Osobowść anankastyczna. Po czym ją rozpoznać i jak wyleczyć?

Objawia się nie tylko perfekcjonizmem.
Osobowść anankastyczna. Po czym ją rozpoznać i jak wyleczyć?
Fot. Unsplash.com (Joshua Rondeau)
05.10.2022

Osobowość anankastyczna zalicza się do zaburzeń osobowościowych, w których dominującą cechą jest perfekcjonizm. Człowiek, który ma ten typ osobowości, żyje w ciągłym napięciu i strachu. Takim osobom z trudem przychodzi odnajdywanie się w rzeczywistości, która jest nieidealna, a jej elementy są nieuporządkowane. Czy da się to wyleczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Zobacz także: Oda do radości, czyli codzienny trening optymizmu

Osobowość anankastyczna – czym jest?

Osobowość anankastyczną diagnozuje się na podstawie charakterystycznych objawów. W przypadku tego zaburzenia dominującymi cechami są potrzeba osiągnięcia perfekcjonizmu oraz poczucie kontroli. Kiedy chory nie może osiągnąć swoich celów, wpędza go to w złość, którą zazwyczaj próbuje tłumić. Osoby cierpiące na to zaburzenie żyją pod presją. Niestety, same ją sobie narzucają. Brakuje im przede wszystkim dystansu.

Osobowość anankastyczna – przyczyny

Na ten rodzaj zaburzeń osobowości cierpi ok. 2% społeczeństwa. Może ono mieć różne podłoża. Wyróżnia się wśród nich uszkodzenia mózgu czy podłoże biologiczne. Może być także spowodowane złymi doświadczeniami z dzieciństwa np. dużą kontrolą rodzicielską. Na rozwój osobowości anankastycznej może wpływać też rodzaj temperamentu danej osoby. Ten rodzaj zaburzenia może być mechanizmem obronnym, który ułatwia maskowanie trudnych emocji.

Osobowość anankastyczna – objawy

Głównym objawem tego zaburzenia jest dążenie do perfekcji. Chory za wszelką cenę chce postępować zgodnie z normami społecznymi i wymogami, jakie może narzucać życie. Taka osoba nie akceptuje nieporządku w swoim otoczeniu. Innym objawem będzie duża niepewność w działaniu. Pacjent będzie miał problem z podjęciem ważnej decyzji z uwagi na strach przed ewentualnymi konsekwencjami. Skutkiem tego będzie niepewne patrzenie w przyszłość i unikanie ryzyka.
Anankasta będzie bardzo drobiazgowy. Niedopracowane szczegóły nie pozwolą mu zaznać spokoju. Przywiązuje zbyt dużą wagę do określonych schematów, a kiedy nie jest w stanie im sprostać nadmiernie się przejmuje. Dodatkowo, będzie miał problem z wyrażaniem uczuć.

Co prawda, takie osoby są w stanie funkcjonować w związkach, jednak mają problem z okazywaniem swoich uczuć i reagowaniem na emocje innych. Jednym z objawów tego zaburzenia może być także nerwica natręctw.

Osobowość anankastyczna – leczenie

Ten rodzaj zaburzenie da się wyleczyć. Najskuteczniejszą formą terapii będzie psychoterapia. Aby wyleczyć osobowość anankastyczną zazwyczaj używa się technik behawioralnych, które są oparte na zapobieganiu reakcjom, modelowaniu i ekspozycji.

Zobacz także: Gdy sama jesteś dla siebie największym wrogiem... Jak wygrać z niską samooceną?

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

 

 

Polecane wideo

To oni dostali się do 11. edycji TOP MODEL! Kto ma największą szansę na wygraną?
To oni dostali się do 11. edycji TOP MODEL! Kto ma największą szansę na wygraną? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 16.11.2022 10:41
Zaburzenie to można rozpatrywać też w trakcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.10.2022 00:56
Bycie anankastą to straszna udręka. Chęć kontrolowania wszystkich i wszystkiego, narzucanie sobie czasem nierealnych celów i ten ciągły przymus bycia najlepszym. Jest to strasznie wykańczające. W dodatku wszyscy mają ciebie za nudziarza i sztywniaka a ty po prostu nie możesz się uwolnić ze schematów, które sam sobie narzuciłeś. Po prostu błędne koło!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie