Przyjaciółka kopistka: Co zrobić, by nie stracić jej przyjaźni, ale powstrzymać zapędy sobowtóra

Co zrobić, jeśli przyjaciółka nieustannie nas kopiuje? Czy istnieje wyjście z tej irytującej sytuacji?
Przyjaciółka kopistka: Co zrobić, by nie stracić jej przyjaźni, ale powstrzymać zapędy sobowtóra
Fot. Stock
07.03.2022

Kopiowanie w przyjaźni to dość częsta sytuacja. Co jednak zrobić, gdy sprawa zupełnie wymyka się spod kontroli, a najlepsza przyjaciółka nieoczekiwanie zaczyna przypominać naszego sobowtóra?

Zobacz później: Zły człowiek - jak rozpoznać, czy ktoś ma negatywne intencje?

Młodzi kopiści

Jeśli zaczniemy sobie przypominać nasze zachowania z dzieciństwa, to na pewno okaże się, że nie raz i nie dwa zdarzało się nam naśladować innych. Inni z dużą swobodą naśladowali zaś nas. Jest to dla dzieci naturalne. Każdy chce czuć się przynależnym do grupy i nie zająć w niej przypadkiem kłopotliwej pozycji odmieńca. Różnorodność i chęć wyróżnienia się, są raczej łączone z wiekiem nastoletnim.

Tak więc, kopiści i kopistki żyli razem w fantastycznej symbiozie. Cała szkolna klasa nabywała taki sam lub niemalże identyczny pamiętnik z kłódką, każdy dostawał na gwiazdkę tamagotchi i z wielkim napięciem śledził losy postaci z Doliny Muminków. Nikt nie widział w tym najmniejszego problemu. Kopiowanie naszych charakterystycznych zachowań, gestów, wyglądu, czy pasji zaczęło być uważane za irytujące, a nawet niepokojące dopiero nieco później.

Komplement, czy niebezpieczeństwo?

Jedni kopiowanie uważają nawet i za przyjemny komplement, inni je ignorują. Jeszcze inni nie potrafią sobie z nim poradzić, a dziwaczne zachowanie i nagminne naśladownictwo nie daje im spokoju.

Trudno nie odmówić tym ostatnim racji, zwłaszcza jeśli kopiowanie przybiera na sile. Zdarza się, że osoba z którą się przyjaźnimy, popada nawet i w zupełną kopistyczną paranoję. W sytuacji, gdy ktoś zaczyna kupować identyczne ubrania, tak samo czesać się i malować, czytać te same książki, opowiadać te same dowcipy, uwielbiać te same potrawy, uprawiać ten sam sport, a nawet obdarzać uczuciem nasz dotychczasowy obiekt westchnień, coś jest zdecydowanie nie tak.

Jak poradzić sobie z przyjaciółką kopistką?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, dlaczego jesteśmy kopiowane. Ludzie, którzy decydują się na naśladownictwo innych, często mają duże problemy z samooceną. Przyjaciółka kopistka upatruje w nas osobę wartościową, atrakcyjną i lubianą, którą też chciałyby się czuć. Czuje, że jeśli zacznie się do nas upodabniać, może nareszcie osiągnie swój cel.

Najlepszy rozwiązaniem jest szczera rozmowa z przyjaciółką. Nie wpadajmy w złość, ale na spokojnie wytłumaczmy jej, co nam przeszkadza. Nie zapominajmy o dobrym słowie. Dodajmy jej skrzydeł i pewności siebie komplementami. Doradźmy, że lepiej poczuje się tylko wtedy, gdy zacznie być sobą. Tylko indywidualność doda jej wymarzonej pewności siebie.

Zobacz później: Czy lajki na Instagramie mają dzisiaj znaczenie? | Papilot

Polecane wideo

6 sposobów, by spalić dodatkowe kalorie… bez wizyty na siłowni
6 sposobów, by spalić dodatkowe kalorie… bez wizyty na siłowni - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie