Przebodźcowanie: za głośno, za jasno, zbyt intensywnie

Przebodźcowanie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych zdrowotnych konsekwencji.
Przebodźcowanie: za głośno, za jasno, zbyt intensywnie
Fot. Unsplash (TSam Manns)
16.10.2022

Najnowsze badania dowodzą, że zbyt intensywne bądź ciche, ale drażniące dźwięki oraz za jasne oświetlenie mają równie zły wpływ na naszą psychikę jak bardzo silny, permanentny stres. Regularne przebywanie w otoczeniu, w którym zdecydowanie za dużo się dzieje, na przykład do którego nie dochodzi naturalne, a wyłącznie migające światło i gdzie wysokość decybeli przekracza zdrową normę, może powodować wiele nieprzyjemnych zdrowotnych konsekwencji. Należą do nich nie tylko bóle głowy, zaburzenia równowagi, zmiany nastrojów, frustracja, czy niepokój, ale i symptomy zbliżone do depresji, a nawet ataków paniki.

Jeśli zauważyłyśmy, że i my coraz gorzej czujemy się w takim środowisku, warto zabrać się rozsądne dawkowanie wrażeń.  

Zobacz także: Człowiek z osobowością schizoidalną często decyduje się na życie w pojedynkę. Dlaczego?

Jak sobie radzić z przebodźcowaniem?

Przez bardzo długi czas łączono zjawisko przebodźcowania wraz z dziećmi. Uważano, że to właśnie ich w dużej mierze dotyczy dźwiękowe, jak i świetlne przestymulowanie. Zgodnie z najnowszymi badaniami narażenie na hałas, a także za jasne oświetlenie, czy zbyt dynamicznie mrugające światła, w podobnie negatywny sposób oddziałuje również na dorosłych. Okazuje się, że przebodźcowanie to jedna z najpowszechniejszych przypadłości XXI wieku. 

Jeżeli i nas dotyczy ten problem, unikajmy przebywania w źle działających na nas miejscach.  Zacznijmy bardziej dbać o swój układ nerwowy. Zbyt często zapominamy bowiem o tym, że nie jest odporny na wszystko. Ciągłe narażanie się na przestymulowanie powoduje wielkie nadwyrężenie organizmu - osłabia nie tylko psychikę, ale i ciało. 

Zobacz także: Oda do radości, czyli codzienny trening optymizmu

Polecane wideo

Szukasz pomysłu na oryginalny kobiecy tatuaż? Od tych pięknych wzorów trudno oderwać wzrok!
Szukasz pomysłu na oryginalny kobiecy tatuaż? Od tych pięknych wzorów trudno oderwać wzrok! - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
asza (Ocena: 5) 29.10.2022 07:12
fajnie czyta sie wasze wywody psychologiczne,duzo mozna sie dowiedzieć,oby tak dalej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.10.2022 10:00
Każdy market wielkopowierzchniowy tak ma. Sztuczne kiepskiej jakości oświetlenie, ciągły chałas, do tego ta koszmarna muzyczka z głośników nie wiadomo po co żężąca. Mój mąż introwertyk i meloman, chory jest na samą myśl o zakupach. Nawet ja muszę przyznać że to męczące i irytujące. Pamiętam jaka byłam potwornie zmęczona, zirytowana i sfrustrowana kiedy pracowałam w MediaMarkt taka praca na 12 godzinnych zmianach to istna tortura, skrajnie wyczerpująca psychicznie i fizycznie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.10.2022 02:23
WWO... Nawet takie pierdoły typu golf (chodzi mi o ubranie, nie o dyscyplinę sportu) potrafią działać negatywnie. Bo to za blisko skóry i układu oddechowego. Drażni. Mam dużo cech WWO, z wiekiem to się nasila, ale pomaga mi czytanie, ulubiony serial czy obowiązkowe w ciągu dnia pobycie choćby przez 20 minut w samotności i ciszy. Tak ładuję baterie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie