Czym jest syndrom pani Bovary?

Czy przejawia się bowaryzm?
Czym jest syndrom pani Bovary?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
02.07.2022

Niektórzy ludzie mają tak silną i wyidealizowaną wizję tego, jak powinna wyglądać oraz czym przejawiać się miłość, czy też jakie cechy charakteru musi mieć obiekt ich westchnień, że w konsekwencji nie potrafią prawdziwie nikogo pokochać. Nieustannie doznają wielkich rozczarowań, ponieważ ich zdecydowanie zbyt wygórowane i nierealne oczekiwania zupełnie nie pasują do obrazu rzeczywistości. Podobny schemat zachowań zwykło nazywać się syndromem pani Bovary. 

Zobacz także: Słodki drań. Dlaczego kobiety mają taką słabość do niegrzecznych chłopców?

Frustracje i wielkie rozczarowania Emmy Bovary

Nazwa owego syndromu pochodzi od nazwiska bohaterki powieści „Pani Bovary”, jaką napisał Gustave Flaubert, jeden z niezrównanych mistrzów literatury francuskiej. Romantyczka Emma Bovary to jednostka głęboko nieszczęśliwa. Jej ideały i niemożliwa do spełnienia tęsknota za miłością idealną, wciąż wpędzają ją w egzystencjalne zgryzoty, frustrację, melancholię, a także wielkie poczucie osamotnienia.

Nie ma dla niej ratunku, jako że widowiskowa miłość, o jakiej wciąż marzy, a która nieustannie powinna wywoływać przeszywające ciało elektryzujące dreszcze, nie istnieje. To tylko kalka, bańka która prędzej, czy później pryśnie, gdy partner zacznie jawić się jako człowiek z krwi i kości, a nie romantyczny rycerz z legend.

Bowaryzm to rzecz bardzo aktualna, z którą boryka się mnóstwo osób. Romantyczne wyobrażenia są ich zgubą. Nie doceniają małych czułych gestów, wciąż czekając na spektakularne niespodzianki. Chcą być podziwiani, nieustannie adorowani i zaskakiwani. Ich partner nie ma prawa do okazywania jakiejkolwiek słabości. Nie mogą pozbyć się z umysłu frazy „nie tak to powinno wyglądać...”, w związku z czym partner nigdy nie staje na wysokości zadania. Wplątują się w coraz to inne relacje, ale zawsze kończy się to tak samo - załamane opowiadają, że nie mają szczęścia w miłości.

Zobacz także: Czerwone flagi w związku: Gdy on wciąż Cię okłamuje...

Polecane wideo

Trendy w sukniach ślubnych. Jaką kreację wybrać na ten szczególny dzień?
Trendy w sukniach ślubnych. Jaką kreację wybrać na ten szczególny dzień? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 3.71 / 5
gość (Ocena: 5) 08.07.2022 12:11
U nas jj
odpowiedz
Rosa (Ocena: 1) 06.07.2022 03:32
Autor chyba nigdy miał w reku"Pani Bovary"... Emmie zależało głównie na życiu pełnym blichtru i luksusu. To nie było tak, że nie potrafiła nikogo pokochać - to właśnie jej kochankowie puszczali ja kantem. Do męża nic nie czuła, ponieważ był zwykłym lekarzem, nie bogatym arystokratą ze znanego rodu.
zobacz odpowiedzi (1)
Arturo (Ocena: 4) 05.07.2022 11:34
Prawie 20 lat byłem żonaty... Zawsze coś coś było nie tak i w końcu coś pękło, rozwód, wyprowadzka itd... jak to bywa. Poznałem nową wspaniałą dziewczynę-kobietę, jest fajnie. Na tą drugą połówkę trzeba trafić! Wymagania z wiekiem nam i tak się obniżają 😉 słowo! Związek musi być dograny, pielęgnowany, trzeba umieć wybaczać drobne uchybienia... Jeśli tego nie umiemy? To może to jesy wladnie Browaryzm... Brak umiejętności akceptowanua uchybien u tej drugiej osoby.
odpowiedz
dupa (Ocena: 1) 04.07.2022 11:29
æbueno dupas
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.07.2022 00:54
To nie jest zaden bowaryzm, tylko brak pewnosci siebie i brak umiejetnosci, a moze checi pokochania drugiego czlowieka. Codzienosc z partnerem moze byc wspaniala, pod warunkiem, ze dbamy o niego tak samo, jak oczekujemy ze bedzie dbal o nas.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie