Dlaczego tłumienie emocji ma na nas tak negatywny wpływ?

Lepiej tego nie robić. Stłumione emocje zawsze znajdą ujście.
Dlaczego tłumienie emocji ma na nas tak negatywny wpływ?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
24.08.2022
Sylwia Kropiewnicka

Czasami osoby, które są zbyt emocjonalne, postrzegane są jako niewychowane. Emocje są jednak nieodłączną częścią nas. Towarzyszą nam każdego dnia, sprawiając, że raz czujemy się lepiej, a raz gorzej. Nie unikniemy sytuacji, które wywołują w nas określone, często też złe emocje. Złość, strach, lęk - nie okazujemy ich, bo nam zwyczajnie nie wypada. Ma to jednak na nas destrukcyjny wpływ. Dlaczego emocji nie powinno się tłumić? Przedstawiamy kilka powodów.

Problemy ze zdrowiem

Stłumione emocje mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Nieokazana złości skutkować będzie napięciem mięśni, przez co będziemy odczuwać dyskomfort. Warto wiedzieć, że stresującym sytuacjom towarzyszy wzrost poziomu kortyzolu, a to z kolei podnosi tętno i ciśnienie krwi. Dodatkowo, stres nas męczy i przez to możemy potem mieć mało energii do działania.

Zobacz także: Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich przełożonych

Problemy ze snem

Często bagatelizowanie negatywnych emocji i niemówienie o nich, będzie skutkowało tym, że będziemy myśleli o trudnych sytuacjach z jeszcze większym natężeniem. Może się zdarzyć, że stłumione emocje wracają przed snem i utrudniają zasypianie. Brak snu odbija się z kolei na złym samopoczuciu.

Problemy z pamięcią

Nasz organizm regeneruje się we śnie. Oznacza to, że niewystarczająca ilość snu będzie powodować również problemy z pamięcią i koncentracją w ciągu dnia.

Problemy z trawieniem

Jak się okazuje, tłumienie emocji może skutkować także problemami z układem pokarmowym. Osoby, które nie okazują emocji, często skarżą się na refluks czy zparcia.

Problemy w relacjach

Niestety, wszystkie stłumione emocje muszą w końcu znaleźć ujście. Często się więc zdarza, że osoba mająca problemy w pracy, odreagowuje stres na najbliższych osobach. Ma to wówczas zły wpływ na relacje, ponieważ prowadzi do niepotrzebnych kłótni i sporów.

Zmęczenie

Tłumienie emocji ma destrukcyjny wpływ na człowieka i jest bardzo męczące. Nieokazywanie emocji czasami wymaga od nas dużo więcej wysiłku niż ich okazywanie. Właśnie przez to potem nie mamy siły na nic innego.

Zobacz także: Trzy znaki zodiaku, które najbardziej pasują do Twojej daty urodzenia

 

Polecane wideo

200 m2 nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion
200 m2 nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Mini (Ocena: 5) 24.08.2022 16:09
To niesamowite, jak bardzo tłumienie emocji może wyniszczyć człowieka. A prawda jest taka, że wiele osób robi to na co dzień, nie uświadamiając sobie tego. Mój brak akceptacji zepchnął mnie w otchłań depresji i zaczęłam pić. Nie byłam w stanie inaczej rozładować swoich emocji. Po 7 miesiącach terapii żałuję, że nie poszłam do Psychologgii wcześniej. W poradni na Chmielnej zaproponowano mi terapeutę i od razu zaczęłam spotkania. Raz w tygodniu to naprawdę dostatecznie dużo, a ulga, jaka czuje się po takiej szczerej rozmowie, jest naprawdę niesamowita. Co prawda, dla mnie pierwsze spotkanie było bardzo stresujące, ale terapeuta był uprzejmy, zwracał się do mnie z szacunkiem i dał mi przestrzeń, której potrzebowałam, żeby ośmielić się opowiadać o swoich problemach.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie