5 typów wampirów energetycznych. Jak się bronić przed ludźmi, którzy odbierają nam radość życia?

Jak rozpoznać wampira energetycznego i uchronić się przed jego toksycznym działaniem?
5 typów wampirów energetycznych. Jak się bronić przed ludźmi, którzy odbierają nam radość życia?
Fot. Unsplash (Alex Chernenko)
10.04.2022

Po spędzeniu czasu z niektórymi ludźmi czujemy się czasem, jakbyśmy dosłownie unosiły się nad ziemią. Czujemy się radosne, spokojne i pełne optymizmu. Dosłownie rozpiera nas energia, tak pozytywnie nakręcone do działania jesteśmy. Jednym słowem, jeszcze bardziej chce się po tychże spotkaniach nam żyć.

Istnieją jednak typy osobowości, przez które nasza życiowa energia ledwo się tli, a zamiast błogości i pozytywnego nastawienia zaczynamy odczuwać niepokój, smutek, rozdrażnienie i wielkie zmęczenie. Są to tak zwane wampiry energetyczne.

Jak z nimi postępować, aby uchronić się przed wspomnianymi nieprzyjemnymi konsekwencjami płynącymi z obcowania z nimi? Czy istnieje na to jakaś metoda?

Zobacz także: Zmanipulowane. Czym jest gaslighting?

Finezyjne wysysanie energii

Jeżeli mamy zacząć sobie świetnie radzić z wampirami energetycznymi, powinnyśmy nauczyć się rozpoznawać je już z daleka. Jakie zachowania je wyróżniają?

Warto wiedzieć, że istnieją różne typy wampiryzmu. Najbardziej popularną obecnie klasyfikację stworzył psycholog kliniczny  Albert J. Bernstein, który jest autorem książki „Emocjonalne wampiry”. Wymienia on w niej wampiryzm aktorski, narcystyczny, antyspołeczny, paranoidalny oraz obsesyjno-kompulsywny. 

Wampir aktor jest osobą, która uwielbia być w centrum uwagi. Wszystkie oczy muszą być nieustannie zwrócone właśnie na niego. Jest egzaltowany i uwielbia monologi, których bardzo ciężko się słucha. Po godzinie spotkania z nim ma się ochotę uciec na drugi koniec świata, tak męczące jest bycie jego słuchaczem.

Wampir narcyz wciąż domaga się pochwał. Nikt nie może być lepszy od niego. Sukcesy przyjaciół irytują go i zaburzają jego cenny spokój. W związku z tym, gdy znajdują się oni w wybornym nastroju, robi wszystko, aby jak najszybciej go popsuć. Jest okropnym zazdrośnikiem i tak naprawdę nie interesuje go nikt poza nim samym. Bardzo dużo oczekuje o swego otoczenia, ale nie daje nic w zamian. 

Wampir antyspołeczny ma buntowniczą naturę i często nie potrafi dostosowywać się do społecznych norm. Bawi go ich łamanie. Jest rozchwiany emocjonalnie, nieodpowiedzialny i nie potrafi dorosnąć. Spędzanie czasu w jego towarzystwie to wieczne pilnowanie, czy aby wampir nie wpędzi siebie i nas w jakieś kłopoty. 

Wampir obsesyjno-kompulsywny jest człowiekiem, z którym bardzo ciężko się dogadać, dlatego że żyje w swoim świecie. Często jest zamknięty w sobie, nie okazuje żadnych emocji, a jeśli już to tylko te negatywne Jest osobą oziębłą i niesympatyczną do granic możliwości. Przebywanie z wampirem malkontentem odbiera chęć życia.

Wampir paranoik to zaś osoba, która żyje w świecie spisków. Wszystkich podejrzewa o niecne zamiary. Nikomu do końca nie ufa, nawet jeśli to jego najbliżsi. Wciąż snuje myśli o zdradzie partnerki, nielojalności przyjaciela, czy niesprawiedliwym faworyzowaniu przez szefa innych współpracowników. Awantury bez powodu to jego znak rozpoznawczy. 

Broń na wampiry

Jeśli mamy do czynienia z wampirem energetycznym, najlepiej zacząć go unikać. Ucieczka od niego to najprostsze możliwe wyjście. A co, jeśli wampir energetyczny to nasza koleżanka lub kolega z pracy, czy ktoś, z kim łączą nas więzy rodzinne i niestety nie możemy przestać go widywać, czy się od niego odciąć?

Po rozpoznaniu typu wampirów, z jakimi mamy do czynienia łatwiej będzie nam radzić sobie z ich praktykami pozbawiania nas energii. Jeśli mamy już taką wiedzę, przede wszystkim przestańmy traktować wampiry śmiertlenie poważnie. Lepiej zacząć przyglądać się im z przymrużeniem oka. Najlepiej nie zwracać uwagi na ich złośliwe komentarze, czy wyrzuty. Kompletnie zignorowani przeżyją szok i na jakiś czas odpuszczą.  Pozytywne nastawienie i emocjonalne oderwanie się od nich sprawi, że lżej będzie nam je znosić

Po czasie spędzonym z wampirem, zawsze znajdźmy czas, aby pozbyć się złej energii. Wyładujmy ją. Pooddychajmy głęboko, czy pójdźmy na spacer. Zróbmy coś, co nas relaksuje.

Zobacz także: Inne oblicze miłości. Życie w otwartym związku

Polecane wideo

Najbardziej niezwykłe ceremonie wejścia w dorosłość. Jak to wygląda w różnych krajach?
Najbardziej niezwykłe ceremonie wejścia w dorosłość. Jak to wygląda w różnych krajach? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.4 / 5
Robert (Ocena: 5) 11.04.2022 02:34
Dobry artykuł,zgadzam się w pełni że wampiry energetyczne istnieją. Mam bardzo duży kontakt z ludźmi,wystarczy chwila z takim osobnikiem ,i po energii,czuje się wówczas kompletnie klapniętym 😃
odpowiedz
Dziewczyna wampira (Ocena: 5) 10.04.2022 15:06
Najlepszą bronią na wampiry jest czosnek lub święcona woda lub drewniany krzyż. Najpierw jednak proponuję spróbować się zaprzyjaźnić z takowym wampirem, jeśli już jakiegoś spotkamy. Ja mam spore doświadczenie z wampirami, po przeczytaniu serii książek Zmierzch postanowiłam szukać przystojnych i romantycznych wampirów. Szukałam długo aż znalazłam zbiorowisko wampirów w lasach na Mazurach, nie było łatwo zdobyć ich zaufanie ale udało mi się to, zazwyczaj lubili pić krew wczasowiczów gdy ci spali lub leżeli pijani na plaży, krew pijanego też dobrze kopie więc wtedy mieli ubaw ci wampiry. Ja jednak byłam sprytna, udawałam że śpię ale tak naprawdę nie spałam, gdy jeden wampir chciał wbić zęby w moją szyję szybko wyciągnełam krzyż spod poduszki, zaraz się cofnął, wtedy rzuciłam krzyż i zaczęłam z nim rozmawiać, początkowo był nieufny ale w końcu zorientował się że chodzi mi tylko o romans. Zgodził się być moim chłopakiem, przedstawił mnie innym wampirom, choć ci byli bardzo powściągliwi wobec mnie. Jesteśmy parą już prawie rok ale ostatnio zaczynam mieć wątpliwości, przyłapałam go na ssaniu moich zużytych tamponów, trochę poczułam niesmak. Poza tym wieczorami on wychodzi na miasto i potem wraca nad ranem, nie jest wtedy głodny. W ciągu dnia ciągle musimy mieć okna zasłonięte, trochę mnie to męczy. Marzą mi się też wakacje w tropikach na plaży, ale na samą wzmiankę o tym mój chłopak wpada w panikę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.04.2022 09:45
W przypadku tak denerwujących osobników absolutnie nie wolno ich znieważać lub nazywać idiotami ponieważ nawet denerwujące nas osoby trzeba szanować bo na tym polega kultura osobista
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 10.04.2022 08:31
Jak sie wglebic w temat kazdy z nas jest takim wampirem i kazdy ma cechy nalezace do kazdego z przedstawionych tu typow Zyjemy wiec w swiecie wampirow energetycznych
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie