Istnieją aż cztery typy introwertyków. Którym z nich jesteś i co to o Tobie mówi?

Introwersja introwersji nierówna.
Istnieją aż cztery typy introwertyków. Którym z nich jesteś i co to o Tobie mówi?
Fot. Unsplash
03.07.2022

Według jednego z najbardziej ogólnych podziałów osobowości większość z nas zalicza się albo do grona introwertyków, albo do grupy ekstrawertyków. Tych pierwszych cechuje przede wszystkim pewne społeczne wycofanie i zamiłowanie do spędzania czasu w pojedynkę, zwracając się do własnego wnętrza. Ekstrawertycy z kolei są postrzegani jako osoby bardzo towarzyskie i wylewne, nastawione na działanie.

Zobacz również: Jesteś nieśmiała czy pewna siebie? A co widzisz na tym obrazku?

Jednak okazuje się, że introwersja introwersji nierówna. Przykładowo można być introwertykiem i czerpać przyjemność ze spędzania czasu na imprezach pełnych ludzi. To dlatego, że zdaniem ekspertów istnieją różne odmiany introwersji.

Do takich wniosków w 2011 roku doszła trójka psychologów - Jennifer Grimes, Jonathan Cheek i Julie Norem. Udowodnili, że osobowość introwertyczna może manifestować się na różne sposoby i wymienili jej cztery odmiany.

4 typy introwertyków. Którym z nich jesteś?

Fot. Unsplash

4 typy introwertyków. Którym z nich jesteś?

Introwertyk społeczny

Osoby o takiej osobowości wolą spędzać czas w pojedynkę niż w towarzystwie, a jeśli już, to preferują małe grupy ludzi. Według naukowców dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do ekstrawertyków introwertycy społeczni nie czerpią energii z przebywania z innymi. Jest zupełnie odwrotnie – mają wrażenie, że ich baterie się wyczerpują.

Introwertyk intelektualny

Introwertyk intelektualny jest niezwykle kreatywny i introspekcyjny. Najwięcej przyjemności czerpie z aktywności intelektualnej. Wiele czasu poświęca na wędrówki w głąb siebie, zgłębianie wielu zagadnień oraz rozmyślanie nad różnymi możliwościami, przez co w towarzystwie może sprawiać wrażenie nieśmiałego czy wycofanego. Uważnie obserwuje otoczenie, przez co często dostrzega więcej niż inni.

Zaniepokojony introwertyk

Takie osoby często są wycofane i mogą wydawać się zestresowane lub podenerwowane. Mają tendencję do unikania ludzi oraz sytuacji, które potęgują ich niepokój. To sprawia, że w oczach innych mogą uchodzić za nieuprzejme i chłodne, ale w rzeczywistości to tylko ich mechanizm obronny. Zaniepokojeni introwertycy nie lubią wychodzić ze swojej strefy komfortu - czują się dobrze tylko w towarzystwie osób, które znają i którym ufają.

Powściągliwy introwertyk

Ten rodzaj introwersji cechuje osoby, które są niezwykle rozważne i odpowiedzialne. Mają pragmatyczne podejście do życia i dokładnie wszystko analizują. Nie lubią niespodzianek - preferują przewidywalne czynności. Początkowo często wykazują postawę wycofaną, jednak przy bliższym poznaniu pozwalają sobie na pokazanie emocji.

Zobacz również: Jesteś introwertyczką czy ekstrawertyczką? Wszystko zależy od tego, co widzisz na tym obrazku

Polecane wideo

„Nie musisz wstydzić się swojego owłosienia”. Eldina Jaganjac to najlepsza nauczycielka samoakceptacji
„Nie musisz wstydzić się swojego owłosienia”. Eldina Jaganjac to najlepsza nauczycielka samoakceptacji - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Paździoch Marian (Ocena: 5) 26.03.2024 19:34
Dupa w kraty
odpowiedz

Polecane dla Ciebie