Rezyliencja. Skąd ją czerpać i do czego prowadzi jej brak?

Jej brak będzie negatywnie wpływał m.in. na samopoczucie.
Rezyliencja. Skąd ją czerpać i do czego prowadzi jej brak?
Fot. Unsplash.com (Fuu J)
10.10.2022

Rezyliencja oznacza umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To także akceptacja wydarzeń, które mogą źle rzutować na nasze samopoczucie. Jest to Twoja wewnętrzna siła, dzięki której mierzysz się z przeciwnościami losu. Skąd ją czerpać i do czego prowadzi jej brak?

Zobacz także: Osoba silna psychicznie. Poznasz ją po tych cechach

Rezyliencja – czym jest?

Rezyliencja polega na umiejętności człowieka do dostosowania się do różnych warunków życia. Jest to odporność psychiczna i zdolność do regeneracji i odzyskiwania sił po urazie psychicznym. Jest to także proces, który obejmuje przystosowanie się do specyficznych warunków i radzenie sobie z życiem poza swoją strefą komfortu. Rezyliencja wpływa na samopoczucie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Buduje także pewność siebie danego człowieka i sprawia, że we właściwy sposób reaguje na stres czy traumę. Często rezyliencję rozumie się także jako potencjał, który może być odkrywany niezależnie od wieku.

Z czego czerpać wewnętrzną siłę?

Osoba, która cechuje się rezyliencją, jest samoświadoma i potrafi współczuć sobie, kiedy spotka ją jakaś niesprawiedliwość. Jednak nie będzie zamykać się w swoim świecie i opłakiwać strat, a wyciągnie wnioski i z życiowego „dołka” wyjdzie jeszcze silniejsza. Taki człowiek odznacza się wysokim hartem ducha i wierzy w swoje możliwości. Jest także wdzięczny za dobre rzeczy, które pojawiają się w jego życiu.

Nasza wewnętrzna siła wynika m.in. z predyspozycji genetycznych. Mają na nią wpływ także różne doświadczenia życiowe. Pozytywnie na nią oddziałuje optymizm i wsparcie bliskich. Jeśli czujesz, że twoja wewnętrzna siła jest zbyt słaba i chcesz rozwijać w sobie zdolność rezyliencji, skup się na kształtowaniu m.in. otwartości i ciekawości świata. Ważną rolę będzie odgrywała także zdolność do proszenia innych o pomoc, kiedy wymaga tego sytuacja oraz szukanie alternatywnych rozwiązań. Warto kształtować w sobie także postawę refleksyjną oraz aktywną, kiedy sytuacja będzie wymagała podjęcia działania.

Rezyliencja – czym grozi jej brak?

Osoba, która nie wykształciła w sobie zdolności do odnajdywania się w różnych sytuacjach, nie będzie potrafiła stawić czoła porażkom. Często będzie miała także problem z radzeniem sobie z emocjami. Niestety, będzie także podatna na działanie negatywnych bodźców i będą one wytrącały ją z równowagi. Osoba, która nie ma swojej wewnętrznej siły, będzie miała niskie poczucie wartości i problemy z wprowadzeniem pozytywnych zmian w swoim życiu. Często taki człowieka rozpamiętuje bolesne doświadczenia i zatraca się w swoim cierpieniu. Jego relacje mają często toksyczny charakter, a on nie potrafi się od nich odciąć.

Zobacz także: Gdy sama jesteś dla siebie największym wrogiem... Jak wygrać z niską samooceną?

Źródło: portal.abczdrowie.pl 

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na październik ♥
Horoskop MIŁOSNY na październik ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.10.2022 09:36
Polacy mają ją w genach, inaczej nie byłoby nas na mapie. Natomiast tacy mieszkańcy Skandynawii, często przytłoczeni najmniejszym problemem załamują się a nawet popełniają samobójstwa.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie