Życie w Polsce jest „szkodliwe dla zdrowia psychicznego”? Niepokojące wyniki badania

Zdaniem ankietowanych życie w naszym kraju sprzyja ryzyku wystąpienia chorób psychicznych.
Życie w Polsce jest „szkodliwe dla zdrowia psychicznego”? Niepokojące wyniki badania
Fot. Unsplash
16.12.2021

Każdego roku powstaje szereg nowych raportów na temat jakości życia w danym kraju. Badacze tworzą m.in. zestawienia miejsc, których mieszkańcy są najszczęśliwsi czy państw, które cechuje wysoka tolerancja dla mniejszości seksualnych, a społeczności LGBT nie muszą obawiać się o swoje zdrowie i życie. Niestety w takich rankingach pozycja Polski przeważnie jest dramatycznie niska.

Zobacz również: Nagonka na społeczność LGBT zbiera swoje żniwo. Połowa badanych cierpi na depresję i ma myśli samobójcze

Ostatnio CBOS opublikował raport zatytułowany "Zdrowie psychiczne Polaków". Wnioski, jakie z niego płyną są wyjątkowo niepokojące. Zdaniem większości ankietowanych życie w naszym kraju jest szkodliwe dla kondycji psychicznej.

Polacy oceniają warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla psychiki

O badaniu CBOS pisze m.in. portal gazetaprawna.pl. Zostało ono przeprowadzone w listopadzie tego roku.

Z raportu dowiadujemy się, że aż 71 proc. Polaków ocenia warunki życia w naszym kraju jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego i niosące ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. 42 proc. ankietowanych określiło je jako “raczej szkodliwe”, a 29 proc. jest o tym “w pełni przekonanych”. Odmiennego zdania jest 17 proc. badanych, a 12 proc. nie ma opinii na ten temat.

Przekonanie o szkodliwości warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne przeważa w praktycznie wszystkich grupach społeczno-demograficznych, ale najwyższy odsetek takich odpowiedzi zanotowano wśród osób w wieku 18-24 lata, mieszkańców dużych miast i ankietowanych z wykształceniem wyższym.

Jeśli chodzi o status zawodowy, warunki życia w naszym kraju pod kątem kondycji psychicznej najgorzej oceniają uczniowie i studenci, osoby pracujące na własny rachunek, pracownicy usług, pracownicy administracyjno-biurowi oraz robotnicy niewykwalifikowani.

Odmiennego zdania są najczęściej gospodynie domowe, osoby określające swoją sytuację jako dobrą, najstarsi badani, mieszkańcy małych miast i wsi i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

A wy jak oceniacie warunki życia w naszym kraju jeśli chodzi o zdrowie psychiczne?

Zobacz również: Oto ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Jak wypadła w nim Polska?

Polecane wideo

Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku?
Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.12.2021 13:45
Kiepskie nie fatalne tak
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.12.2021 06:10
I te gospodynie domowe oceniające życie jako dobre, no jak się siedzi w domu to fakt ani stresu ani terminów...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2021 19:48
Warunki kiepskie Brak dostępu do leczenia i faworyzowanie i wspieranie nierobow i patologi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie