozostałe przypadki. Schizofrenia prosta może być mylona z depresją czy nerwicą. W psychiatrii schizofrenia zaliczana jest do zaburzeń psychotycznych, a to z kolei stan, w którym pacjent cierpi na poważne upośledzenie wielu funkcji psychicznych. Otoczenie i własną osobę postrzega na swój sposób, a jego myśli są nie adekwatne do sytuacji. Ma także zaburzoną sferę emocjonalną.

Schizofrenia prosta – przyczyny

Niestety, przyczyny tego schorzenia są złożone i nie można ich jednoznacznie określić. Do zachorowania można dojść na skutek wzajemnego oddziaływania wielu czynników. Wśród nich wskazuje się m.in. na zaburzenia prawidłowej budowy i funkcji komórek nerwowych niektórych struktur mózgu czy nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu.

Popularna jest także teoria, że schizofrenia jest chorobą dziedziczną, a ryzyko zachorowania na nią zwiększa się wraz ze stopniem pokrewieństwa z chorym. Na wykształcenie się tego schorzenia mogą mieć także wpływ czynniki społeczno-psychologiczne takie jak trudne doświadczenia życiowe czy życie w dużym stresie. Podłoża tego zaburzenia psychiatrzy doszukują się także w zmianach w ośrodkowym układzie nerwowym w okresie rozwoju płodowego oraz w komplikacjach w trakcie porodu lub na wczesnym etapie życia dziecka, które skutkować będzie nieprawidłowym rozwojem mózgu.
Niestety, z racji na dużą ilość czynników, które mogą wpłynąć na ryzyko zachorowania na schizofrenię, nie są na razie znane sposoby zapobiegania tej chorobie. Jedyna możliwość to monitorowanie swojego zdrowia psychicznego i skorzystanie z pomocy w odpowiednim momencie.

Schizofrenia prosta – objawy negatywne

Najbardziej charakterystyczną cechą schizofrenii prostej jej powolny początek, który trwa kilka miesięcy, a nawet lat. Niestety, ta choroba mimo że wolno, to ciągle postępuje, niosąc ze sobą spustoszenie w życiu pacjenta. Chory stopniowo wycofuje się z życia społecznego i dotychczasowych aktywności do momentu aż całkowicie straci zainteresowanie czymkolwiek. Inne cechy osoby cierpiącej na schizofrenię prostą to bierność i apatia.

Schizofrenik w skrajnych przypadkach całkowicie unika wchodzenia w interakcje z drugim człowiekiem. Dużym upośledzeniem będzie się w jego przypadku cechować komunikacja za pośrednictwem mimiki, gestów i postawy ciała. Pacjent zatraca umiejętność dostosowania emocji i reakcji do sytuacji.

Schizofrenia prosta – diagnoza i leczenie

Diagnostyka tego zaburzenia jest znacznie utrudniona, biorąc pod uwagę obraz choroby. Często jest on mylony z epizodem lub stanem depresyjnym czy niektórymi zaburzeniami nerwicowymi. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent dokładnie opisał swoje objawy i jak najszybciej zgłosił się do lekarza. Terapia schizofrenii prostej polega na wdrożeniu odpowiednich leków, którym w przypadku tego schorzenia, będą leki przeciwpsychotyczne dobrane odpowiednio do potrzeb pacjenta. Ważną rolę będzie odgrywać także psychoterapia, psychoedukacja i wsparcie bliskich.

Zobacz także: Człowiek z osobowością schizoidalną często decyduje się na życie w pojedynkę. Dlaczego?

Źródło: wylecz.to

Polecane wideo

Widzowie oburzeni rozbieraną sesją w TOP MODEL. „Wyglądają, jakby byli tu za karę”
Widzowie oburzeni rozbieraną sesją w TOP MODEL. „Wyglądają, jakby byli tu za karę” - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
Pawel (Ocena: 5) 29.03.2023 19:30
Na temat objawów można poczytać więcej na stronie https://psychozy.pl/objawy-schizofrenii/
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.11.2022 22:10
Skąd Wam się biorą takie poje.(ch)ane tematy.kogo to w ogóle obchodzi?? Czy to jest portal medyczny,czy portal rozrywkiwy,bo mam wrażenie, że te tematy dobiera jedna i ta sama osoba, która nie wie dla kogo pisze, ciągle jakieś nudy na jedno kopyto..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie