Nie mam pojęcia. Dlaczego warto dać sobie prawo do niewiedzy?

Stawianie sobie za wysoko poprzeczki i pragnienie bycia wszechwiedzącą nie prowadzi do niczego dobrego.
Nie mam pojęcia. Dlaczego warto dać sobie prawo do niewiedzy?
Fot. Unsplash
20.04.2022

W każdej sferze życia chcemy być fantastyczne. Zawrotna i godna podziwu kariera, idealny związek, fantastyczny wygląd, stylowe odzienie, wspaniale prowadzony dom, w którym wszystko lśni nierealnym blaskiem i gdzie powstają potrawy godne gwiazdki Michelin (bądź dwóch). Do tego musi cechować nas zawsze wielka pewność siebie i świetny nastrój. Wiecznie powinnyśmy tryskać optymizmem i rzucać raz po raz finezyjne żarty. Nie dla nas też robienie jakichkolwiek błędów. Ach i naturalnie koniecznie musimy znać odpowiedź na każde możliwe zadane nam pytanie. 

W niezdrowej współczesnej erze, gdzie bycie doskonałą w 99% nie wystarcza, nie dajemy sobie możliwości bycia normalnymi ludźmi, którzy czasem błądzą i... najzwyczajniej w świecie czegoś nie wiedzą. Warto to zmienić i nareszcie zacząć być sobą, dając sobie szansę na zdrową niedoskonałość. 

Zobacz także: Nieznośna kobieta bluszcz. 6 toksycznych zachowań, które unieszczęśliwiają ją i partnera

Zdrowa niedoskonałość 

Nieustanne bycie alfą i omegą męczy, jak mało co. Stawianie niebotycznie wysoko poprzeczki to czasem element osobowości, który nabyłyśmy w dzieciństwie. Niektórzy nigdy nie wyrastają z pragnienia bycia złotym dzieckiem, wciąż mając w pamięci słowa i czyny rodziców, marzących o dziecku, które przoduje na tle całej klasy w nauce i sporcie.

Inne z nas poprzeczkę stawiają sobie tak wysoko same, na przekór środowisku, które niczego od nich nie wymagało, mając je za przeciętne. Zmęczyło je więc uznawanie przez wiele lat za średnie uczennice, czy studentki. Chcą udowodnić sobie i światu, że teraz będzie już inaczej - pragną super wyników we wszystkim. 

Groza wspomnień, gdy wywołane do odpowiedzi w szkole, na zadanych kilka arcytrudnych pytań  możemy wypowiedzieć jedynie zatrważające nas „nie wiem”, a czerwony długopis tymczasem już wypisuje w dzienniku zamaszystym ruchem wiadomą ocenę, wiele z nas prześladuje po dziś dzień. Mamy mylne wrażenie, że hasło „nie mam pojęcia” sprawia, że możemy zostać uznane za gorsze, nieobyte, czy nieinteligentne.

Nie zapominajmy o tym, że nikt nie wie wszystkiego. Każda z nas ma swoje pole, na którym mało kto może jej dorównać i nie musi udawać wszechwiedzącej za wszelką cenę. Niedoskonałość to rzecz zdrowa, a dając sobie do niej prawo, jednocześnie spada nam z ducha bardzo ciężki kamień. 

Zobacz także: Może później. Jak walczyć z prokrastynacją?

Polecane wideo

Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje
Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 22.04.2022 11:01
Skoro masz siano we łbie to nie wiesz nic. Proste.
odpowiedz
Panek (Ocena: 5) 20.04.2022 20:54
Haha xd w PL jak ktoś powie, że czegoś nie wie to jest to źle odbierane. Nawet brane za brak profesjonalizmu u młodszych. Niestyty ludzie w wieku ok 50 i wyżej nawet jak czegoś nie wiedzą to i tak mówią jakieś bzdety i tworzą własne teorie. Jednocześnie w kółko młodym wyrzucają, że nic nie wiedzą. Wystarczy we Wrocławiu spytać kilka starszych osób o drogę. Kasy z odpowie i prawie każdy powie źle... jakby nie mogli zwyczajnie powiedzieć, że niewiedza zamist wprowadzać w błąd. Niestyty w pracy zazwyczaj jest tak samo. Szefowa tlumaczy mi wiecznie co mam zrobic z komuterem i co się zepsuło a ma problem z tabelka w Wordzie. Spis treści to już nie jest w jej sasiegu bo podobno u niej nie dziala... Ale za to wie po dźwięku szukania w klawisze co ja robię źle w kmputerze. Juz o tym ze musze sobie utrudniać prace bo ona nie potrafi zrobić tego co tezeba bo ja podobno pliki 'psuje'. Zamist liczyć dane w Excelu muszę liczyć na kalkulatorze - bo tak jest 'łatwiej'... 30 lat w zawodzie a babka nie ogarnia nawet włączenia excela i wiecznie marudzi, że młodzi nic nie potrafią i nic im się nie chce tylko wymagania mają...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.04.2022 07:02
Fakt tak jest
odpowiedz

Polecane dla Ciebie