Zakładniczki czasu. Co zrobić, żeby czas nareszcie zaczął być naszym sprzymierzeńcem?

Jak przestać stresować się nieubłagalnie pędzącym czasem i zacząć mieć go pod dostatkiem?
Zakładniczki czasu. Co zrobić, żeby czas nareszcie zaczął być naszym sprzymierzeńcem?
Fot. Unsplash
03.05.2022

Zapewne niewielu jest w naszym otoczeniu ludzi, którzy wciąż nie narzekają na brak czasu. „Wiesz, zrobiłabym to, ale muszę kontrolować czas”, „Przyszłabym, ale nie mam czasu”, „Przepraszam, nie dam rady - bardzo się spieszę”. Podobne wypowiedzi nie są jednak często jednorazową wymówką. Przez niektórych powtarzane są zupełnie jak mantra. 

Niektórzy bowiem żyją w prawdziwym terrorze czasu i na dobrą sprawę... nie mają go nigdy. 

Zobacz także: Nieznośna kobieta bluszcz. 6 toksycznych zachowań, które unieszczęśliwiają ją i partnera

Gdy czyha na nas czas

W współczesnej dobie wydaje się, że czas już nie płynie, a pędzi. Ciężko się dostosować do tego zawrotnego tempa. Wciąż czujemy wielką presję. Musimy nadrabiać, nadganiać i dostosowywać się do niezdrowych wymogów współczesności. 

Pamiętajmy, że nieustanne pędzenie w końcu odbije się na zdrowiu i psychice. To nie czas na nas czyha, a chroniczne zmęczenie, depresja, czy nerwica. Każda z nas potrzebuje momentów wytchnienia - zatrzymania się na chwilę, przeanalizowania dotychczasowych rozwojów wypadków i pomyślenia o tych przyszłych. Nie ma od tego ucieczki. Mając świadomość tego, łatwiej zaprzyjaźnimy się z czasem. 

W wielu przypadkach poddanie się terrorowi czasu jest ucieczką od problemów, przeszłości i lęków. Podświadomie czujemy, że jeśli nawet na chwilę wyrwiemy się z owego szaleńczego trybu, zjedzą nas nasze słabostki. W końcu, mając czas, znacznie więcej odczuwamy i myślimy. Obraz tego, jakie jesteśmy i jak naprawdę wygląda nasze życie jest o wiele bardziej klarowny. 

Przyjaźń z czasem

A co gdyby tak zacząć mieć do czasu zupełnie inny stosunek? Może gdy tylko zaczniemy inaczej go postrzegać, nasze życie zmieni się nie do poznania i zaczniemy odczuwać błogą harmonię?

Pierwszym krokiem do zakończenia relacji z „czasem terrorystą”, jest zastanowienie się, czemu tak naprawdę służy szaleńcze tempo życia, jakie przyjęłyśmy. Czy wiąże się z nim aż tyle profitów, że nie możemy się choć na trochę zatrzymać?

Czy wpadając w czasową pułapkę i wieczne zabieganie, faktycznie czujemy się spełnione? Czy po dniu spędzonym na gonitwie i stawaniu w szranki z upływającymi godzinami możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy szczęśliwe?

Każdego dnia wyznaczajmy sobie godziny na błogie nicnierobienie. Zacznijmy od kwadransa dziennie i stopniowo wydłużajmy cenne minuty, w których umysł będzie mógł się oderwać od rzeczywistości, szybują w okolice marzeń lub pięknych wspomnień. Tykające wskazówki zegara w końcu przestaną nas stresować. 

Zobacz także: Bujanie w obłokach: Dlaczego warto poświęcać kwadrans dziennie na marzenie?

Polecane wideo

Wielkanocne inspiracje. Jak udekorować stół, by zachwycił wszystkich gości?
Wielkanocne inspiracje. Jak udekorować stół, by zachwycił wszystkich gości? - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 23.06.2022 12:02
Trzeba się przestawić na myślenie zadaniowe. Lęk przed porażką często nas paraliżuje i przestajemy w ogóle działać. Zamykamy się w osobie, jęczymy, że się nie uda, że za dużo tego... A trzeba się po prostu zacząć konsekwentnie odkopywać z nawału pracy. Mnie bardzo pomogła lektura artykułu z poradni, do której chodziła moja przyjaciółka psychologgia-plus.pl/blog/gdy-osiem-godzin-to-za-malo/. Nauczyłam się ustalać priorytety, robić listę zadań i po prostu działać, zamiast się bać.
odpowiedz
NadiA (Ocena: 5) 07.06.2022 13:20
Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa uciekając przed wojną. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/nadia89
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.05.2022 19:59
Są różne rozwiązania pomagające oszczędzać czas. Korzystam z roomby, diety pudełkowej i zakupów online. Dzięki temu udaje mi się chodzić na crossfit na czym korzysta mój kręgosłup.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie