Epizod psychotyczny może przyjść nagle. Z czym muszą się mierzyć chorzy?

Omamy, urojenia i głosy mogą zdominować życie chorego.
Epizod psychotyczny może przyjść nagle. Z czym muszą się mierzyć chorzy?
Fot. Unsplash.com (Anthony Tran, Joshua Fuller)
09.09.2022

Epizod psychotyczny to poważne zaburzenie psychiczne, które skutecznie uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie. Może przyjść szybko i równie szybko przejąć kontrolę nad życiem danej osoby. Jego przebieg jest indywidualny, jednak prawie zawsze towarzyszą mu omamy i urojenia. Po czym poznać, z czym mamy do czynienia? Nie zawsze jest to proste.

Zobacz także: „Trafiłam do szpitala, gdy ważyłam 28 kg”. Z Agatą B. rozmawiamy o anoreksji

Epizod psychotyczny – czym jest?

Epizod psychotyczny w psychiatrii dokładnie nazywa się ostrym wielopostaciowym epizodem psychotycznym. Charakteryzuje się nagłym początkiem i szybkim przebiegiem. Zaczyna się w ciągu dwóch tygodni bądź szybciej i zazwyczaj utrzymuje około miesiąca. Ostry wielopostaciowy epizod psychotyczny najczęściej pojawia się u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Dla osoby chorej jest jak klęska żywiołowa, która przychodzi bardzo szybko i zostawia po sobie wyłącznie zniszczenia i bałagan.

Epizod psychotyczny – przyczyny

Epizod może, ale nie musi być reakcją organizmu na silny stres bądź trudną sytuację. Prawdopodobieństwo pojawienia się tego zaburzenia zwiększa alkohol i substancje psychoaktywne takie jak narkotyki. Dodatkowo, osobowość borderline może również zwiększyć ryzyko jego pojawienia się. Będą na to wpływały głównie cechy takie jak zaburzone relacje z innymi osobami czy trudności w ocenie rzeczywistości.

Epizod psychotyczny – przebieg i objawy

W trakcie epizodu psychotycznego nagle pojawiają się silne urojenia i omamy. Wypaczają one procesy myślowe chorego. Zdarza się, że osoba chora ukrywa się z tym do tego stopnia, że jej zachowanie może nie odbiegać od normy. Z czasem jednak objawy pozytywne stają się tak uciążliwe, że nie będzie ona w stanie nad nimi zapanować. Bardzo często w przypadku epizodu psychotycznego pojawiają się urojenia prześladowcze (chory czuje się śledzony czy inwigilowany) oraz urojenia ksobne (chory wszystkie zdarzenie rozpatruje jako powiązane z nim samym).

Osoba chora jest przekonana, że to co widzi i słyszy jest prawdziwe. Tymczasem jednym z najczęstszych objawów są halucynacje słuchowe, w których skład wchodzą pojedyncze dźwięki lub głosy, które np. wydają polecenia. Dodatkowo, towarzyszy temu dezintegracja myśli. Chory jest rozbity psychicznie i nie wie, dlaczego tak się dzieje.

Oprócz zaburzenia myślenia epizodowi psychotycznemu może towarzyszyć zmienny nastrój czy lęk uogólniony.

Epizod psychotyczny – leczenie

Kiedy epizod psychotyczny zostanie prawidłowo rozpoznany, podstawą leczenia będą leki przeciwpsychotyczne. Chorzy zwykle bardzo dobrze na nie reagują. Zazwyczaj leki tego typu są refundowane. O dawce preparatu decyduje lekarz psychiatra. Odpowiednia farmakoterapia zapobiega nawrotom choroby.

Dobrze jest, jeśli chory wyeliminuje alkohol, narkotyki i inne używki. Ważne jest także, aby osoba, u której raz wystąpił epizod, unikała stresujących sytuacji.

Zobacz także: 8 sytuacji, kiedy powinnaś skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry

 

 

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na wrzesień
Horoskop MIŁOSNY na wrzesień - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie