Metoda szarego kamienia: pomoże Ci uwolnić się od toksycznej osoby

Metoda jest bardzo prosta i równie skuteczna.
Metoda szarego kamienia: pomoże Ci uwolnić się od toksycznej osoby
Fot. pexels (Anastasiia Shevchenko)
01.09.2022

Zdałaś sobie sprawę, że tkwisz w toksycznej relacji? Dla własnego szczęścia i zdrowia psychicznego powinnaś ją jak najszybciej zakończyć. Jednak łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, a zakończenie takiej znajomości nie zawsze jest proste, szczególnie kiedy wiążą się z nią inne zobowiązania. Z pomocą przychodzi metoda szarego kamienia. Na czym dokładnie polega? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Dlaczego tłumienie emocji ma na nas tak negatywny wpływ?

Metoda szarego kamienia – na czym polega?

Osoba toksyczna będzie szukać pretekstu, aby cię sprowokować do określonych działań. Nie daj się wciągnąć w jej gierki. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z metody szarego kamienia. Jest ona bardzo prosta. Szary kamień, który np. leży przy drodze, wtapia się w tło i staje się niezauważalny. Celem tej metody jest, abyś stała się takim właśnie kamieniem. Jeśli będziesz neutralna w swoim zachowaniu, szybko zniechęcisz toksyczną osobę do prowokacji. Najlepiej jest bowiem nie wchodzić w żadne interakcje z nią.

Metoda szarego kamienia – jak ją wprowadzić w życie?

Aby metodę szarego kamienia wprowadzić w życie, w pierwszej kolejności trzeba się nauczyć panować nad emocjami. Pamiętaj, że im szybciej staniesz się obojętna na toksyczną osobę, która będzie cię zaczepiać, tym prędzej ona straci zainteresowanie tobą. Jak się bowiem okazuje, dla niej najważniejsza jest twoja reakcja. Powinnaś być jak szary kamień i powoli odcinać dopływ tlenu jej toksycznym zachowaniom. Jeśli będziesz się stopniowo od niej odsuwać i uniezależniać się, nawet nie zauważysz, kiedy odetniesz się od niej całkowicie.

Co jeśli osoba toksyczna ponownie przystąpi do ataku? Na jej pytania odpowiadaj zdawkowo i z zachowaniem spokoju. Pamiętaj, aby nie opowiadać szczegółów ze swojego życia. Mogą one potem być wykorzystane przeciwko tobie. Nie angażuj się także w jej problemy i nie próbuj pomagać w ich rozwiązywaniu.

W skrajnych przypadkach osoba toksyczna będzie się uciekać do przemocy psychicznej. Nie pozwalaj traktować się w taki sposób i podejmij stanowcze działania. Konieczne dla ciebie może się wówczas okazać skorzystanie z pomocy specjalisty.

Metoda szarego kamienia - przykłady

Jeśli nie jesteś w stanie zupełnie odciąć się od toksycznej osoby (bo np. jest ona kimś z twojej rodziny lub twoim eks, z którym masz dzieci), na wszelkie jej pytania i zaczepki odpowiadaj w sposób neutralny, a nawet obojętny, zupełnie jakbyś nie miała nic ciekawego, czy konkretnego do powiedzenia. Dzięki temu toksyk przestanie cię nagabywać, bo nie będziesz już dla niego interesująca.

Przykładowe odpowiedzi szarego kamienia:

Czy ja wiem? Może tak, a może nie.

U mnie nic szczególnego. Praca i dom.

Wszystko dobrze.

Zastanowię się.

OK., skoro tak twierdzisz.

Zobacz także: 8 sytuacji, kiedy powinnaś skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry

Polecane wideo

Styl chic goth powraca do łask. Sprawdź, jak komponować tajemnicze i bardzo zmysłowe stroje
Styl chic goth powraca do łask. Sprawdź, jak komponować tajemnicze i bardzo zmysłowe stroje - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.89 / 5
Karyna (Ocena: 5) 01.09.2022 20:41
Metoda szarego kamienia to znaleźć odpowiedni kamień i z całej siły rzucić nim w osobę, której chcemy się pozbyć. Działa.
zobacz odpowiedzi (2)
Anna (Ocena: 5) 01.09.2022 16:39
a nie lepiej wyjasnic raz sprawe a porzadnie ? skoro ktos kogos zaczepia i szuka kontaktu , to cos nie jest wyjasnine do konca. Trzeba sie zmierzyc z problem twarza w twarz zamiast zdawkowo odpowiadac albo unikac kogos .
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie