Obsesja może być niebezpieczna. Skąd się bierze to zaburzenie?

Może ale nie musi być odpowiedzią organizmu na silny stres.
Obsesja może być niebezpieczna. Skąd się bierze to zaburzenie?
Fot. Unsplash.com
11.10.2022

Obsesja przejawia się paranoicznymi, natrętnymi myślami, które pojawiają się wbrew woli osoby chorej. Mogą to być także impulsy czy wyobrażenia, które wpływają na psychikę pacjenta. Niestety, ten problem dotyka znaczną część populacji. Co powoduje obsesję i dlaczego może być niebezpieczna? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Ten test pozwoli Ci określić, jakim umysłem jesteś. Sprawdź się!

Obsesja – co to jest?

Obsesja to zjawisko psychopatologiczne. Nazywana inaczej myślami natrętnymi pojawia się wbrew woli osoby chorej. Pacjent zazwyczaj wie, że te myśli są bezsensowne, jednak nie jest w stanie się od nich uwolnić. Natrętne wizje go prześladują i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Często zdarza się, że niechciane myśli wymuszają na chorym bezsensowne działania np. powtarzanie wiele razy tej samej czynności. Obsesji towarzyszy ciągły lęk i niepokój. Warto wiedzieć, że obsesja to jeden z objawów nerwicy natręctw, która jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym.

Obsesja – przyczyny

Ciężko jednoznacznie określić przyczynę obsesji. Na jej występowanie może wpłynąć wiele czynników. To zaburzenie może się uaktywnić np. kiedy chory funkcjonuje w nieodpowiednim dla niego, często patologicznym środowisku.

Obsesja może także mieć podłoże genetyczne. Może również być spowodowana przebytą traumą czy sytuacją, która wywołała w chorym duży stres, a z którą on nie potrafił sobie poradzić.

Obsesja – objawy

Obsesja objawia się głównie natrętnymi myślami, których chory nie jest w stanie kontrolować i które wymuszają na nim określone działania. Obsesję można mieć na punkcie innej osoby, ale wyróżnia się także obsesję zdrowia, higieny, porządku czy religii. Obsesja może także mieć charakter seksualny. Nie można jej wówczas mylić z fantazjami erotycznymi, bowiem tego rodzaju natrętne myśli są dla chorego nieprzyjemne.

Obsesja – leczenie

Niestety, leczenie obsesji jest trudne i wymaga czasu. Formę terapii specjalista dobiera indywidualnie do potrzeb pacjenta. To zaburzenie może być leczone za pomocą farmakoterapii i/lub psychoterapii.

Zobacz także: Epizod psychotyczny może przyjść nagle. Z czym muszą się mierzyć chorzy?

Źródło: portal.abczdrowie.pl

 

 

 

 

 

 

Polecane wideo

Anna Lewandowska obchodzi dzisiaj urodziny. Przez ostatnie lata przeszła ogromną metamorfozę
Anna Lewandowska obchodzi dzisiaj urodziny. Przez ostatnie lata przeszła ogromną metamorfozę - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie