Narkopata to jeden z najniebezpieczniejszych typów mężczyzn, jaki możesz spotkać. Jak go rozpoznać?

Takie połączenie jest skrajnie toksyczne.
Narkopata to jeden z najniebezpieczniejszych typów mężczyzn, jaki możesz spotkać. Jak go rozpoznać?
Fot. Unsplash
25.09.2021

Na pewno słyszałaś o osobach, które określa się mianem narcyzów. Istotą narcystycznego zaburzenia osobowości jest przede wszystkim potrzeba bycia podziwianym, brak empatii oraz zdolności do przyjęcia perspektywy innych osób. To wszystko sprawia, że narcyzi mają gdzieś opinie innych, a nawet są w stanie działać na szkodę społeczeństwa - byle tylko im samym było dobrze.

Zobacz również: Mroczna technika manipulacji, która „wymusza” zakochanie. Jest wyjątkowo toksyczna

Z kolei osobowość dyssocjalna, znana też jako antyspołeczne zaburzenie osobowości albo osobowość psychopatyczna charakteryzuje się trwałym wzorcem lekceważenia i łamania norm społecznych oraz praw innych ludzi. Patologiczne zachowanie przejawia się także w impulsywności, braku odpowiedzialności, niskiej empatii, skłonności do kłamstwa i nietrwałymi relacjami.

A co, jeśli ktoś przejawia cechy charakterystyczne dla obu tych zaburzeń? Zdaniem ekspertów wówczas mamy do czynienia z tzw. narkopatą (z języka angielskiego “narcopath”). Chyba nie trzeba dodawać, że relacja z taką osobą może być wyjątkowo toksyczna - zwłaszcza jeśli przybiera charakter romantyczny. Jak rozpoznać, że spotykasz się z narkopatą?

Narkopata to połączenie narcyza i psychopaty. Jak go rozpoznać?

Fot. Unsplash

Narkopata to połączenie narcyza i psychopaty. Jak go rozpoznać?

Wysyła sprzeczne sygnały

Z jednej strony jest wycofany i oziębły, a z drugiej rozpaczliwie zabiega o uwagę i atencję. Narkopata sprawia wrażenie, że potrzebuje miłości, ale w rzeczywistości chce wykorzystać innych do realizacji swoich celów.

Próbuje cię kontrolować

Dla narkopaty najważniejsza jest kontrola. To mistrz manipulacji, który wykorzystuje cały arsenał sztuczek do tego, aby utrzymać cię przy swoim boku. Najczęściej posługuje się komplementami i zapewnieniami o swoich uczuciach.

Potrafi zniknąć bez śladu

Taka osoba w jednej chwili zasypuje cię romantycznymi wiadomościami i poświęca ci całą swoją uwagę, a w następnej staje się całkowicie wycofana. W efekcie zastanawiasz się co zrobiłaś źle, a tym samym narkopata osiągnął swój cel. To sztuczka, dzięki której jest w stanie tobą kontrolować.

Uwielbia karać innych

Emocjonalne wycofanie i milczenie całymi dniami to najczęstsze sposoby, w jakie narkopata karze innych. Nawet jeśli nie zrobiłaś nic złego, będziesz zastanawiać się nad tym, czym go obraziłaś i zaczniesz zabiegać o jego względy. W tym samym czasie narkopata będzie rozkoszował się tym spektaklem.

Jest egoistą

Narkopata jest skrajnie egoistyczny i skupiony tylko na sobie. Ma też prawdziwą obsesję na punkcie swojego wyglądu. Potrzebuje nieustannych komplementów i podziwiania. Kiedy ich nie dostaje, wpada w szał.

Zobacz również: Czy masz skłonności psychopatyczne? Zdradza to odpowiedź na tylko jedno pytanie

Polecane wideo

Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały?
Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 22.10.2021 07:16
"Naturopata to jeden z najbezpieczniejszych" ...? Chyba najNIEbezpieczniejszych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2021 03:38
"Narkopata to jeden z najbezpieczniejszych typów mężczyzn" ktoś zjadł NIE ;) no chyba, że tak miało być żebyśmy poprawiały i nabijały odsłony komentarzami :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie