Co pomaga Polakom przetrwać pandemię? Naukowcy mają dla nas przydatne wskazówki

Zwłaszcza jeden zwyczaj ma na nas wyjątkowo destrukcyjny wpływ.
Co pomaga Polakom przetrwać pandemię? Naukowcy mają dla nas przydatne wskazówki
Fot. Unsplash
29.11.2021

Pandemia koronawirusa pochłonęła już miliony istnień na całym świecie, a każdego dnia kolejne osoby dowiadują się o diagnozie albo są hospitalizowane. Ale pandemia odciska piętno także na naszym zdrowiu psychicznym. W obecnych realiach wiele osób jest narażonych na wyjątkowy stres, obniżony nastrój, a nawet stany lękowe oraz depresyjne. 

Zobacz również: Koronawirus rozprzestrzenia także panikę i depresję. Psycholog radzi, jak z nimi walczyć

W związku z tym warto wiedzieć, w jaki sposób można walczyć z tymi negatywnymi skutkami pandemii. Ten temat zbadali m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki eksperymentu zaprezentowano na łamach czasopisma „Applied Psychology: Health and Well-Being”. Co najbardziej pomaga nam przetrwać pandemię koronawirusa? 

Koronawirus. Co pomaga Polakom przetrwać pandemię?Fot. Unsplash

Koronawirus. Co pomaga Polakom przetrwać pandemię? 

W badaniu zespołu z UW wzięło udział prawie 100 ochotników. Przez dwa tygodnie, cztery razy dziennie odpowiadali oni na pytania o swój nastrój i aktywności, którymi się zajmują.  

Na podstawie udzielanych odpowiedzi naukowcy byli w stanie wskazać sposoby, które pomagają Polakom przetrwać psychicznie trudny czas pandemii. Są to m.in. regularny tryb życia, stałe godziny snu, hobby, ćwiczenia fizyczne, unikanie komputera i złych wiadomości. 

Nie bez znaczenia jest też utrzymywanie kontaktów z innymi. Ważne, aby były to kontakty bezpośrednie - badanie wykazało, że rozmowy za pośrednictwem mediów nie poprawiają naszego samopoczucia tak, jak kontakt twarzą w twarz. 

Częste sprawdzanie raportów o zakażeniach i zgonach oraz czytanie wiadomości o pandemii miały wyjątkowo negatywny wpływ na nastrój Polaków, wynika z eksperymentu. 

Zauważyliśmy, że nie wszystkie aspekty codziennej rutyny łatwo można przenieść do warunków online. Społeczne wymagania podczas lockdownu zmuszały ludzi do spędzania długich godzin przed komputerem, co nie jest dobre ani dla zdrowia, ani samopoczucia  

- mówi główny autor badania, dr Julian Zubek, cytowany przez portal naukawpolsce.pap.pl. 

A wam jakie czynności pomagają przetrwać pandemię? 

Zobacz również: Niepokojące wnioski badania: W pandemii Polacy jedli więcej słodyczy i chętniej palili papierosy

Polecane wideo

„Ja tylko prosiłam o grzywkę”. Dziewczyny pokazują ku przestrodze zdjęcia swoich metamorfoz
„Ja tylko prosiłam o grzywkę”. Dziewczyny pokazują ku przestrodze zdjęcia swoich metamorfoz - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3.91 / 5
gość (Ocena: 5) 01.12.2021 11:05
nie mam problemu z przetrwaniem pandemii, ponieważ niewiele zmieniła w moim życiu, nie udzielam się towarzysko, wolę czas spędzać w gronie najbliższych, z dala od tłumu, nie kręcą mnie wypady na miasto, więc mi tego nie brakuje, a na wieś mogę pojechać w każdej chwili, pobyć na świeżym powietrzu, poobcować z przyrodą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.11.2021 18:13
Ja uważam że pomaga nie oglądanie tv, a jak już się korzysta z internetu, to unikanie lewackich stron piszących o szczepieniach i covidzie.
zobacz odpowiedzi (2)
Nutella (Ocena: 5) 30.11.2021 13:48
Nie wierzyć medialnej propagandzie, najlepiej wcale tego nie słuchać i nie oglądać, żyć normalnie i nie dać się tresować
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.11.2021 16:50
Co pomaga przetrwać? Ostre pikowańsko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.11.2021 13:42
Zaszczepiony byl bez maski Ktos w koncu zajmie sie tym powaznie przeciez zaszczepiony nie tylko sam moze zachorowac ale tez przenosi wirusa Ktos w koncu sie tym zajmie
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie