Najbardziej uciążliwa fobia społeczna. Czym objawia się antefamafobia?

Antefamafobia przemienia codzienne funkcjonowanie w prawdziwy koszmar.
Najbardziej uciążliwa fobia społeczna. Czym objawia się antefamafobia?
Fot. Unsplash (Joe Gardner)
09.10.2022

Ludzie dotknięci antefamafobią zdecydowanie nie mają łatwego życia. To bowiem jedna z fobii potrafiących przemienić codzienne funkcjonowanie w prawdziwy koszmar. W porównaniu z nią arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, czy innymi podobnymi do nich bezkręgowcami lub anksofobia, czyli strach przed ważeniem się nie są aż tak uciążliwe. Złowieszczo prezentujących się pająków, jak i wag nie spotyka się w końcu na każdym kroku. Co innego z w przypadku antefamafobii, której źródłem są ludzie, a lękiem napawa to, że mogło się być obgadywanym...

Zobacz także: Sfera erotyczna mogłaby dla mnie nie istnieć. Jestem aseksualna...

Z czym borykają się ludzie dotknięci antefamafobią?

Antefamafobia to paniczny strach przed tym, że ludzie znajdujący się w pomieszczeniu, do jakiego właśnie zamierzamy wejść, podejmowali przed chwilą nasz temat. Osoby, które borykają się z podobną fobią, bardzo często paraliżuje niemożliwy do opanowania lęk w momencie, gdy akurat mają nacisnąć za klamkę i na przykład przekroczyć próg innego działu firmy, w jakiej pracują. W ich głowach kłębią się wówczas bardzo negatywne myśli. Czują się beznadziejni, nielubiani i nieakceptowani. 

Obawa, że stali się przedmiotem czyjeś rozmowy, w ich przekonaniu w stu procentach ukazującej ich w bardzo złym świetle, powoduje szereg uciążliwych objawów fizycznych. Zaczynają dokuczać im duszności i zawroty głowy. Odczuwają bolesny ucisk w klatce piersiowej. Nie są w stanie zrobić kroku, czy wydusić z siebie nawet słowa. Mają wrażenie, że lada chwila stracą przytomność. 

Antefamafobia najczęściej pojawia się u osób, jakie mają wielkie problemy z samoakceptacją. Czują się niedowartościowane i nie mają praktycznie żadnej wiary w siebie. Do zwalczenia tej przypadłości konieczne jest wybranie się na psychoterapię. 

Zobacz także: Straciłam zaufanie do przyjaciół. Dowiedziałam się, że ciągle mnie obgadują...

Polecane wideo

Jak zaaranżować idealne miejsce do pracy w domu? Inspiracje
Jak zaaranżować idealne miejsce do pracy w domu? Inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 01.02.2023 12:49
Problem ten można również rozpatrywać w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.10.2022 06:43
Nie wiem, na ile to nie niedowartościowanie, a zbytnie skupienie na sobie i przeświadczenie, że jest się pępkiem świata każdego dookoła.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie