Różnica wieku w związku. Czy PESEL ma znaczenie?

Czy różnica wieku ma wpływ na związek?
Różnica wieku w związku. Czy PESEL ma znaczenie?
Fot. Unsplash (Dyu Ha)
16.04.2022

Związki, w których występuje spora różnica wieku nadal wzbudzają w niektórych środowiskach niemało emocji. A to doszukuje się w nich interesownego podejścia młodszego z partnerów, a to przedmiotowego sposobu traktowania starszego. Poza podobnymi zarzutami raz po raz wielu takim parom przepowiada się rychły koniec relacji

Czy słusznie? Czy PESEL faktycznie ma aż takie znaczenie?

Zobacz także: Nieznośna kobieta bluszcz. 6 toksycznych zachowań, które unieszczęśliwiają ją i partnera

Związkowe kontrowersje, czyli o co tyle krzyku

Przez bardzo długi czas najmniej kontrowersji wzbudzały i wzbudzają pary, które tworzy młodsza kobieta i najczęściej o około dziesięć lat starszy od niej mężczyzna. To najbardziej rozpowszechniona sytuacja, do której jesteśmy przyzwyczajone.

Powodem do plotek staje się różnica wieku większa aniżeli dekada lub jeżeli to partner jest osobą o wiele młodszą. Wtedy się zaczyna... Do uszy zaczynają dobiegać rozmaite komentarze: „Co on w niej widzi?”, „To nie wypada. Ma syna w jego wieku”, „Zobaczymy, jak będzie za kilka lat. Metryki nie oszukasz”, „Na pewno jest z nią dla pieniędzy” i tak dalej. Dlaczego myślimy w taki sposób?

Taki tok myślenia i nieprzychylna retoryka wynikają z rozpowszechnionych i powtarzany wszędzie stereotypów. W wielu przypadkach nie pokrywają się one z rzeczywistością. Gdy w grę wchodzi pełne pasji uczucie, wiek naprawdę przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Zamiast niego liczy się mnóstwo innych rzeczy. Jeśli ludzie faktycznie są zakochani, a do tego świetnie emocjonalnie zgrani, pokonają wszelkie przeszkody, nawet jeśli modele ich życia dotychczas bardzo się różniły. Wiek to tylko szczegół. 

Mogłabyś być jego córką...

Pamiętajmy, że powierzchowne ocenianie czyjeś relacji to zawsze rzecz niesłuszna i bardzo krzywdząca. Doradzajmy w takich kwestiach wyłącznie, jeśli zostaniemy o to poproszone. Serwowanie nieprzyjemnych komentarzy i usprawiedliwianie ich troską to rzecz, na jaką nie możemy sobie pozwalać, nawet jeśli mamy dobre intencje. 

To nie my wchodzimy w ten związek, więc respektujmy uczucia innych. Wiek to naprawdę tylko liczba. Odłóżmy na bok związane z nim często niesprawiedliwe stereotypy.

Nie emocjonujmy się więc zanadto, mając na uwadze, że najczęstszymi powodami rozpadu związków nie jest wcale różnica wieku partnerów, a... różnice charakterów. Możliwe, że para, jaką uważałyśmy za towarzyską ciekawostkę i której wieszczyłyśmy rozstanie, okaże się wspaniałym i szczęśliwym wieloletnim związkiem. 

Zobacz także: Zmanipulowane. Czym jest gaslighting?

Polecane wideo

10 alarmujących oznak, że spotykasz się z psychopatą
10 alarmujących oznak, że spotykasz się z psychopatą - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.25 / 5
Chudy byk (Ocena: 5) 18.05.2022 18:26
Już pięć mam partnerkę osiemnaście lat młodszą,sąsiedzi przestali się dziwić i polubili ją,koledzy zazdroszczą bo jest sympatyczna,ładna i zgrabna i jest nam bardzo dobrze że sobą.
odpowiedz
lukanio (Ocena: 4) 09.05.2022 08:03
ja mam 24lata moja dziewczyna 16 jest 9 lat różnicy ale bardzo dobrze sie dogadujemy ona jest duzo dojzalsza na swój wiek a ja za malo dojzaly na swój więc jesteśmy na tym samym poziomie mamy baaaardzoo podobne charaktery ona jest moim oczkiem w glowie i mam gdzies to co ludzie mówią
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.05.2022 10:28
Dwoje ludzi się przytulają
odpowiedz
Arleta (Ocena: 5) 26.04.2022 11:18
Według mnie to wszystko zależy od dojrzałości i tego, jak ta konkretna para do siebie pasuje. Ja byłam z 14 lat starszym mężczyzną. Kochałam go i nigdy nie przeszkadzało mi, że jest starszy. Mieliśmy prosty układ, że opłatami dzielimy się na pół, a tak to każdy płaci sam za swoje przyjemności. Byliśmy szczęśliwi przez długi czas, a ja myślałam, że różnica w doświadczeniu życiowym nie jest taka ważna..., ale cóż - była. Ja po prostu zamiatałam ten problem pod dywan, bo mimo wszystko go kochałam. Ale to prawda, że osoba po 40tce będzie prawdopodobnie miała bardziej poukładane finanse niż dwudziestoparolatka, może też lepiej wiedzieć, czego chce od życia, ale także być mniej elastyczna, bo już przywykła do pewnego stylu życia. Ja myślę, że jeżeli ktoś decyduje się na taki związek, to warto w konfliktowej sytuacji np. skonsultować się z terapeutą. Ja sama chodziłam na terapię do Psychologgii. Przepracowałam pewne swoje problemy z tamtego związku i teraz lepiej wiem, które błędy były moje, a które należały do mojego eks i mam nadzieję, że w kolejny związek wejdę z większym doświadczeniem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.04.2022 13:40
Niestety nie zgadzam sie Mlodsza kobieta biorac duzo starszego leczy problemy z dziecinstwa i zaspakaja potrzeby opiekunczosci emocjonalnej i finansowej Mlodszy partner zwykle to osoba ktora jest bardziej niz rowiesnicy dojrzala emocjonalnie i trudno mu zyc z rowiesnica z ktora nie wspolnych tematow
odpowiedz

Polecane dla Ciebie