Kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni? Naukowcy wreszcie obalili ten szkodliwy mit

Płeć nie ma tu absolutnie nic do rzeczy.
Kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni? Naukowcy wreszcie obalili ten szkodliwy mit
Fot. Unsplash
15.11.2021

Kobiety od zawsze przedstawia się jako słabszą płeć, rządzoną przez emocje, nad którymi często nie są w stanie panować. Mało tego – gdy okazujemy wzburzenie albo pozwalamy sobie na łzy niejednokrotnie jesteśmy pytane o to, czy to przypadkiem nie “nasz czas w miesiącu” albo tłumaczy się, że wszystkiemu winne są hormony. Kobieta, która otwarcie okazuje emocje często jest określana jako histeryczka albo wręcz ktoś nie do końca zrównoważony. 

Zobacz również: 257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami

A emocjonujący się mężczyzna? On nie histeryzuje – on opowiada o czymś z prawdziwą pasją i zaangażowaniem, co tylko potwierdza jego męskość. O mężczyznach raczej nie mówi się, że są emocjonalni. Jeżeli dają wyraz swojego niezadowolenia to nie dlatego, że nie są w stanie nad sobą panować, tylko dlatego, że pokazują kontrolę nad sytuacją. 

Taki przekaz jest niezwykle szkodliwy dla kobiet i tylko pogłębia utarte stereotypy płciowe, które przyczyniają się do nierówności na wielu płaszczyznach życia. Teraz pojawiła się nadzieja na to, że zacznie się to zmieniać. Naukowcy właśnie raz na zawsze obalili mit mówiący o tym, że kobiety są bardziej emocjonalne od mężczyzn. Okazuje się, że płeć nie ma tu nic do rzeczy. 

Naukowcy: kobiety wcale nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni 

Do takich wniosków doszli badacze z University of Michigan. Wcześniej przeprowadzili eksperyment na grupie 142 osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

Jak czytamy na portalu news.umich.edu, uczestniczki badania podzielono na cztery grupy. Do pierwszej przydzielono kobiety, które nie stosowały antykoncepcji hormonalnej. W pozostałych grupach znalazły się ochotniczki, które stosowały różne rodzaje doustnych środków antykoncepcyjnych.  

Wszystkich uczestników eksperymentu obserwowano przez 75 dni. W tym czasie analizowano ich zmieniające się stany emocjonalne. Wnioski? Różnice między wahaniami emocjonalnymi u mężczyzn i u kobiet były niemal niezauważalne. Nie stwierdzono ich również w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną w porównaniu z ochotniczkami, które jej nie stosowały. 

Mężczyzna, którego emocje zmieniają się podczas oglądania jakiegoś wydarzenia sportowego jest określany jako “pełen pasji”. Ale kobieta, której emocje zmieniają się pod wpływem jakiegoś wydarzenia, nawet jeśli została sprowokowana, jest uznawana jako “irracjonalna” 

- mówiła Adriene Beltz, jedna z autorek badania. 

Co więcej, zdaniem naukowców kobiety zwyczajowo były wykluczane z różnych badań, po części z przekonania, że zmiany hormonalne mają wpływ na ich stan emocjonalny, przez co wyniki eksperymentów nie będą wiarygodne.  

Nasze badanie dobitnie pokazuje, że wykluczanie kobiet z naukowych eksperymentów było dużym błędem 

- konkludowała Beltz. 

Zobacz również: Lista zawodów, w których kobiety zarabiają więcej od mężczyzn. To tylko 9 branż

Polecane wideo

Horoskop miłosny na LISTOPAD
Horoskop miłosny na LISTOPAD - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie