Szklany strach. Czym się objawia nelofobia?

Z jakimi przypadłościami borykają się dotknięci nelofobią, czyli lękiem przed szkłem?
Szklany strach. Czym się objawia nelofobia?
Fot. Unsplash
19.03.2022

Nelofobia, czyli innymi słowy paniczny strach przed szkłem jest uważana za jedną z najbardziej dziwnych, ale i najbardziej uciążliwych fobii. W końcu dzisiejszej dobie szkło czyha na dotkniętych nelofobią nie tylko w kredensach wypełnionych zastawą obiadową, czy standardowo w oknach, ale i w rozpowszechnionej wszędzie nowoczesnej architekturze, która zdaje się niemalże nie posiadać elementów innych niż szklane. 

Zobacz także: Złowieszcza natura lalek. Pediofobia jedną z najdziwniejszych fobii

Szklany koszmar chorujących na nelofobię

Nelofobia sprawia, że elementy szklane zaczynają napawać wielkim strachem. Ów materiał wydaje się być ludziom dotkniętym tą przypadłością czymś nadzwyczaj niebezpiecznym, co może zagrażać ich zdrowiu, jak i życiu. Całkowicie nie ufają nawet najgrubszemu szkłu. Niemożliwym jest więc uraczenie się herbatą ze szklanego kubka lub piwem z kufla. Nie mówiąc już o użyciu szklanych schodów, swobodnym korzystaniu z komunikacji miejskiej, czy wejściu do oszklonej windy.

Szkło wywołuje w nich upiorne obrazy. Nagle zaczyna pękać na tysiące przerażających i niebezpiecznych odłamków, potem kaleczyć. 

Dla wielu osób borykających się z tą fobią przerażające są również odbicia w szkle, zwłaszcza te związane z ludzką fizjonomią. Lekko zniekształcone odbicie ich twarzy, powoduje czasem nawet wystąpienie myśli samobójczych. Jest jak zły omen. Zupełnie jakby upiorne szkło typowało w tym momencie kolejną krwawą ofiarę...

Podobne wizje powodują omdlenia, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia, czy wymioty. Nelofobia może dotknąć osoby, które mają traumatyczne doświadczenia, na przykład te dotyczące wypadków samochodowych, czy które przeżyły jakikolwiek inny wypadek związany z motywem pękającego szkła. 

Zobacz także: 10 zawódów, w których najczęściej pracują psychopaci

Polecane wideo

Włosy jak od Louis Vuitton. Ta ekskluzywna koloryzacja to hit wiosny
Włosy jak od Louis Vuitton. Ta ekskluzywna koloryzacja to hit wiosny - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 11.04.2022 09:22
Ciekawy artykuł
odpowiedz

Polecane dla Ciebie