Złowieszcza natura lalek. Pediofobia jedną z najdziwniejszych fobii

Lista fobii, które dotykają ludzi zdaje się nie mieć końca. Za jedną z najdziwniejszych uważana jest pediofobia, czyli lęk przed lalkami.
Złowieszcza natura lalek. Pediofobia jedną z najdziwniejszych fobii
Fot. Unsplash
03.03.2022

Pediofobia to innymi słowy odczuwanie irracjonalnego lęku przed lalkami. Skąd się bierze i czy można sobie z nią poradzić?

Zobacz także: Tak rozpoznasz, czy rozmawiasz z psychopatą. Często porusza te trzy tematy

Straszne lalki

Cierpiący na pediofobię poza strachem przed lalkami odczuwają również lęk przed przedmiotami, które przywodzą na myśl ludzkie oblicze. Należą do nich obiekty, takie jak manekiny, maski, figurki oraz kukiełki. Z zaawansowaną pediofobią związany jest też wielki niepokój doznawany podczas oglądania lub dotykania materiałów, z których wykonywane są lalki, czy manekiny. Należą do nich na przykład lateks, porcelana i plastik.

Skąd bierze się pediofobia?

Nie rodzimy się z pediofobią. Jest ona dolegliwością nabytą, w większości przypadków związaną z wiekiem dziecięcym. Do jej wystąpienia mogą doprowadzić traumatyczne sytuacje, których symbolem staje się dla dziecka lalka. Dzieci porzucone lub doświadczające przemocy nierzadko starają się przenieść winę za swoje cierpienia z rodziców, których pomimo krzywd darzą bezgraniczną miłością, na inny obiekt. Może być nim właśnie lalka, w której zaczynają upatrywać zło. Lęk przed lalkami może ujawnić się jednak dopiero lata później w ich dorosłym życiu.

Jak objawia się pediofobia i czy można ją zwalczyć?

Objawy pediofobii są podobne do symptomów pozostałych fobii. Należą do nich nadpotliwość, zawroty głowy, przyspieszone tętno, suche usta, napięcie mięśniowe, drżenie kończyn, myśli katastroficzne, uczucie duszności i dezorientacja.

Pediofobii nie pozbędziemy się sami. Może ją wyleczyć jedynie długotrwała terapia. Psychiatrzy jako pomocną w leczeniu zaburzenia podają także hipnozę.

Zobacz także: Ile twarzy widzisz na tym obrazku? Im wyższy wynik, tym trudniejsza osobowość

Polecane wideo

Geode nails. Bajeczne paznokcie, które wyglądają jak drogocenne minerały
Geode nails. Bajeczne paznokcie, które wyglądają jak drogocenne minerały - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 03.03.2022 18:50
Od zawsze bałam się lalek, klaunów i robaka czerwieniaka co chodzi po grobach. Nie bawiłam się też misiami. Interesowały mnie jedynie żywe psy, koty i konie. A także zwierzęta gospodarskie krowy, kozy, kury, kaczki, świnie. I nimi się zajmowałam zamiast się bawić sztucznymi lalkami. Nie znoszę też cyrku i zoo. Nie rozumiem co w tym atrakcyjnego. Za to bardzo lubię spacerować i włóczyć się bez celu. Najlepiej samotnie albo jedynie z psem.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie