Jak odnaleźć się w nowej szkole?

Kończysz szkołę podstawową i od września ruszasz do szkoły średniej?
Jak odnaleźć się w nowej szkole?
29.08.2022

A może po prostu zmieniasz szkołę, np. z powodu przeprowadzki? Wiemy, że to wydarzenie potrafi być stresujące, dlatego przygotowaliśmy kilka łatwych i praktycznych rad, które ułatwią poradzenie sobie z tą nową sytuacją.

Szkoła to nie tylko nauka, podręczniki szkolne, mniej lub bardziej lubiane lekcje i sprawdziany. To także ludzie — nauczyciele i oczywiście przyjaciele ze szkolnych ławek. Zmiana otoczenia i osób, które będziesz widywać na co dzień, może powodować stres i tremę. Z pewnością masz też wiele pytań i tworzysz w głowie przeróżne scenariusze. Co zrobić, by w nowej szkole było choć trochę łatwiej?

Dobrze się przygotuj

Odpowiednie przygotowanie pozwala uniknąć wielu nerwowych sytuacji. Z wyprzedzeniem zadbaj o wszystko, czego potrzebujesz — od zeszytów po podręczniki szkolne (dostępne np. w księgarni TaniaKsiazka.pl) i przybory do pisania. Sprawdź, gdzie masz się udać pierwszego dnia, zapamiętaj nazwisko wychowawcy i to, do jakiej klasy będziesz chodzić. Może nawet uda Ci się znaleźć informację, w jakich salach masz zajęcia? Takie drobiazgi ułatwią Ci odnalezienie się w nowym miejscu i dadzą pewność, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, by początek był łatwiejszy. Unikniesz także organizowania potrzebnych przedmiotów na ostatnią chwilę i nerwowego dopytywania obcych osób o informacje, których potrzebujesz.

Zawieraj nowe znajomości

Nieśmiałość i nowa sytuacja mogą skutecznie utrudniać poznawanie nowych osób — zwłaszcza gdy odnosisz wrażenie, że inni doskonale się znają. Postaraj się przełamać i mimo wszystko zagaduj nowych ludzi oraz dawaj się wciągnąć w rozmowę, jeśli ktoś nawiązuje z Tobą kontakt. Idź o krok dalej — zapisz się na zajęcia dodatkowe lub wolontariat, wyjdź gdzieś z nowo poznanymi osobami, jeśli organizują spotkanie. Jeśli podejście do grupy osób jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, spróbuj nawiązać kontakt z uczniami, którzy spędzają czas sami. Podczas poznawania nowych osób zachowuj się naturalnie i nie ubarwiaj rzeczywistości — małe kłamstwa szybko wyjdą na jaw i raczej nie przysporzą Ci znajomych. Zamiast tego bądź sobą, staraj się pomagać innym i zachowuj się przyjaźnie. Z pewnością szybko poznasz przynajmniej kilka nowych osób.

Zrób dobre wrażenie

Kiedy poznajemy nową osobę i nic o niej nie wiemy, oceniamy ją na podstawie tego, co widzimy. Postaraj się zaprezentować innym jako przyjazna, pozytywnie nastawiona osoba — uśmiechaj się, zachowuj uprzejmie, nawiązuj kontakt i zadbaj o schludny ubiór. Pamiętaj, że jesteś nowym uczniem nie tylko dla rówieśników, ale także dla nauczycieli. Dobre przygotowanie do zajęć, punktualność i uważne słuchanie na lekcjach z pewnością będą mile widziane. Pamiętaj jednak, żeby nie „przedobrzyć”! Nie musisz być szóstkowym uczniem czy klasowym idolem. Skup się na zawieraniu znajomości, nauce i… na sobie! Pozowanie na szkolną gwiazdę lub podlizywanie się nauczycielom może przynieść więcej szkody niż korzyści. Bądź sobą, daj się poznać i polubić!

Przyłóż się do nauki

Po pierwsze — nauczyciele z pewnością zapamiętają, że jesteś obowiązkowym uczniem i poważnie traktujesz naukę. Z taką opinią z pewnością będzie Ci łatwiej. A po drugie — regularna nauka po prostu się opłaci. Dzięki temu przygotowanie do sprawdzianów czy kartkówek oraz powtarzanie wiadomości do egzaminu ósmoklasisty lub matury okaże się prostsze, bo będziesz na bieżąco. Jeśli na samym początku odpuścisz sobie naukę, nie tylko będziesz postrzegany jako gorszy uczeń, ale także narobisz sobie zaległości, które mogą stać się powodem niepotrzebnego stresu i problemów. Poświęć kilka wolnych chwil, by poznać sposoby skutecznej nauki i nie zniechęcaj się, gdy pojawią się trudności lub przeszkody.

Zadbaj o swoje samopoczucie

Dla większości osób duże zmiany to nic przyjemnego, dlatego warto poświęcić swojemu samopoczuciu trochę więcej uwagi niż zazwyczaj. Zwróć uwagę na swój styl życia. Staraj się odżywiać zdrowo i spać 7-8 godzin dziennie. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną i wypoczynek. Może nawet spróbujesz jogi lub medytacji, które pozwolą Ci się wyciszyć i złapać oddech w nowej sytuacji? Dzięki temu łatwiej poradzisz sobie ze zmianami. Jeśli masz taką potrzebę, porozmawiaj z przyjaciółmi lub dorosłymi (np. rodzicami lub psychologiem szkolnym) o trudnościach, jakie spotykasz z powodu zmiany szkoły.

Choć nowe sytuacje są trudne, mogą okazać się bardzo pozytywną zmianą w naszym życiu. Pamiętaj, że nastawienie jest bardzo istotne. Nie zawsze mamy wpływ na to, co nas spotyka, ale możemy mieć wpływ na to, jak zareagujemy na tę sytuację. Trzymamy kciuki, by nowa szkoła okazała się dla Ciebie dobrym miejscem!

 

Artykuł partnera

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
Pałkarz (Ocena: 1) 30.08.2022 14:27
Jak zgubić się w szkole?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.08.2022 11:40
Serio ? Tu siedzą same dorosłe kobiety, które szkołę skończyły XX lat temu, więc pomyliliście chyba portale.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie