Czym jest efekt aureoli? Na Ciebie też ma tak wielki wpływ?

Na czym polega ten mechanizm psychologiczny?
Czym jest efekt aureoli? Na Ciebie też ma tak wielki wpływ?
Fot. Unsplash
09.07.2022

W firmie pojawiła się nowa koleżanka, z jaką będziemy bliżej współpracować. Podchodzimy do niej z uśmiechem i zagajamy ją, jak najbardziej przyjacielsko tylko potrafimy. Ona zaś bez cienia uśmiechu podaje nam dłoń i odpowiada zdawkowo dość oziębłym, nieprzyjemnym tonem. Pierwsze wrażenie, jakie na nas zrobiła, można określić jako niezbyt dobre, jednakże nie było to wcale spowodowane jej złymi chęciami, ale wyłącznie wielkim napięciem i stresem towarzyszącym rozpoczęciu pracy w nowym miejscu.

Chociaż w kolejnych tygodniach współpracy owa koleżanka okazała się przesympatyczna, otwarta, bardzo profesjonalna, zabawna, a także zawsze chętna do pomocy i tak mimo wszystko czujemy do niej dziwną niechęć. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie możemy spojrzeć na nią przychylniejszym okiem? Najwyraźniej ma na nas wpływ efekt aureoli...

Zobacz także: Moja najlepsza przyjaciółka wyprowadza się za granicę. Nie mogę jej tego wybaczyć...

Zgubne pierwsze wrażenia

Efekt aureoli nazywa się często również efektem halo. Ów mechanizm psychologiczny polega na przypisywaniu innym cech osobowości, jakich tak naprawdę nie posiadają. Wiąże się to z momentem zapoznania. Obraz danej osoby kształtuje się nam już zaledwie kilka sekund po jej zobaczeniu. To naprawdę bardzo krótko jak na dokonanie trafnej oceny, więc nietrudno się dziwić, że w wielu przypadkach wcale nie jest właściwa.  

Otóż pierwsze wrażenie często może być zgubne. Może przecież się zdarzyć, że atrakcyjna, świetnie ubrana osoba i uśmiechnięta, która zrobiła na nas doskonałe wrażenie podczas pierwszych chwil po spotkaniu, potem okazuje się kimś dwulicowym, zadufanym w sobie i posiadającym skłonności do manipulowania innymi. Mimo wszystko wciąż podświadomie kojarzymy ją z zespołem cech pozytywnych i ciężko przychodzi nam przejrzenie na oczy. 

Nie zapominajmy więc o złotej zasadzie, mówiącej że lepiej nie oceniać książki po okładce. Warto znacznie wnikliwiej zagłębiać się w osobowość innych i nie ulegać jednak tak łatwo efektowi halo.

Zobacz także: Czym jest syndrom pani Bovary?

Polecane wideo

Barbiecore. Estetyka inspirowana kultową lalką to najmodniejszy trend sezonu
Barbiecore. Estetyka inspirowana kultową lalką to najmodniejszy trend sezonu - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 17.07.2022 10:40
Dddd że za za mną
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.07.2022 09:49
Ja tak mam. Szefowa moja jest niska , drobna i zawsze byla usmiechnieta, dopiero po 6 mies przejrzałam na oczy jak ona pogrywa i jak manipuluje ludzmi... Jestem atrakcyjna i zawsze trafialy sie jakies wredne dziewczyny w oracy, ale tym razem wszyscy na poczatku byli tak dziwnue nastawieni i po czasue zaczelam slyszec ze fajna jestem. Zawsze unikam plotkowania, jestem pomocna, empatyczna, wesola. Jednak jej zagrywki mnie dobily. Przykladowo jest dla mnie mila, a jak wyjde z pracy to ludziom mowi zle o mnie, nastawia ludzi przeciwko mnie, lekceważy mnie przy nich, zaczela mi dogryzać i mnie ponizac po czasie, a jak jest ze mna sam na sam to jest usmiechnieta, mila dla mnie. To zachowanie mnie tak zbija z tropu, ze przez jakis czas wogole nie sadzilam ze to ona te plotki rozpuszcza...dopiero 3 mies temu jak bylam juz z 6 mies w firmie zauwazylam ze jak przyszla mloda, atrakcyjna dziewczyna na rozmowe to ona ja odrzucila i do niej nie zadzwonila, nastepnie zatrudnili nowa kierowniczke i ta dziewczyna wrocila kolejny raz na inne stanowisko i dostala ta prace bo to ta kierowniczka przeprowadzila rozmowe, dziewczyna jest ogarnieta, otwarta, polaga ludziom ,szybko sie uczy... Kiedyś w poprzedniej firmie mialam ta sama sytuacje, ale wtedy uświadomiłam sobie to po 3 latach jak odeszlam jak ludzie mi powiedzieli co mowilw na mnie po moim odejsciu. Zazdroszcze ludziom którzy znaja sie na innych
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie