Kontakt z wampirem emocjonalnym może być niebezpieczny. Po czym poznać taką osobę?

Zwróć uwagę na te cechy.
Kontakt z wampirem emocjonalnym może być niebezpieczny. Po czym poznać taką osobę?
Fot. Unsplash.com (Sayan Ghosh)
28.09.2022

Znasz osobę, przy której czujesz się, jakby wysysała z ciebie energię? Takich ludzi określa się mianem wampira emocjonalnego. Karmi się energią innych – kradnie ją od nich, aby poczuć się lepiej. Po czym poznać takiego człowieka? Zwróć uwagę na te cechy.

Zobacz także: Gdy sama jesteś dla siebie największym wrogiem... Jak wygrać z niską samooceną?

Wampir emocjonalny

Mimo że kontaktu z wampirem emocjonalnym nie odbieramy jako zagrożenie, może on być dla nas niebezpieczny. Taka osoba karmi się złym samopoczuciem innych. Wysysa z nich energię, przez co oni czują się gorzej, a ona lepiej. Jak to robi? Wampir emocjonalny osacza swoją ofiarę i sprawia, że czuje się ona bezwartościowo.

Taka osoba charakteryzuje się tym, że manipuluje innymi i nakłania ich, aby działały na jej korzyść. Nie odczuwa empatii, przez co kłamstwo i wykorzystywanie przychodzi jej z łatwością. Niestety, wampir emocjonalny nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny czy słowa. Winę często zrzuca na innych, sprawiając, że czują się oni jeszcze gorzej. Taka osoba nie potrafi też przepraszać.
Długotrwały kontakt z takim człowiekiem będzie skutkował pogorszeniem samopoczucia i spadkiem nastroju. Może także objawiać się frustracją oraz osłabieniem fizycznym.

Wampir emocjonalny – po czym go poznać?

Wampira emocjonalnego nie jest łatwo rozpoznać. Taka osoba umie grać i stwarzać pozory. Kiedy jednak się jej bliżej przyjrzeć, można zauważyć rysy na jej nieskazitelnym wizerunku. Pierwszą z cech, którą można zauważyć, jest dominacja w towarzystwie oraz pociąg do kłamstw. Taka osoba będzie zimna emocjonalnie i nie będzie okazywać uczuć. Wampira emocjonalnego interesują cudze porażki, wówczas się ożywia. Nudzą go z kolei sukcesy innych osób – raczej nie lubi o nich słuchać. Taka osoba często krytykuje, a wręcz obraża innych. Wpędza ich także w irracjonalne poczucie winy i szantażuje emocjonalnie. Bywa głośna i impulsywna, także narzuca swoje zdanie i idzie po trupach do celu. W jego obecności inni czują się osaczeni, a on uważa, że świat kręci się wokół niego. Niestety, obcowanie z taką osobą wpływa negatywnie na samopoczucie innych ludzi i skutecznie psuje ich dobry humor.
Co robić, kiedy zauważyłaś, że masz w swoim otoczeniu wampira emocjonalnego? Najlepiej od razu zerwać znajomość lub stopniowo ograniczać z nim kontakt. Obcowanie z taką osobą może być ryzykowne i nawet wpędzić cię w zaburzenia psychiczne.

Zobacz także: Cztery sposoby na jesienne smutki

Polecane wideo

Wskazówki z kart tarota. Co czeka Twój znak zodiaku w najbliższych dniach?
Wskazówki z kart tarota. Co czeka Twój znak zodiaku w najbliższych dniach? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.10.2022 02:35
A ja bym chętnie przeczytała, jak u SIEBIE szukać toksycznych cech. Zawsze jak czytamy o wampirach albo narcyzach, to są nimi mityczni inni. Tymczasem wiele z nas ma cechy, które inni uznają za toksyczne, i zwyczajnie warto by nam to uświadomić, prawda?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 28.09.2022 19:19
Wampira bardzo łatwo poznać. Mówi źle o wszystkich innych poza sobą. Nie musi być głośny, za to zawsze jest egocentryczny. I uważa siebie za chodzący ideał
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 28.09.2022 06:36
Jędraszewski Ten pedał to jest typowy przykład wampira energetycznego
odpowiedz

Polecane dla Ciebie