Odkryto zupełnie nowy i niebezpieczny typ osobowości. Kim jest „mroczny empata”?

Sprawdź, po czym go rozpoznać.
Odkryto zupełnie nowy i niebezpieczny typ osobowości. Kim jest „mroczny empata”?
Fot. Unsplash
29.03.2022

Na przestrzeni lat powstało całe mnóstwo teorii na temat kształtowania się różnych typów osobowości. Opracowano również szereg testów, które mają stwierdzić, jakie cechy osobowości w największym stopniu określają daną osobę.  

Zobacz również: Które drzewo przyciąga Cię najbardziej? Błyskawiczny test osobowości

Gdy już wydawało się, że w temacie osobowości powiedziano właściwie wszystko, naukowcy zaskoczyli niespodziewanym odkryciem. Przekonują, że istnieje jeszcze jeden, w dodatku wyjątkowo niebezpieczny typ osobowości. Kim zatem jest “mroczny empata” i jak rozpoznać taką osobę? 

„Mroczny empata”. Nowy, niebezpieczny typ osobowości 

Dowiadujemy się tego z wyników badania opublikowanych na łamach czasopisma “Personality and Individual Differences”. Jego fragmenty cytuje portal thesun.co.uk. 

Na wstępie naukowcy wyjaśniają, że istnieją trzy rodzaje empatii. Są to: 

  1. empatia poznawcza - opisuje intelektualne rozumienie cudzych uczuć bez ich odczuwania 
  2. empatia afektywna - polega na odczuwaniu cudzych emocji jako własnych 
  3. empatia współczująca - to połączenie dwóch powyższych rodzajów empatii 

Zdaniem ekspertów “mroczny empata” cechuje się tym, że posiada empatię poznawczą i/lub afektywną, a także cechy zaliczane do tzw. ciemnej triady, czyli makiawelizm, narcyzm i psychopatię. Podkreślają też, że osobom o tych “ciemnych” cechach zazwyczaj przypisuje się brak empatii. 

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badania na grupie tysiąca osób. Okazało się, że 13 proc. z nich to tradycyjna grupa ciemnej triady, która uzyskała niskie wyniki w zakresie empatii. Około 33 proc. stanowiły osoby z niską liczbą mrocznych cech oraz wysokim poziomem empatii. 34 proc. badanych posiadało średni poziom wszystkich wymienionych cech. Co ciekawe, aż 20 proc. badanych rozpoznano jako "mrocznych empatów", którzy osiągnęli wyższe wyniki zarówno w przypadku mrocznych cech, jak i empatii. 

Badacze nie byli całkowicie zaskoczeni faktem, że “mroczni empaci” uzyskali wysokie wyniki w zakresie empatii poznawczej i afektywnej. 

To ma sens, ponieważ aby manipulować innymi w celu osiągnięcia własnych celów (lub aby czerpać przyjemność z bólu innych) należy posiadać jakiś poziom zrozumienia takich osób 

- komentowali naukowcy. 

Według ekspertów “mroczni empaci” wydają się być świadomi swojej ciemnej strony, a nawet jej nie lubić, a negatywne emocje są w ich przypadku odpowiedzią na niechęć lub wręcz nienawiść wobec samych siebie. 

“Mroczny empata” może być bardziej niebezpieczny niż bardziej zdystansowana i nieczuła osoba przejawiająca cechy ciemnej triady, ponieważ może łatwiej przyciągać do siebie innych, a w efekcie bardziej ich skrzywdzić 

- tłumaczyła dr Ramani Durvasula, psycholożka kliniczna. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: 10 zawodów, w których najczęściej pracują psychopaci

Polecane wideo

Rozpoczyna się nowy rok astrologiczny. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Rozpoczyna się nowy rok astrologiczny. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 31.03.2022 22:06
Kom jest mroczny empatia? To ja
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 29.03.2022 18:00
hm, te wszystkie badania i oceny osobowości nie uwzględniają jednego - że każdy człowiek ma WOLNĄ WOLĘ i zgodnie z tym może się zmienić, jeśli do tego dąży. Zmiana osobowości jest bardzo trudna, ale nie niemożliwa. Wszystko zależy od konkretniej jednostki, czy chce zmiany. Jeśli nie chce, to dalej będzie robić swoje; jeśli chce, to może wiele zmienić, tyle że praca nad sobą jest ciężka i mozolna. Często czytam lamenty różnych osób, że ludzie ich odrzucają, nie lubią itp. Tylko, że te osoby zazwyczaj nie widzą w sobie żadnych wad, uważają, że są super i że nic nie muszą w sobie zmieniać. Kto miał jednak z nimi styczność, ten wie, że ciężko znosi się ich towarzystwo, bo ciągle narzekają, płaczą nad sobą i wiecznie krytykują WSZYSTKICH innych ludzi. Wiem, bo byłam podobną osobą, ale znalazłam w sobie siłę, żeby spojrzeć na siebie z innej perspektywy i dzięki temu zrobiłam krok milowy w życiu, choć nie przyszło to z dnia na dzień.
zobacz odpowiedzi (4)
Katarzyna (Ocena: 5) 29.03.2022 10:35
Alicja Battenberg stwierdziła, że Freud miał nierówno pod sufitem. Czytając jego wszystkie dzieła w języku polskim oraz niezrozumiałe teorie wysnute na podstawie pogłosek o jego twórczości, a nie przeczytanych "dzieł" tegoż, stwierdzam że współczesna psychologia, to dno. Podobnie jak powyższe badania. Czekam aż ktoś wreszcie to zlikwiduje, podobnie jak choroby matolów - dysgrafię i dysleksję o wszystkie temu podobne.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie