Psychoterapia online. Dla kogo jest odpowiednia, a kto nie powinien się na nią decydować?

Sesje terapeutyczne w trybie online zyskały ostatnimi czasy niebywałą popularność. Co o nich sądzić? Robimy podsumowanie wad i zalet psychoterapii online.
Psychoterapia online. Dla kogo jest odpowiednia, a kto nie powinien się na nią decydować?
Fot. Stock
26.02.2022

Psychoterapia online przeprowadzana w domowym zaciszu, gdzie możemy czuć się w pełni swobodnie, była dla wielu z nas wielkim odkryciem. W pełnym emocjonalnych wyzwań okresie pandemii znalazła wielkie grono zwolenniczek. Czy dojdzie w końcu do tego, że wyprze tradycyjną formę terapeutyczną? I czy na dobrą sprawę jest to tryb dla każdego?

Podsumowujemy korzyści i wady płynące z korzystania z psychoterapii prowadzonej w trybie online.

Zobacz także: Jak zminimalizować przedślubny stres?

Zalety psychoterapii online

Na początku skupmy się na pozytywach związanych z terapią podobnego typu. Przede wszystkim jest to dostępność i wielka wygoda. Psychoterapia online pozwala nam na skorzystanie z porad terapeuty, gdziekolwiek znajduje się nasze miejsce pobytu. Możemy umówić się z czołówką najlepszych psychologów przyjmujących w dużych miastach, przebywając wiele kilometrów od nich. To wielkie ułatwienie dla tych z nas, które mieszkają w mniejszych miejscowościach lub na wsi.

Nie musimy rezygnować z pilnej potrzeby konsultacji nawet wtedy, gdy przebywamy na urlopie. Warunek konieczny to po prostu sprawny szybki Internet, który pozwoli nam na odbycie ważnej pokrzepiającej rozmowy nawet, gdy zaszyłyśmy się gdzieś w głuszy na drugim końcu świata.

Kolejną fantastyczną zaletą terapii online jest komfort psychiczny. Najczęściej łączymy się z psychoterapeutą z domu. Dla wielu osób jest to ogromna psychiczna ulga. Zminimalizowanie stresu udania się do gabinetu, i zapoznawania się z nową obcą przestrzenią sprawia, że cel terapii zostaje osiągnięty znacznie prędzej. Oswojona domowa przestrzeń, w której czujemy się bezpieczne pozwala nam szybciej się otworzyć.

Wady  psychoterapii online

Psychoterapia online to jednak rzecz nie dla każdego. Tradycyjna formę psychoterapii powinny zamiast niej wybierać osoby, które borykają się z poważnymi dolegliwościami. Należą do nich między innymi choroby, takie jak schizofrenia, zespół stresu pourazowego, czy ciężka depresja, w której nagminnie pojawiają się myśli samobójcze. W takich przypadkach doradzane jest spotykanie się z psychoterapeutą twarzą w twarz.

Ponadto klienci z niej korzystające nierzadko skarżą się na doskwierające im uczucie niepewności, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie monitora. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy to osoby nie posiadające odpowiedniego wykształcenia pod przykrywką specjalistów zaczynały rozwijać swoje gabinety online. Po ich zdemaskowaniu klienci borykali się potem z jeszcze większymi problemami psychicznymi. To dlatego tak istotne jest zgłębienie informacji i opinii innych klientów o wybranym terapeucie, zanim przystąpimy do rozpoczęcia sesji z jego udziałem. 

W trakcie psychoterapii online czasami trudniej jest o właściwą diagnozę. Terapia prowadzona niestacjonarnie może być dla niektórych osób niewłaściwa, ponieważ psychoterapeuta nie jest w stanie objąć ich całych wzrokiem. Nie jest tym samym w stanie odczytać ich mowy ciała, często znamiennej dla zdiagnozowania problemu.

Zobacz także: Tak rozpoznasz, czy rozmawiasz z psychopatą. Często porusza te trzy tematy

Polecane wideo

Co wzrost mówi o Twojej osobowości?
Co wzrost mówi o Twojej osobowości? - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Basia (Ocena: 5) 18.03.2022 20:00
Myślę, że to wszystko zależy od podejścia. Ja zdecydowałam się na terapię online we współpracy z terapeutką z Warszawy poleconą mi przez przyjaciółkę, bo sama mieszkam na wsi, daleko od większego miasta i nie chciałam tracić czasu na dojazdy. Pani Krystyna Mol jest bardzo profesjonalna, nie "traci wątku" (jak to opisała jedna z komentujących) i co tydzień się widujemy. Polecam jednak - jeżeli ktoś się decyduje na taką formę terapii - zadbać o swój komfort. Zamknąć się w pokoju, gdzie nie będziemy słyszeć innych domowników i będziemy wiedzieli, że oni nie słyszą nas. Przygotować sobie herbatę wcześniej, żeby już nigdzie nie latać i się nie rozpraszać, odciąć się od wszelkich hałasów itd.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2022 12:25
Niestety to strata czasu :( Moja przygoda z psychoterapia zaczęła się ponad pół roku temu. Mam już druga terapeutkę, bo poprzednia poszła na zwolnienie. Obie Panie niestety co jakiś czas ziewaly przez te 50 min, traciły wątek itd. Ja jestem bardzo zaangażowana w terapię, ale chyba zrezygnuje, bo mi szkoda kasy na takie podejście. Trzeciej już nie będę szukać...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 26.02.2022 08:07
Nozesz trafic na madrego terapeute to jak 6 w lotka
odpowiedz

Polecane dla Ciebie