Hipomania różni się od manii. Jak wygląda leczenie tego stanu?

Hipomania może być niepozorna, jest jednak stanem chorobowym, który wymaga leczenia.
Hipomania różni się od manii. Jak wygląda leczenie tego stanu?
Fot. Unsplash.com (Elisa Ventur)
08.09.2022

Hipomania jest stanem łagodniejszym od manii. Może objawiać się niepozornie. W przebiegu tego zaburzenia chorzy śpią znacznie krócej i mówią dużo więcej. To, czego nie widzi otoczenie, to gonitwa myśli w ich głowie. Tego stanu nie powinno się bagatelizować. Może świadczyć o poważnej chorobie psychicznej. Jakiej? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Ten test pozwoli Ci określić, jakim umysłem jesteś. Sprawdź się!

Hipomania a mania

Są to stany podobne, jednak można wskazać pomiędzy nimi różnice. Kryterium, które wskazuje na jedno z tych zaburzeń, to czas utrzymywania się objawów. Hipomanię można rozpoznać po 4 dniach występowania symptomów, z kolei aby lekarz zdiagnozował manię, objawy muszą się utrzymywać przez co najmniej 7 dni.

Mimo że hipomania cechuje się lżejszym przebiegiem, nie można jej bagatelizować, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Hipomania – przyczyny

Przyczyny i mechanizm powstawania tego zaburzenia nie zostały do tej pory jednoznacznie zdefiniowane. Potencjalnego podłoża hipomanii można doszukiwać się w zaburzeniach funkcjonowania neuroprzekaźników w mózgowiu. Inną przyczyną występowania tego stanu mogą być dziedziczone przez chorych geny.
Także zażywanie różnego rodzaju leków może do tego doprowadzić. Szczególnie stosowane w sposób nieodpowiedni leki przeciwdepresyjne mogą doprowadzić pacjenta do hipomanii. Inną przyczyną takiego zaburzenia jest doświadczenie przez chorego traumy, z którą jego psychika nie potrafi sobie poradzić.

Hipomania – objawy

Stan hipomaniakalny może cechować się podobnymi objawami do stanu manii. Symptomy będą jednak miały mniejsze nasilenie. Bliscy chorego będą w stanie rozpoznać, że dzieje się z nim coś złego po zmianie jego zachowania. Będzie on więcej mówił i zachowywał się chaotycznie.
Hipomania objawia się gadatliwością, tendencją do łatwego rozpraszania uwagi, drażliwością, tendencją do łatwego wpadania w gniew czy zwiększonym popędem seksualnym.
Pomimo wystąpienia tych objawów, pacjent będący w stanie hipomanii jest w stanie funkcjonować względnie normalnie. W porównaniu do osoby w stanie manii, nie zaniedbuje on swoich obowiązków rodzinnych czy zawodowych.

Hipomania – leczenie

Rozpoznania hipomanii dokonuje lekarz psychiatra na podstawie badania psychiatrycznego.
Jeśli okaże się, że w przypadku chorego hipomania jest przejawem choroby afektywnej dwubiegunowej, specjalista zazwyczaj zaleca głównie leki normalizujące nastrój. Farmakoterapia tego zaburzenia obejmuje także leki przeciwpsychotyczne. Dodatkową pomocą dla chorego może być psychoterapia. Pomoże mu ona poradzić sobie ze swoimi (często trudnymi) emocjami.

Zobacz także: „Trafiłam do szpitala, gdy ważyłam 28 kg”. Z Agatą B. rozmawiamy o anoreksji

 

 

 

 

Polecane wideo

Ten przystojniak z Netflixa wywołał masowy szał. Internautki: „Jesteś zbyt perfekcyjny!”
Ten przystojniak z Netflixa wywołał masowy szał. Internautki: „Jesteś zbyt perfekcyjny!” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie