Jednominutowy „test cytryny”. Jego rezultaty mówią coś ważnego o Twojej osobowości

Brzmi naprawdę dziwacznie, ale działa bez pudła.
Jednominutowy „test cytryny”. Jego rezultaty mówią coś ważnego o Twojej osobowości
Fot. Unsplash
16.01.2022

Niektórzy traktują je z przymrużeniem oka, ale inni wierzą, że są w stanie powiedzieć naprawdę dużo na temat charakteru danego człowieka. Różne testy osobowości cieszą się sporym zainteresowaniem, a w dodatku wciąż powstają nowe psychozabawy tego typu.  

Zobacz również: Która twarz wydaje się szczęśliwsza? Sprawdź, co mówi o Tobie odpowiedź na to pytanie

Według jednego z najbardziej ogólnych podziałów osobowości większość z nas zalicza się albo do grona introwertyków, albo do grupy ekstrawertyków. Tych pierwszych cechuje przede wszystkim pewne społeczne wycofanie i zamiłowanie do spędzania czasu w pojedynkę, zwracając się do własnego wnętrza. Ma to swoje odzwierciedlenie w pojęciu introwersja, które pochodzi od łacińskiego intra – „wewnątrz” i vertere – „zwracać się”. Ekstrawertycy z kolei są postrzegani jako osoby bardzo towarzyskie i wylewne, nastawione na działanie. W porównaniu z introwertykami o wiele gorzej radzą sobie z przebywaniem w pojedynkę.  

Nie jesteś pewna, do której z tych grup się zaliczasz? Możesz się o tym przekonać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że masz pod ręką najzwyklejszą cytrynę. Jak przeprowadzić ten test osobowości? 

 „Test cytryny”. Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?Fot. Unsplash

 „Test cytryny”. Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? 

O “teście cytryny” czytamy m.in. na portalu bbc.co.uk. Autorzy eksperymentu przekonują, że sposób, w jaki dana osoba reaguje na ten owoc zdradza, czy jest introwertykiem, czy też ekstrawertykiem. 

Naukowcy wyjaśniają, że wszystko sprowadza się do działania układu siatkowatego wstępującego pobudzającego (Reticular Activating System – RAS). Reguluje on aktywność ośrodków rdzeniowych, do których zadań należą m.in. takie czynności, jak: regulacja ciśnienia tętniczego krwi, regulacja akcji serca, regulacja oddychania. Kontrolowane są tu również odruchy pokarmowe: wydzielanie śliny i soku żołądkowego, żucie i akt połykania. 

Jak wyjaśniają eksperci, sok z cytryny jest bardzo dobrym bodźcem, na który odpowiada RAS, ponieważ w kontakcie z językiem powoduje ślinienie się. I tutaj dochodzimy do sedna. Zdaniem naukowców ilość wydzielanej śliny różni się w zależności od osobowości. Przekonują, że aktywność RAS u introwertyków jest zwiększona, zatem w kontakcie z sokiem z cytryny ich ślinianki produkują więcej wydzieliny w porównaniu z ekstrawertykami. 

Jak przeprowadzić taki test? Będziesz potrzebować: 

  • soku z cytryny 
  • wagi kuchennej 
  • kuleczek z waty 

Ponadto przyda ci się również partner albo partnerzy, z którymi porównasz swoje rezultaty.  

Test cytryny krok po kroku: 

  1. Umieść dużą kroplę soku z cytryny na języku i przepłucz nią usta przez ok. 10 sekund. 
  2. Użyj kuleczki z waty, aby zebrać całą wytworzoną ślinę. 
  3. Umieść kuleczkę z waty na wadze kuchennej i zanotuj wynik. 
  4. Porównaj swój rezultat z wynikami innych osób. 

Jak interpretować wyniki eksperymentu? Naukowcy wyjaśniają, że introwertycy produkują o 50 proc. więcej śliny niż ekstrawertycy. Warto jednak dodać, że wpływ na ilość wydzieliny mogą mieć także inne czynniki, m.in. pora dnia albo odczuwane pragnienie. 

Przeprowadzicie ten test? 

Zobacz również: Co jest Twoim najgłębiej skrywanym lękiem? Odpowiedź zdradzi ten obrazek

Polecane wideo

Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje?
Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje? - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 3.8 / 5
gość (Ocena: 1) 18.01.2022 11:03
A co jeśli wszystkie testowane osoby należą do jednej grupy? Dalej ch... Wiemy XD no super profesjonalny test. Już nie mówiąc o wkładaniu waty do ust, przez pół dnia będziecie to wyciągać... I nie wiem, czy waga kuchenna poradzi sobie z różnicami pomiaru przy czymś takim. No mistrzostwo
odpowiedz
Sikora (Ocena: 1) 17.01.2022 19:45
Matko boska płukać jedna kropla ??? Kuleczka z waty zbierze cała ślinę ? Podpoziom .żenada. amen
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 16.01.2022 22:43
To jest ten moment w którym jestem dumna że nie jestem naukowcem.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 16.01.2022 19:23
a to nie powinna być waga apteczna? kuchenna chyba nie jest aż tak czuła. a swoja drogą- czy ci naukowcy naprawdę nie mają nic sensownego do roboty?
odpowiedz
Yucy (Ocena: 5) 16.01.2022 17:07
Ten wspaniałomyślny test nie wiem czy jest bardziej głupi czy to że to jest zenujace
odpowiedz

Polecane dla Ciebie