Czym są tajemnicze czakry?

Ile czakr znajduje się w naszych ciałach?
Czym są tajemnicze czakry?
Fot. Unsplash
12.06.2022

Czakry to innymi słowy ośrodki psychiczno-energetyczne, jakie znajdują się w naszych ciałach. To bardzo ważne punkty w ciele, jako że krzyżuje się w nich wiele kanałów energetycznych, jakie w hinduizmie określa się mianem nadi oraz wielka siła życiowa zwana praną. Czakry są rozmieszczone wzdłuż pionowej osi ciała i odpowiadają za poszczególne sfery życia.

Tajemnicza wiedza ezoteryczna o czakrach była chętnie zgłębiana już od czasów starożytnych. Bazują na nich prastare orientalne techniki rozwoju psychofizycznego, takie na na przykład joga. Zdobywanie informacji o czakrach wspomagało buddystów i hinduistów w rozwoju ich praktyk medytacyjnych. Co ciekawe, buddyzm uznaje jedynie cztery główne czakry, natomiast hinduizm siedem.

Zobacz także: Jak działa ashwagandha?

Rozmieszczenie czakr i ich rola

Czakra korony Sahasrara: Jest zlokalizowana tuż nad szczytem głowy. Jest odpowiedzialna za myślenie całościowe oraz funkcje paranormalne.

Czakra trzeciego Oka Adźńa: Znajduje się na czole tuż nad brwiami. Odpowiada za intuicję, a także percepcję pozazmysłową.

Czakra gardła Wiśuddha: Jest zlokalizowana pod kością grdyki. Jest odpowiedzialna za mowę oraz samoekspresję. 

Czakra serca Anahata: Znajduje się na wysokości płuc. Odpowiada za poświęcenie, miłość, współczucie, a także uzdrawianie.

Czakra splotu słonecznego Manipura: Znajduje się najbliżej pępka. Jest odpowiedzialna za funkcje mentalne, ambicję oraz karierę.

Czakra sakralna Swadhiszthana: Znajduje się trzy centymetry poniżej pępka. Odpowiada za emocje, twórczość, a także sferę seksualną. 

Czakra podstawy Muladhara: Znajduje się u podstawy kręgosłupa. Jest odpowiedzialna za instynkt i bezpieczeństwo.

Zobacz także: Fenomen kurkumy. Jej właściwości zdrowotne są wręcz niezwykłe!

Polecane wideo

Stylowe kombinezony na wiosnę (świetna alternatywa dla zwiewnej sukienki!)
Stylowe kombinezony na wiosnę (świetna alternatywa dla zwiewnej sukienki!) - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie