8 sytuacji, kiedy powinnaś skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry

Tych symptomów lepiej nie ignorować.
8 sytuacji, kiedy powinnaś skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry
Fot. Unsplash.com (Aleksandra Sapozhnikova)
22.08.2022

Towarzyszy ci ciągły stres, jesteś przemęczona i nie dosypiasz? A może nie radzisz sobie z trudnymi emocjami i już od dawna nie masz motywacji do działania? Samej ciężko sobie z tym poradzić. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologa i/lub psychiatry. Psychoterapia traktowana jest jako jeden z elementów samorozwoju. Nie ma nic złego w szukaniu pomocy. W jakich sytuacjach to nie jest pytanie „czy”, a „kiedy” pójść do specjalisty?

Kiedy psycholog, kiedy psychoterapeuta, a kiedy psychiatra?

Warto wiedzieć, że psycholog i psychoterapeuta to nie to samo, chociaż pojęcia te często traktowane są jako synonimy. Psycholog może udzielić ci rady, wskazać odpowiednią ścieżkę oraz odesłać cię do psychoterapeuty, który poprowadzi terapię. Z kolei psychiatra pomoże ci, głównie poprzez wprowadzenie odpowiednich leków.

Zobacz także: Kojąca sztuka odpuszczania. Wdrażamy w życie metodę „zero żalu”

Z pomocy psychiatry warto skorzystać w momencie, kiedy objawy somatyczne utrudniają normalne funkcjonowanie. Skorzystanie z pomocy tych trzech specjalistów zapewni kompleksową pomoc, której możesz potrzebować. Jakich symptomów lepiej nie ignorować? Podpowiadamy

Zmiany nastroju

Huśtawki nastrojów, czyli popadanie ze skrajności w skrajność to nic dobrego. Kiedy najpierw czujesz euforię, a potem przygnębienie i to się powtarza, powinnaś bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Zaburzenia snu

Jeśli cierpisz na bezsenność lub śpisz dużo, a mimo to nadal jesteś zmęczona, także nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem.

Smutek

Smutek to jedna z podstawowych emocji. Jeśli jednak odczuwasz go często i bez powodu, może to być pierwszy objaw depresji.

Zmęczenie

Kiedy nawet pomimo odpoczynku, jesteś zmęczona, nie świadczy to o niczym dobrym.

Zaburzenia odżywiania

Kiedy często przez towarzyszący ci stres, jesz za mało, kompulsywnie się objadasz lub „zajadasz smutki”, także powinnaś pomyśleć o konsultacji z psychologiem.

Apatia

Nic cię nie cieszy, a to co wcześniej sprawiało radość, teraz jest ci obojętne. Czujesz pustkę, a o swoich zainteresowaniach już nawet nie pamiętasz.

Obsesyjne myśli

Negatywne myśli (w tym samobójcze) zdominowały twoje życie i nie potrafisz sobie sama z nimi poradzić.

Problemy z oddychaniem

Pojawiły się ataki paniki, przez które masz problem ze złapaniem oddechu.

Zobacz także: Czego boisz się najbardziej? Ten obrazek zdradza Twój najskrytszy lęk

Polecane wideo

Zmysłowe makijaże idealna na randki
Zmysłowe makijaże idealna na randki - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 26.02.2023 14:23
Problem można rozpatrywać też w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny, mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2022 00:22
Mnie powaliła śmierć bliskiej osoby. Nie byłam w stanie poradzić sobie z rozpaczą i padła diagnoza, że to depresja. Trafiłam na leczenie ketaminą do ketamine clinic, gdzie oprócz farmakologii miałam psychoterapię i bardzo mi to pomogło w odzyskaniu równowagi.
odpowiedz
. (Ocena: 5) 23.08.2022 22:43
Kto idzie że mną? 😅
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.08.2022 17:23
A gdzie "głosy"?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.08.2022 16:07
Jak na macierzyńskim
odpowiedz

Polecane dla Ciebie