Dojrzałość emocjonalna to radzenie sobie z emocjami. Jak ją w sobie wykształcić?

Te cechy świadczą o tym, że jesteś dojrzała emocjonalnie.
Dojrzałość emocjonalna to radzenie sobie z emocjami. Jak ją w sobie wykształcić?
Fot. Unsplash.com (HAllef Vinicius)
07.10.2022

Osoba dojrzała emocjonalnie, czyli jaka? W tym przypadku wyznacznikiem nie jest wiek, a kontrolowanie swoich uczuć i emocji. Jeśli jesteś człowiekiem, który charakteryzuje się dojrzałością emocjonalną, będziesz potrafiła reagować odpowiednio do sytuacji, nazywać emocje i sobie z nimi radzić. Życie w społeczeństwie wymaga od nas wysokich umiejętności interpersonalnych, a dojrzałość emocjonalna to jedna z nich. Po czym poznać, że się nią cechujesz? Koniecznie sprawdź.

Zobacz także: Szukasz pomysłu na oryginalny kobiecy tatuaż? Od tych pięknych wzorów trudno oderwać wzrok!

Kontroluje emocje i bierze za nie odpowiedzialność

Pamiętaj, że osoba dojrzała emocjonalnie jest przede wszystkim odpowiedzialna. Nie zrzuca konsekwencji swoich słów czy czynów na inne osoby, a bierze je „na klatę”. Taka osoba nie obwinia innych, ale nie obwinia też siebie, co nie znaczy, że nie czuje się winna. Ona po prostu skupia się na szukaniu rozwiązania.

Dostrzega potrzeby innych

Mimo że osoba dojrzała emocjonalnie dba o zaspokojenie własnych potrzeb, nie oznacza to, że robi to kosztem innych osób. Jest empatyczna i potrafi dostrzec problemy innych, równie chętnie pomaga w miarę swoich możliwości. Jej samoświadomość pozwala jednak stawiać granicę w taki sposób, aby nie zostać skrzywdzoną.

Potrafi zakończyć toksyczne relacje

Osoba dojrzała emocjonalnie jest świadoma siebie i swoich potrzeb. Dba o swoje dobro, dlatego szybko wychodzi z toksycznych relacji. Jeśli druga strona nie chce zawalczyć o znajomość i zmienić swoje postępowanie, osoba dojrzała emocjonalnie nie zastanawia się dwa razy, ale stawia na siebie i z czystym sumieniem mówi „żegnaj”.

Słucha innych i mówi o sobie

Osoba charakteryzująca się dojrzałością emocjonalną potrafi się skutecznie komunikować. Nie lubi niedopowiedzeń, dlatego słucha innych i tego, co mają jej do powiedzenia oraz sama wyraża swoje potrzeby. Taki człowiek nie będzie ci kazał zgadywać, o co mu chodzi.

Uczy się na błędach

Nie ma ludzi idealnych. Osoba dojrzała emocjonalnie wie o tym i dlatego nie wymaga perfekcji od siebie czy najbliższych. Pomyłki i porażki traktuje jak cenne doświadczenia życiowe i wyciąga z nich naukę na przyszłość. Umie wybaczać innym, ale też sobie.

Potrafi poprosić o pomoc i ją przyjąć

Osoba, która cechuje się wysoką dojrzałością emocjonalną, wie, że nie jest sama na świecie. Dba o potrzeby innych, lecz także o swoje. Wie, kiedy sobie nie radzi i potrzebuje pomocy, dlatego umie o nią poprosić. Taka osoba nie liczy na litość, ale na najbliższe osoby, którym na niej zależy. Potrafi też udzielić wsparcia, kiedy to inni go potrzebują.

Kocha siebie za to, jaka jest

Osoba dojrzała emocjonalnie wie, że daleko jej do ideału. Jest świadoma swoich wad, ale też zalet. Kocha siebie za każdą z nich. Taka osoba potrafi się na chwilę zatrzymać, aby wsłuchać się w siebie, zastanowić nad tym, czego akurat chce i do tego dążyć. Działanie po trupach do celu jest jednak jej obce.

Dojrzałość emocjonalna – jak ją w sobie wykształcić?

Każdy człowiek jest inny, dlatego dojrzałość emocjonalna wykształca się w nas na różnych etapach życia. Pewne doświadczenia sprawiają, że w przypadku niektórych osób wykształci się wcześniej, a u innych później. Niestety osoby, u których proces dojrzewania został zaburzony, mogą mieć problem z odnalezieniem się w społeczeństwie. Dlatego warto, aby rozważyły skorzystanie z pomocy terapeuty czy psychologa. Praca nad sobą zawsze ma sens.

Zobacz także: Trzy znaki zodiaku, które zakochają się tej jesieni. Czeka je namiętny romans

Źródło: www.ofeminin.pl

 

 

 

 

Polecane wideo

Czy znacie już Ambasadorów marki SiNSAY?
Czy znacie już Ambasadorów marki SiNSAY? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie