Osoba silna psychicznie. Poznasz ją po tych cechach

Pewne cechy charakteru świadczą o tym, że człowiek ma mniej lub bardziej odporną psychikę.
Osoba silna psychicznie. Poznasz ją po tych cechach
Fot. pexels (Rafael Serafim)
17.09.2022

Badania wykazały, że na silną psychikę składa się wiele zmiennych. Są wśród nich cechy takie jak samokontrola czy zdolność do pogodzenia się z konsekwencjami swoich czynów. Co jeszcze świadczy o tym, że człowiek jest silny psychicznie?

Zobacz także: Ten test pozwoli Ci określić, jakim umysłem jesteś. Sprawdź się!

Cechy osoby silnej psychicznie

Realna ocena sytuacji

Osoby o silnej psychice są w stanie realnie ocenić sytuację i wziąć pod uwagę różne zmienne. Analizują fakty, informacje i wydarzenia, co pozwala im wysnuć właściwe wnioski. Takie osoby nie zmieniają w swojej głowie zaistniałych sytuacji w taki sposób, aby stawiały ich one w dobrym świetle. To pozwala im przygotować się na konsekwencje swoich czynów.

Samokontrola

Samokontrola w praktyce sprowadza się do świadomości swojego zachowania, uczuć i myśli oraz dopasowywania ich do danej sytuacji. Osoba silna psychicznie nie boi się prosić o pomoc, kiedy sama nie radzi sobie w razie problemów. Taka osoba jest świadoma także konsekwencji działań i od nich nie ucieka.

Stawianie czoła konsekwencjom wyborów

Osoba o silnej psychice bierze odpowiedzialność za swoje działania i decyzje. Nie stawia siebie w roli „ofiary” i nie obwinia innych za konsekwencje swoich własnych czynów. Osoba silna psychicznie jest także wyrozumiała dla samej siebie i docenia swoje starania.

Uczenie się na błędach

Jest w stanie poradzić sobie z konsekwencjami swoich czynów i wyciąga z nich wnioski, dzięki czemu uczy się na błędach. Siła takiej osoby polega też na umiejętności dostosowywania emocji i reakcji do danej sytuacji.

Radzi sobie z przeszłością

Osoba silna psychicznie to nie zawsze ta o nieposzlakowanej opinii czy krystalicznie czystej przeszłości. Wręcz przeciwnie, osoba o silnej psychice może mieć za sobą trudną przeszłość, ale nauczyła się sobie radzić i z nią, i z jej wpływem na teraźniejszość. Kiedy taka osoba nie radzi sobie z traumatycznymi wydarzeniami, nie boi się prosić o pomoc i stawić czoła problemom. Jednym ze sposobów jest w jej przypadku pisanie dziennika, aby rozprawić się z emocjami, których nie rozumie lub które są dla niej trudne.

Wyciągają wnioski

Taki człowiek nawet z trudnej sytuacji wyjdzie bogatszy o doświadczenie. Swoją siłę czerpie z negatywnych doświadczeń. Często także swoje życiowe doświadczenie wykorzystuje, aby pomóc innym.

Trzymają emocje na wodzy

Osoba silna psychicznie jest w stanie poradzić sobie z trudnymi emocjami. Czasami jednak nawet ona potrzebuje do tego czasu dla siebie. Jej dużą zaletą jest rozróżnienie świata własnych uczuć od zewnętrznych bodźców. To właśnie ta umiejętność wypływa na racjonalność jej działań.

Zobacz także: Jak mówią osoby chore na depresję? Tych słów używają najczęściej

Polecane wideo

Najpiękniejsze jesienne sukienki. Zachwycisz w nich każdego
Najpiękniejsze jesienne sukienki. Zachwycisz w nich każdego - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.09.2022 11:54
zabawne, wczoraj czytałam to gdzie indziej ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie