Po czym rozpoznać narcyza? Oto symptom, który najczęściej pomijamy

Takie zachowanie od razu go zdradza.
Po czym rozpoznać narcyza? Oto symptom, który najczęściej pomijamy
Fot. Unsplash
03.08.2022

Istotą narcystycznego zaburzenia osobowości jest przede wszystkim potrzeba bycia podziwianym, brak empatii oraz zdolności do przyjęcia perspektywy innych osób. To wszystko sprawia, że narcyzi mają gdzieś opinie innych, a nawet są w stanie działać na szkodę społeczeństwa - byle tylko im samym było dobrze.  

Zobacz również: Oto Twoja najbardziej narcystyczna cecha. Odpowiedź zdradzi ten obrazek

Co jeszcze pomaga nam rozpoznać, że mamy do czynienia z kimś o takiej osobowości? Narcyzi najczęściej uważają, że są lepsi od innych, nie są w stanie utrzymać długotrwałych relacji, są też zazdrośni i nie tolerują żadnej krytyki. 

Ale narcystyczne zaburzenie osobowości objawia się na jeszcze jeden sposób. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest ten symptom, a to właśnie on w największym stopniu zdradza, że mamy do czynienia z narcyzem. 

Po czym rozpoznać narcyza? Oto najczęściej pomijany symptom 

Fot. Unsplash

Po czym rozpoznać narcyza? Oto najczęściej pomijany symptom 

O jakim symptomie mowa? Zdradza to psycholożka kliniczna dr Susan Heitler, która przygotowała artykuł na temat narcyzów dla portalu yourtango.com. 

Zdaniem ekspertki osoby o narcystycznym zaburzeniu osobowości można rozpoznać po tym, że notorycznie... nie słuchają tego, co mówią do nich inni. 

Narcyzi mają tendencję do bycia gadatliwymi, ale są bardzo kiepskimi słuchaczami. W końcu narcyz wszystko wie lepiej, więc dlaczego miałby przejmować się tym, co do powiedzenia mają inni? 

- pisała dr Heitler na łamach portalu yourtango.com. 

Psycholożka dodaje, że osoby o takim zaburzeniu negują lub deprecjonują to, co mówią inni. Często zdradza ich także ton głosu, który staje się rozdrażniony i zniecierpliwiony – w taki sposób przejawia się niechęć narcyza do słuchania tego, co ma do powiedzenia jego rozmówca. 

Ekspertka wyjaśnia również jakie zachowanie najczęściej wyprowadza narcyza z równowagi. Zazwyczaj okazuje on swoje prawdziwe oblicze wtedy, gdy jego rozmówca wyraża inne poglądy. Osoby o takim zaburzeniu wprawdzie słyszą wypowiadane słowa, ale blokują ich znaczenie i przekaz, jaki się za nimi kryje. 

Mieliście kiedyś do czynienia z osobą o narcystycznym zaburzeniu osobowości? W jaki sposób udało wam się ją rozpoznać? 

Zobacz również: Narkopata to jeden z najniebezpieczniejszych typów mężczyzn, jaki możesz spotkać. Jak go rozpoznać?

Polecane wideo

Osoby spod tych znaków zodiaku mają opinię dziwaków. Są naprawdę osobliwe
Osoby spod tych znaków zodiaku mają opinię dziwaków. Są naprawdę osobliwe - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 3.89 / 5
gość (Ocena: 5) 08.04.2023 09:45
nie ma czegoś takiego jak narcyzm, to tylko słowo wymyślone przez kobiety aby podporządkować sobie mężczyzn, jak mężczyzna ma swoje zdanie albo nie chce robić tak jak to sobie kobieta wymyśliła to od razu jest narcyzem. cechy przypisywane temu słowu posiadają wszyscy zarówno kobiety jak i mężczyźni więc skoro tak to wszyscy nimi jesteśmy,
odpowiedz
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 09.11.2022 12:49
Zaburzenie to podnoszone jest też w czasie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
Iga (Ocena: 5) 28.08.2022 11:21
Tak jak wypowiadają się niżej komentujący, to bardziej złożona sprawa i niewłaściwe jest robienie z gadatliwości i nieumiejętności słuchania podstawowych objawów narcyzmu. Wręcz przeciwnie, ja sama uważam, że należy poświęcić więcej czasu na poznanie danej osoby, żeby w ogóle, odważyć się wysnuwać podobne przypuszczenia. Ja mam wrażenie, że nieco przytłoczeni dosyć płytkimi rozważaniami różnych autorów na temat narcyzów, bardzo łatwo definiujemy osoby, za którymi nie przepadamy, jako narcyzów, jednocześnie zupełnie zapominając o swoich wadach. Myślę, że pracę nad swoim szczęściem powinno się zacząć od poznawania i zrozumienia siebie. Ja to robiłam pod okiem psychoterapeutki pani Brendler z Psychologgii na Chmielnej. Te spotkania bardzo dużo mi dały, bo jestem teraz mniej oceniająca, lepiej panuje nad swoimi emocjami itd. To znacznie poprawiło nie tylko moje relacje, ale też sprawiło, że jestem szczęśliwsza.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 03.08.2022 14:08
Ktoś tu pomylił ekstrawertyzm z osobowością narcystyczną...
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 1) 03.08.2022 11:30
To nie jest takie łatwe, jak mówi to ta pseudopsycholog. Znam narcyza, który udawał, że super uważnie sucha, żadnego zniecierpliwienia, ale pod innymi względami był totalnie zapatrzony w siebie. Znam też nie-narcyzów, którzy są po prostu zaborczy i nie lubią sprzeciwu, ale troszczą się o innych. A pani się wypowiada tak, jakby to było coś czarno-białego
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie