Psychoterapia online przeprowadzana w domowym zaciszu, gdzie możemy czuć się w pełni swobodnie, była dla wielu z nas wielkim odkryciem. W pełnym emocjonalnych wyzwań okresie pandemii znalazła wielkie grono zwolenniczek. Czy dojdzie w końcu do tego, że wyprze tradycyjną formę terapeutyczną? I czy na dobrą sprawę jest to tryb dla każdego?
Podsumowujemy korzyści i wady płynące z korzystania z psychoterapii prowadzonej w trybie online.
Zobacz także: Jak zminimalizować przedślubny stres?
Na początku skupmy się na pozytywach związanych z terapią podobnego typu. Przede wszystkim jest to dostępność i wielka wygoda. Psychoterapia online pozwala nam na skorzystanie z porad terapeuty, gdziekolwiek znajduje się nasze miejsce pobytu. Możemy umówić się z czołówką najlepszych psychologów przyjmujących w dużych miastach, przebywając wiele kilometrów od nich. To wielkie ułatwienie dla tych z nas, które mieszkają w mniejszych miejscowościach lub na wsi.
Nie musimy rezygnować z pilnej potrzeby konsultacji nawet wtedy, gdy przebywamy na urlopie. Warunek konieczny to po prostu sprawny szybki Internet, który pozwoli nam na odbycie ważnej pokrzepiającej rozmowy nawet, gdy zaszyłyśmy się gdzieś w głuszy na drugim końcu świata.
Kolejną fantastyczną zaletą terapii online jest komfort psychiczny. Najczęściej łączymy się z psychoterapeutą z domu. Dla wielu osób jest to ogromna psychiczna ulga. Zminimalizowanie stresu udania się do gabinetu, i zapoznawania się z nową obcą przestrzenią sprawia, że cel terapii zostaje osiągnięty znacznie prędzej. Oswojona domowa przestrzeń, w której czujemy się bezpieczne pozwala nam szybciej się otworzyć.
Psychoterapia online to jednak rzecz nie dla każdego. Tradycyjna formę psychoterapii powinny zamiast niej wybierać osoby, które borykają się z poważnymi dolegliwościami. Należą do nich między innymi choroby, takie jak schizofrenia, zespół stresu pourazowego, czy ciężka depresja, w której nagminnie pojawiają się myśli samobójcze. W takich przypadkach doradzane jest spotykanie się z psychoterapeutą twarzą w twarz.
Ponadto klienci z niej korzystające nierzadko skarżą się na doskwierające im uczucie niepewności, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie monitora. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy to osoby nie posiadające odpowiedniego wykształcenia pod przykrywką specjalistów zaczynały rozwijać swoje gabinety online. Po ich zdemaskowaniu klienci borykali się potem z jeszcze większymi problemami psychicznymi. To dlatego tak istotne jest zgłębienie informacji i opinii innych klientów o wybranym terapeucie, zanim przystąpimy do rozpoczęcia sesji z jego udziałem.
W trakcie psychoterapii online czasami trudniej jest o właściwą diagnozę. Terapia prowadzona niestacjonarnie może być dla niektórych osób niewłaściwa, ponieważ psychoterapeuta nie jest w stanie objąć ich całych wzrokiem. Nie jest tym samym w stanie odczytać ich mowy ciała, często znamiennej dla zdiagnozowania problemu.
Zobacz także: Tak rozpoznasz, czy rozmawiasz z psychopatą. Często porusza te trzy tematy