Po czym rozpoznać narcyza? Oto symptom, który najczęściej pomijamy

Takie zachowanie od razu go zdradza.
Po czym rozpoznać narcyza? Oto symptom, który najczęściej pomijamy
Fot. Unsplash
03.08.2022

Istotą narcystycznego zaburzenia osobowości jest przede wszystkim potrzeba bycia podziwianym, brak empatii oraz zdolności do przyjęcia perspektywy innych osób. To wszystko sprawia, że narcyzi mają gdzieś opinie innych, a nawet są w stanie działać na szkodę społeczeństwa - byle tylko im samym było dobrze.  

Zobacz również: Oto Twoja najbardziej narcystyczna cecha. Odpowiedź zdradzi ten obrazek

Co jeszcze pomaga nam rozpoznać, że mamy do czynienia z kimś o takiej osobowości? Narcyzi najczęściej uważają, że są lepsi od innych, nie są w stanie utrzymać długotrwałych relacji, są też zazdrośni i nie tolerują żadnej krytyki. 

Ale narcystyczne zaburzenie osobowości objawia się na jeszcze jeden sposób. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest ten symptom, a to właśnie on w największym stopniu zdradza, że mamy do czynienia z narcyzem. 

Po czym rozpoznać narcyza? Oto najczęściej pomijany symptom 

Fot. Unsplash

Po czym rozpoznać narcyza? Oto najczęściej pomijany symptom 

O jakim symptomie mowa? Zdradza to psycholożka kliniczna dr Susan Heitler, która przygotowała artykuł na temat narcyzów dla portalu yourtango.com. 

Zdaniem ekspertki osoby o narcystycznym zaburzeniu osobowości można rozpoznać po tym, że notorycznie... nie słuchają tego, co mówią do nich inni. 

Narcyzi mają tendencję do bycia gadatliwymi, ale są bardzo kiepskimi słuchaczami. W końcu narcyz wszystko wie lepiej, więc dlaczego miałby przejmować się tym, co do powiedzenia mają inni? 

- pisała dr Heitler na łamach portalu yourtango.com. 

Psycholożka dodaje, że osoby o takim zaburzeniu negują lub deprecjonują to, co mówią inni. Często zdradza ich także ton głosu, który staje się rozdrażniony i zniecierpliwiony – w taki sposób przejawia się niechęć narcyza do słuchania tego, co ma do powiedzenia jego rozmówca. 

Ekspertka wyjaśnia również jakie zachowanie najczęściej wyprowadza narcyza z równowagi. Zazwyczaj okazuje on swoje prawdziwe oblicze wtedy, gdy jego rozmówca wyraża inne poglądy. Osoby o takim zaburzeniu wprawdzie słyszą wypowiadane słowa, ale blokują ich znaczenie i przekaz, jaki się za nimi kryje. 

Mieliście kiedyś do czynienia z osobą o narcystycznym zaburzeniu osobowości? W jaki sposób udało wam się ją rozpoznać? 

Zobacz również: Narkopata to jeden z najniebezpieczniejszych typów mężczyzn, jaki możesz spotkać. Jak go rozpoznać?

Polecane wideo

Osoby spod tych znaków zodiaku mają opinię dziwaków. Są naprawdę osobliwe
Osoby spod tych znaków zodiaku mają opinię dziwaków. Są naprawdę osobliwe - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 03.08.2022 14:08
Ktoś tu pomylił ekstrawertyzm z osobowością narcystyczną...
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 1) 03.08.2022 11:30
To nie jest takie łatwe, jak mówi to ta pseudopsycholog. Znam narcyza, który udawał, że super uważnie sucha, żadnego zniecierpliwienia, ale pod innymi względami był totalnie zapatrzony w siebie. Znam też nie-narcyzów, którzy są po prostu zaborczy i nie lubią sprzeciwu, ale troszczą się o innych. A pani się wypowiada tak, jakby to było coś czarno-białego
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.08.2022 10:43
Narcyzów łączy jeszcze jedno: to zawsze jest "ktoś inny" ;) Zwróćcie uwagę, że w artykułach o narcyzach zawsze się pisze o nich tak, jakby nas samych to nie dotyczyło. Bardzo wielu ludzi ma w sobie cechy narcystyczne i toksyczne, ale czytając coś takiego, zawsze wskaże palcem na inną osobę, nigdy na siebie. Taki myk.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 03.08.2022 01:30
Narcyzm dzieli się na jawny i ukryty. Tych pierwszych łatwo dość szybko ogarnąć. Niemniej, teraz bardzo dużo mówi się o narcyzmie czy o toksycznych ludziach i już widzę żniwa tego zjawiska bo wiele osób nie rozumie o co chodzi i niesprawiedliwie przypisuje łatki narcyza np. osobie która jest zwyczajnie gadatliwa czy przemądrzała. Niestety też, osoby z tym rysem czytają takie teksty i nawet przez myśl im nie przejdzie, że same są dotknięte tym zaburzeniem. Czy kogoś takiego rozpoznałam? Tak. Moja matka to narcyz. Narcyz, który innym wmawia choroby psychiczne. Bardzo trudny, ciężki temat - możliwe, że kiedyś zbiorę wspomnienie w coś większego i jakoś udostępnię to światu. Zerwałam z ta kobietą kontakt, natomiast to co teraz mnie spotyka to klasyka gatunku - zemsta narcyza, który nie godzi się na to, żeby go porzucić. Narcyzm to przede wszystkim przemoc narcystyczna - to, że ktoś jest agencyjny i nie słucha innych to nic takiego. Jeśli w relacji z drugą osobą regularnie czujemy się źle, to coś jest na rzeczy. Jeszcze warto dorzucić manipulacje, gaslighting, zachowania psychopatyczne - odwracanie kota ogonem, projekcie, zarzucanie innym to co się samemu robi (przemoc psychiczna, udawanie ofiary), mitomania... to są chorzy, smutni i raczej nieuleczalni ludzie. Mówi się, że to zaburzenie jest zdemonizowane, że narcyzi też cierpią, bo czują się puści, mają tylko swoją maskę, nie mają prawdziwej tożsamości czy poczucia tego kim są - są tym, co inni w nich widzą. I wiecie co? Mam to gdzieś, w sensie że wewnętrznie cierpią - jeśli zadaja innym cierpienie, nie chcą sie leczyć, uważają że problem to inni i gdyby nie owi inni to ich wspaniałe pomysły zbawiłyby świat. Ach, dużo by gadać - zaraz napiszę więcej niż ktoś w samym tekście :P
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie