Psychologia kolorów. Jaki wpływ mają na nas barwy?

Jaki wpływ mają na nasze samopoczucie kolory? Dowiedz się i zacznij wprowadzać do swojego życia koloroterapię!
Psychologia kolorów. Jaki wpływ mają na nas barwy?
Fot. Unsplash
10.03.2022

Choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, kolory mają ogromny wpływ na nasze życie i samopoczucie. Nie bez znaczenia jest, jakimi z nich się otaczamy i jakie nosimy. Poza oddziaływaniem na nastrój, wspomagają niewerbalną mowę ciała, stają się wyraźnymi komunikatami dla otoczenia.

Kolory mają znaczenie

Kolory mówią, szepczą lub krzyczą. Dodają energii, onieśmielają, irytują, odprężają, lub napawają smutkiem i wywołują melancholię. Działają tak samo silnie na fizyczność, jak i psychikę. Wiedzieć o ich mocy co nie co, to jak wygrać los na loterii.

Właściwe stosowanie określonych barw, może pomóc na w przeróżnych sytuacjach i sprawić, że łatwiej będziemy mogły przezwyciężymy zmęczenie, strach lub uciążliwą nieśmiałość, czy dodać sobie nie lada wigoru. Dziedziną, z którą warto się w związku z tym zapoznać, jest koloroterapia.

Koloroterapia

Koloroterapia, zwana też zamiennie chromoterapią to rodzaj terapii, w której jako środek leczniczy stosuje się barwy. Może być świetnym wsparciem dla konwencjonalnego leczenia schorzeń takich jak na przykład depresja, bezsenność, zespół stresu pourazowego, czy nerwica. Śmiało mogą jednak korzystać z niej wszyscy, którzy czują, że tego potrzebują. Dzięki kolorom życie może stać się przyjemniejsze, ale i łatwiejsze.

Noszone przez nas odcienie wpływają też na otoczenie. Co ciekawe, mogą wywoływać u napotykanych ludzi rozmaite reakcje. Spoglądając na paletę barw, wybierzmy swój ulubiony kolor i dowiedzmy się o nim czegoś ważnego.

Zobacz także: Rytuały, dzięki którym każdy nasz dzień będzie fantastyczny

Czerwień na pokuszenie, turkus na odprężenie

Jeśli chcemy poczuć przypływ energii, czym prędzej załóżmy coś żółtego. Ta słoneczna barwa potrafi odegnać smutki i sprzyjać pracy zawodowej. Z żółtym nie można jednak przesadzać. Zbyt duża jej ilość we wnętrzu lub stworzony z żółtej palety total look nie są wskazane. Nadmiar żółtego może po prostu zacząć irytować.

Odcienie czerwieni nie na darmo były uważane za królewskie. Moc burgundów, szkarłatów i karminów od długich stuleci wykorzystywali monarchowie i możni tego świata. Ubrani w czerwień zdawali się mieć jeszcze większą władzę i autorytet. Czerwień to też barwa namiętności. Ubrane w nią czujemy się znacznie pewniejsze siebie i pełne magnetyzmu.

Intensywna trawiasta zieleń pomoże nam się uporać nawet z najsilniejszym stresem. Choć wieki temu uważano ją za symbol nieszczęść, jej symbolika całkowicie uległa zmianie i teraz odczytuje się ją jako barwę pełną harmonii i radości. Zieleń poza relaksującą zdolnością pomoże się nam skupić. Noszący zieleń uważani są za ludzi szczerych i witalnych.

Otoczenie się barwą łososiową sprawi, że wszystkim niejadkom nagle wróci apetyt. Barwa ta sukcesywnie pobudza soki trawienne. Odcienie niebieskości wprawią nas w stan odprężenia. Dzięki turkusowi nasze myśli popłyną w szczęśliwą siną dal. Zimny błękit zadziała na nasz układ nerwowy, sprawiając, że będziemy błogo spały. Gdy je nosimy rzeczy z niebieskiej palety, ludzie zaczynają nas podświadomie uważać za osoby jeszcze bardziej godne zaufania.

Zobacz także: Przykazania mędrca, które zapewnią długie i radosne życie

Polecane wideo

Co wzrost mówi o Twojej osobowości?
Co wzrost mówi o Twojej osobowości? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.03.2022 07:55
U mnie losos przygnebia a niebieski sprawia ze chce mi sie spac i jest mi zimno
odpowiedz

Polecane dla Ciebie