Sygnały ostrzegawcze, że osoba z Twojego otoczenia może mieć myśli samobójcze

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Sygnały ostrzegawcze, że osoba z Twojego otoczenia może mieć myśli samobójcze
Fot. Unsplash (Engin Akyurt)
10.09.2021

Według danych ONS samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn poniżej 45. roku życia. Panowie decydują się również na ten dramatyczny krok trzy razy częściej niż kobiety.

W 2019 roku, przed wybuchem pandemii Covid-19, samobójstwa w Wielkiej Brytanii miały najwyższy wskaźnik od 2000 roku, z 5691 odnotowanymi samobójstwami. W Polsce ginie natomiast dwa razy więcej osób w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych. W 2020 roku życie odebrało sobie 5165 Polaków.

Każda cyfra oznacza osobistą tragedię, a nie suchą liczbę w statystykach. Dlatego tak ważne jest propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych poprzez zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej problemu samobójstw oraz wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy, że chociaż niezbędne jest specjalistyczne leczenie oraz wsparcie psychologa, każdy z nas może udzielić psychicznej „pierwszej pomocy” w momencie kryzysowym.

W związku ze Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, który obchodzimy 10 września, dr Earim Chaudy, dyrektor medyczny platformy Manual, podał kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę w przypadku osoby cierpiącej na depresję lub inne schorzenia psychiczne.

Zobacz także: Jakie cechy osobowości wyróżniają fanów teorii spiskowych? Psychologowie mają odpowiedź

Jak rozpoznać u bliskich myśli samobójcze?

Wycofanie się z życia towarzyskiego

Wycofanie się jest silnym wskaźnikiem, że ktoś może cierpieć na depresję. Osoby takie mogą stracić zainteresowanie rzeczami, które kiedyś je ekscytowały, a także unikać przyjaciół i rodziny, decydując się na samotność. Możesz mieć trudności ze skontaktowaniem się z nimi, ponieważ nie odpowiadają na SMS-y, połączenia telefoniczne, zaproszenia na spotkania towarzyskie.

Jeśli zauważysz, że przyjaciel, członek rodziny lub kolega z pracy jest wycofany, zaoferuj swoje wsparcie. Zapytaj, czy chce porozmawiać lub napisz wiadomość, że zawsze może na ciebie liczyć.

Zmiany osobowości

Ktoś cierpiący na depresję może zachowywać się inaczej niż zwykle, np. anulować wspólne plany lub stracić zainteresowanie robieniem rzeczy, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Mowa i komunikacja również mogą się zmienić – możesz zauważyć, że osoba z depresją mówi szybciej lub wolniej niż zwykle, co sprawia, że trudno jest skupić się na codziennych zadaniach.

Zachowanie autodestrukcyjne

Czasami ludzie z depresją zachowują się tak, jakby przestali cenić swoje życie. Może to dotyczyć na przykład lekkomyślnej jazdy samochodem, nadużywania narkotyków lub alkoholu, uprawiania niebezpiecznego seksu lub stosowania szkodliwej diety.

Zmiana nawyków spania

Jeśli zauważysz, że ktoś cierpi na bezsenność, może to być oznaką depresji. Ci, którzy mają problemy ze snem, mogą czasami mieć problemy z wyłączeniem się, odstresowaniem, nabraniem dystansu. Z drugiej strony osoba z depresją może nagle zasypiać, a potem leżeć w łóżku przez cały dzień i nie wychodzić z pokoju.

Jeśli zauważysz tego rodzaju zmiany, zapytaj znajomego, czy jest jakiś powód, dla którego tak się dzieje i zaoferuj wsparcie – możesz nawet zasugerować, aby odwiedził swojego lekarza rodzinnego w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

Zobacz także: Mroczna technika manipulacji, która „wymusza” zakochanie. Jest wyjątkowo toksyczna

Grożenie lub mówienie o samobójstwie

Wiele osób, które myślą o samobójstwie, często daje sygnał ostrzegawczy, zanim to zrobi. Może to mieć formę żartu, a nawet groźby. Chociaż nie każdy, kto mówi o samobójstwie, targnie się na swoje życie, ważne jest, aby tego nie kwestionować. Każdą groźbę samobójstwa należy traktować poważnie.

Inne oznaki, że ktoś myśli o popełnieniu samobójstwa:

Poczucie winy lub wstydu

Pozbywanie się rzeczy osobistych

Pożegnanie z ludźmi

Szukanie sposobów na krzywdzenie siebie lub innych

Ekstremalne wahania nastroju

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2021 roku w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Warszawie odbędzie się konferencja dla realizatorów trzeciego celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Działając budzimy nadzieję”.

Wydarzenie organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Organizatorzy proponują w tym roku tryb hybrydowy – można uczestniczyć przychodząc na miejsce wydarzenia albo oglądać transmisje na profilu YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

- W trakcie wydarzenia opowiemy o sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie samobójczym. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy gości, którzy podczas trzech paneli dyskusyjnych omówią konkretne aspekty pomocy oraz wyzwań związanych z prewencją i profilaktyką zachowań samobójczych. Po każdym panelu słuchacze będą mieli możliwość zadawania pytań – wyjaśniają organizatorzy.

Równolegle do paneli przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w pokojach wsparcia specjalistów na miejscu wydarzenia.

Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

Źródło: zwjr.pl, www.manual.co

Polecane wideo

Po narodzinach 80 proc. jego ciała pokrywały znamiona. Jak chłopczyk wygląda dzisiaj?
Po narodzinach 80 proc. jego ciała pokrywały znamiona. Jak chłopczyk wygląda dzisiaj? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.09.2021 11:37
Gdyby to bylo takie proste... Zycie jest paskudne, jak brakuje pieniedzy. Ludzie zwykle wtedy popelniaja samobosjtwa. Mowie o ludziach doroslych. Bo co robic, jak stracilismy prace, a trzeba zaplacic za wynajem mieszkania? A znajomi tez maja dolek finansowy? Bardzo latwo sie mowi, ze warto zyc. Wielu chcialoby, ale zwyczajnie juz ich na to nie stac.
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie