Zmanipulowane. Czym jest gaslighting?

Jak obronić się przed toksycznymi manipulacjami?
Zmanipulowane. Czym jest gaslighting?
Fot. iStock
04.04.2022

Jeśli pomimo naszych zdroworozsądkowych ocen sytuacji i nawet najbardziej racjonalnego stosunku do rzeczywistości, z ust partnera raz po raz dobiega tylko sformułowanie „nic się nie stało, po prostu jesteś histeryczką”, „jak zwykle przesadzasz” albo „znowu to samo, wydaje ci się”, może być to znak, że znalazłyśmy się w matni zwanej gaslighting'iem. 

Zobacz także: Inne oblicze miłości. Życie w otwartym związku

Rzeczy, których nie powiedziałam

Gaslighting to termin zaczerpnięty z dramatu psychologicznego o tytule „Gasnący płomień” (Gas light), wyreżyserowanego przez George'a Cukora w 1944 roku, a w którym główną rolę zagrała legenda europejskiego kina, Szwedka Ingrid Bergman.

Opowiada on historię toksycznego małżeństwa. Otóż główny bohater raz po raz dokonuje różnorakich manipulacji psychologicznych, które doprowadzają jego nowo poślubioną żonę na skraj obłędu. Wmawia jej rzeczy, jakich nie powiedziała ani nie zrobiła. Modyfikuje rzeczywistość i wciąż sugeruje jej bycie w stanach emocjonalnych, w jakich wcale się nie znajduje.

Wyznania domniemanej histeryczki

Gaslighting przybiera rozmaite formy, bardziej i mniej stonowane. Najpowszechniejszą jest wmawianie partnerce nieprawidłowego oglądu rzeczywistości, opaczne rozumienie zachowań innych, nielogiczność i skłonność do przesady. Gdy podobne zabiegi trwają długo, a zmanipulowana osoba nie radzi sobie z ich odpieraniem, manipulator ostatecznie przejmuje kontrolę nad jej życiem

Jeśli nasz partner ma skłonności do gaslighting'u, musimy zacząć stanowczo mu się przeciwstawiać. Wyznaczmy swoje granice. Nie stawiajmy się wciąż w roli ofiary - nie musimy nią być. Miejmy swoje zdanie i brońmy go. Pokażmy swoją siłę! Nie dajmy sobie wmówić uczuć, jakich wcale nie odczuwamy.

Jeżeli nadal pomimo doznawanych krzywd emocjonalnych widzimy szansę trwania związku, powinnyśmy zupełnie go przearanżować i nie pozwolić, aby partner przejawiał w nim dotychczasowe toksyczne zachowania.

Zobacz także: Złośliwa koleżanka z pracy. Co zrobić, by nie utrudniała nam życia?

Polecane wideo

Obłędne wiosenne kurtki i płaszcze. Które wybierać?
Obłędne wiosenne kurtki i płaszcze. Które wybierać? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 13.04.2022 22:28
słabo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie