Czakry to innymi słowy ośrodki psychiczno-energetyczne, jakie znajdują się w naszych ciałach. To bardzo ważne punkty w ciele, jako że krzyżuje się w nich wiele kanałów energetycznych, jakie w hinduizmie określa się mianem nadi oraz wielka siła życiowa zwana praną. Czakry są rozmieszczone wzdłuż pionowej osi ciała i odpowiadają za poszczególne sfery życia.
Tajemnicza wiedza ezoteryczna o czakrach była chętnie zgłębiana już od czasów starożytnych. Bazują na nich prastare orientalne techniki rozwoju psychofizycznego, takie na na przykład joga. Zdobywanie informacji o czakrach wspomagało buddystów i hinduistów w rozwoju ich praktyk medytacyjnych. Co ciekawe, buddyzm uznaje jedynie cztery główne czakry, natomiast hinduizm siedem.
Zobacz także: Jak działa ashwagandha?
Czakra korony Sahasrara: Jest zlokalizowana tuż nad szczytem głowy. Jest odpowiedzialna za myślenie całościowe oraz funkcje paranormalne.
Czakra trzeciego Oka Adźńa: Znajduje się na czole tuż nad brwiami. Odpowiada za intuicję, a także percepcję pozazmysłową.
Czakra gardła Wiśuddha: Jest zlokalizowana pod kością grdyki. Jest odpowiedzialna za mowę oraz samoekspresję.
Czakra serca Anahata: Znajduje się na wysokości płuc. Odpowiada za poświęcenie, miłość, współczucie, a także uzdrawianie.
Czakra splotu słonecznego Manipura: Znajduje się najbliżej pępka. Jest odpowiedzialna za funkcje mentalne, ambicję oraz karierę.
Czakra sakralna Swadhiszthana: Znajduje się trzy centymetry poniżej pępka. Odpowiada za emocje, twórczość, a także sferę seksualną.
Czakra podstawy Muladhara: Znajduje się u podstawy kręgosłupa. Jest odpowiedzialna za instynkt i bezpieczeństwo.
Zobacz także: Fenomen kurkumy. Jej właściwości zdrowotne są wręcz niezwykłe!