Jak zachowują się psychopatki? 5 oznak, że jesteś jedną z nich

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że krzywdzimy innych.
Jak zachowują się psychopatki? 5 oznak, że jesteś jedną z nich
Fot. pexels (Bekah Allmark)
18.11.2021

Kiedy mówimy i myślimy na temat przemocy, zazwyczaj chodzi nam o rodzaj nadużycia fizycznego. Rzadko odnosimy ją do kategorii zaburzeń psychicznych. Niestety bardzo często padamy ofiarą osób z zaburzeniami na tym tle i zdarza się, że nawet nie jesteśmy tego świadome. Co gorsze jednak, możemy być w roli oprawcy i nie zdawać sobie sprawy, co za potwór w nas drzemie...

Polecamy także: Nawyki, które uchodzą za okropne, ale... świadczą o niesamowitej inteligencji

Typowe zachowania psychopatów

Obwinianie innych

Nieważne, co się stanie, nie czujesz się winna rzeczy, których się dopuściłaś i nie ponosisz za nie odpowiedzialności. Zawsze znajdziesz jakąś wymówkę i wytłumaczenie. Najczęściej winą obarczasz kogoś z najbliższego otoczenia: chłopaka, brata, siostrę, rodziców… Do tego często obrażasz się. Zupełnie nie potrafisz spojrzeć na siebie krytycznie i obiektywnie. Brzmi znajomo?

Odwracanie kota ogonem

Ciągle analizujesz to, co mówi Twój facet i najbliższe osoby z otoczenia, a następnie nadajesz słowom inne znaczenie, przekręcasz je i wykorzystujesz przeciwko wypowiadającym, aby postawić ich w negatywnym świetle? Zapewne na siłę szukasz w nich wad, bo chciałabyś poczuć się lepiej ich kosztem albo uniknąć winy. Wszystko wskazuje na to, że manipulujesz ludźmi, a do tego nie masz wyrzutów sumienia, że tym samym zaniżasz innym poczucie wartości.

Ciągłe krytykowanie innych

W Twoim słowach często przebrzmiewa szydercza krytyka, ciągle dostrzegasz wady w innych ludziach? Zdarza Ci się nie przebierać w słowach i być wręcz okrutną w swoich osądach? Masz ze sobą poważny problem. Trzeba zaznaczyć, że krytyka czy obrażanie nie muszą być jawne. Czasami są zawoalowane. Musisz sobie uświadomić, że swoim zachowaniem nie tylko nadużywasz zaufania bliskich, ale krzywdzisz ich.

Izolowanie bliskich

Emocjonalna psychopatka próbuje zawładnąć umysłem swojej ofiary, aby nie dopuścić do porzucenia – w przypadku faceta. Zdarza się też, że robi wszystko, co w jej mocy, żeby odsunąć przyjaciółkę od reszty znajomych – tak się zdarza w przypadku fałszywych przyjaźni i zazdrości. Odizolowanie jest próbą kontroli i podporządkowania sobie faceta albo reszty znajomych w ten sposób, żeby przedstawić przyjaciółkę w jak najgorszym świetle. W innym przypadku istnieje dużo ryzyko, że manipulacje wyjdą na jaw. Powodem takiego działania jest ukryta niepewność siebie i niskie poczucie wartości.

Bycie odrzuconym

Osoby, którymi się manipuluje, czują, że coś jest nie w porządku, ale odczuwają to jako dyskomfort ujawniający się w towarzystwie konkretnej osoby – manipulantki. Można zaobserwować, że nie wypowiadają już swojego zdania w towarzystwie, zaczynają wątpić we własne myśli, poglądy, zainteresowania i wszystko, co robią. Jeżeli zauważyłaś tak drastyczną różnicę w zachowaniu ukochanego czy znajomej, wiedz, że prawdopodobnie Ty jesteś przyczyną. Dowodem w tym przypadku będzie unikanie Twojego towarzystwa, jeżeli nie ma ku temu innego wyraźnego powodu.

Zobacz także: 30-sekundowy test psychologiczny. Która z tych osób popełnia najgorszy błąd?

Polecane wideo

Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą
Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 3.69 / 5
gość (Ocena: 5) 25.12.2021 13:56
To nie referat naukowy wiec nie wymagaj cudow Ja uwazam ze bardzo trafnie w przystepny sposob bez specjalistycznego slownika autor wylozyl kawe na lawe Bardzo czesto naduzywa sie okreslenia kontrolowal mnie on czy ona Moj zdaniem jesli ktos chce byvc wolnym elektronem niech nie zajmuje czasu drugiemu wchodzac w udawane czesto dla osob z zewnatrz zwiazki Co to gabinetow jednym to pomaga innym nie
odpowiedz
Lola (Ocena: 5) 29.11.2021 19:05
Niestety, według mnie autorka dosyć swobodnie żongluje sobie terminami zarezerwowanymi dla zaburzeń psychicznych. Ja bym na podstawie takiego artykułu nie odważyła się nazwać nikogo psychopatą. Te „oznaki", które tu są wymienione, przypominają bardzo opis osoby toksycznej, no i nie są zarezerwowane tylko dla kobiet. Zaledwie dwa miesiące temu wreszcie zebrałam się na odwagę, żeby odejść od toksycznego partnera. Zbyt długo dawałam mu kontrolować swoje życie. Zapędziło mnie to aż do gabinetu psychoterapeuty (chodzę do Psychologgii). Teraz jest już znacznie lepiej. Odzyskuję wiarę w siebie i nawet uczę się asertywności. ;) Osobom, które były w mocy toksycznego partnera czy przyjaciela także radzę udać się na co najmniej kilka spotkań online lub stacjonarnie z terapeutą. Takie związki naprawdę zaprowadzają chaos w naszej głowie.
odpowiedz
Doucz się (Ocena: 1) 19.11.2021 14:16
Co za brednie, to nie są oznaki psychopatii!
odpowiedz
Maria (Ocena: 5) 19.11.2021 09:51
Wszystko co tu piszą pasuje do tej ku.. Lubińskiej. Wszystko jeszcze do tego jest narcystyczna podła suk. Wszystkimi chce manipulować
odpowiedz
Paulina (Ocena: 1) 19.11.2021 08:41
A dlaczego mowa akurat o kobietach ? Jest ogromna ilość odwrotnych sytuacji, że to facet tak się zachowuje w stosunku do swojej partnerki...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie