Gdy Internet przejmuje nad Tobą kontrolę... Sposoby na cyfrowy detoks

Liczba osób uzależnionych od Internetu stale rośnie.
Gdy Internet przejmuje nad Tobą kontrolę... Sposoby na cyfrowy detoks
Fot. Unsplash
17.04.2022

Technologiczny rozwój przyniósł oprócz gigantycznej ilości pozytywów niestety także i sporo rzeczy szkodliwych. Jedną z nich, bardzo niebezpieczną, jest uzależnienie od Internetu. Otóż czas, jaki poświęcamy na surfowanie po Sieci ostatnimi czasy zatrważająco rośnie. Doszło do tego, że nie potrafimy oderwać się od tej czynności nawet w trakcie weekendowego wypoczynku za miastem, joggingu, w kinie, czy podczas spotkań towarzyskich.

Jeśli wciąż łapiemy się na skanowaniu wzrokiem tekstów, jakie w ogóle nas nie interesują , czy beznamiętnym przeglądaniu zdjęć, które na dobrą sprawę nas w ogóle nie obchodzą, a mimo wszystko spędzamy na obu aktywnościach mnóstwo czasu, może to oznaczać, że zaczęłyśmy się uzależniać od tak zwanych e-rozrywek

Zobacz także: Buddyjski przepis na życiowe spełnienie

Internet nasz pan

Jeśli czujemy, że życie w Internecie zdecydowanie za bardzo nas pochłania, tracimy w nim poczucie czasu i odstresowujemy się wyłącznie w trakcie przeglądania niezbyt rozwijających treści, a do tego coraz częściej wybieramy taki rodzaj aktywności zamiast spotkania się z przyjaciółmi, czy pospędzania jakościowego czasu z partnerem, powinnyśmy szybko zacząć działać. To bowiem sygnał, że internetowy świat zaczął przejmować nad nami kontrolę i najwyższy czas wyswobodzić się z jego szponów. 
Pamiętajmy, że życie w sieci nigdy nie zastąpi nam tego prawdziwego. Warto więc zacząć zachowywać zdrowy balans pomiędzy życiem online, a tym realnym i nareszcie zacząć korzystać z Internetu z głową. W tym na pewno pomoże nam cyfrowy detoks. 

Czas na prawdziwe życie

Jak się do niego zabrać, jeśli nawet chwila bez bycia online wpędza nas w dziwny niepokój, czy rozdrażnienie?

Na pewno powoli i stopniowo. Zamiast rzucać się od razy na głęboką wodę i zostawiać telefon w domu, wyjeżdżając na weekend, a potem ulegać falom złości i frustracji, wybierzmy skuteczniejszą metodę małych kroków. Dzięki temu nawet nie zauważymy, że czegoś nam brakuje. 

W związku z tym zróbmy sobie też mały cyfrowy bilans. Odpowiedzmy same sobie, ile razy dziennie sprawdzamy, czy aby nie przyszła do nas jakaś wiadomość na Messengerze, czy Instagramie bądź e-mail? Ile godzin dziennie surfujemy i co tak naprawdę z tego wynika? Czy mamy zwyczaj korzystania z Internetu na spotkaniach towarzyskich i nie do końca skupiamy się w ich trakcie na rozmowie? Czy sięgamy po telefon i zabieramy się za pisanie wiadomości, czy inne internetowe działania od razu po przebudzeniu? Szczerze podliczmy, ile schodzi nam na to cennego czasu. 

Każdego dnia ograniczajmy używanie Internetu chociażby o kwadrans. Codziennie róbmy postępy. Po czasie wyjdzie na to, że z ulgą odetchniemy, stwierdziwszy wcześniej, że wyjście na spacer, zabawa z psem, czy posłuchanie najnowszej płyty ulubionego zespołu jest czymś znacznie przyjemniejszym niż bezmyślne wpatrywanie się w monitor, czy telefon. 

Zobacz także: Bujanie w obłokach: Dlaczego warto poświęcać kwadrans dziennie na marzenie?

Polecane wideo

Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje
Jak urządzić balkon? Najpiękniejsze wiosenne inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 09.09.2022 10:16
Uzależnienie to można rozpatrywać też w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
Pogromcy mitów (Ocena: 1) 28.04.2022 09:28
Papilot nas chce kontrolować nie internet kto się zgadza niech napisze #zpogromcamimitow
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 17.04.2022 11:35
Korzystam z nternetu dość rzadko. Jak zaczyna się sezon ogrodniczy to w ogóle nie sięgam po tablet, bo spędzam czas na świeżym powietrzu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie