Gdy sama jesteś dla siebie największym wrogiem... Jak wygrać z niską samooceną?

Istnieją pewne sposoby, które przyjdą Ci z pomocą.
Gdy sama jesteś dla siebie największym wrogiem... Jak wygrać z niską samooceną?
Fot. Unsplash (Max Ovcharenko)
22.09.2022

Problem niskiej samooceny dotyka wiele kobiet, zarówno będących w wieku dojrzewania, jak i tych starszych. Może on mieć różne podłoże, takie jak niewłaściwe wychowanie czy przebyta trauma. Jeśli problem jest poważny, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Kiedy z różnych przyczyn nie chcesz lub nie możesz sobie na to pozwolić, istnieją pewne sposoby, które przyjdą Ci z pomocą.

Zobacz także: 8 sytuacji, kiedy powinnaś skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry

Niska samoocena – jak sobie z nią poradzić?

Czasami niską samooceną charakteryzują się osoby, których nikt by nawet o to nie podejrzewał. One jednak muszą walczyć same ze sobą, by grać pewne siebie. Co zrobić, aby nie udawać, a faktycznie podwyższyć mniemanie o sobie? Sprawdź poniższe sposoby.

Naucz się przyjmować komplementy

Kiedy osoba o niskiej samoocenie słyszy komplement od innej osoby, może go odbierać nawet jako niemiły żart. Tymczasem mogło to być całkowicie szczere. Należy jednak pamiętać, że kobieta niepewna siebie ma zaburzony obraz własnej osoby i często sama może nie dostrzegać swoich zalet. Czasami warto uwierzyć w komplement i spojrzeć na siebie przychylnymi oczami jego autora. Możesz wtedy dostrzec coś, czego do tej pory nie widziałaś.

Nie porównuj się do innych

Każdy człowiek jest piękny na swój sposób i twój urok polega na tym, że jesteś niepowtarzalna. Nie ma ludzi idealnych i warto, żebyś zdawała sobie sprawę, że znajdą się osoby, które w pewnych dziedzinach będą od ciebie lepsze. Nie oznacza to jednak, że jesteś gorsza. Znajdź sobie hobby, w którym będziesz się realizować i które będzie ci dawało satysfakcję, a wcale nie będziesz czuła konieczności bycia lepszą od innych.

Zadbaj o siebie

Pamiętaj, że jeśli jest coś, czego w sobie nie lubisz i jesteś pewna, że już nie polubisz, możesz zacząć nad tym pracować. Chcesz mieć lepszą sprawność fizyczną? Zacznij ćwiczyć. Chcesz się lepiej wysławiać? Zacznij czytać książki. Chcesz poprawić swoje wyniki w szkole? Pomyśl o korepetycjach. Wszystko jest w twoim zasięgu, musisz tylko w siebie uwierzyć i opracować plan, dzięki któremu to osiągniesz.

Pokochaj siebie

Jesteś wyrozumiała dla innych i nie oczekujesz od nich, aby byli chodzącymi ideałami, więc dlaczego oczekujesz tego od siebie? Pamiętaj, że każdemu zdarza się popełnić błąd bądź zaliczyć drobną wpadkę i to wcale nie czyni cię gorszą. Jeśli chcesz cieszyć się wyższą samooceną, okaż sobie trochę więcej empatii i sympatii. Od razu poczujesz się lepiej sama ze sobą. Znowu rozstałaś się z chłopkiem? Najpierw pokochaj siebie, abyś umiała zdrową miłością obdarzyć drugą osobę.

Zobacz także: Co zrobić przed snem, aby obudzić się w dobrym humorze?

Polecane wideo

Jesienna moda. Dzięki tym 3 topowym trendom z Paryża będziesz zachwycała swoimi strojami
Jesienna moda. Dzięki tym 3 topowym trendom z Paryża będziesz zachwycała swoimi strojami - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.09.2022 15:27
Gdyby to było takie proste...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie