Masz słaby węch? To zdradza coś bardzo niepokojącego o Twojej osobowości

Świadczy o wyjątkowo mrocznych tendencjach.
Masz słaby węch? To zdradza coś bardzo niepokojącego o Twojej osobowości
Fot. Unsplash
12.09.2021

Szacuje się, że psychopaci stanowią ok. 2-3 proc. społeczeństwa, a to zaburzenie występuje aż 3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ale rozpoznanie, że mamy do czynienia z psychopatą wcale nie jest takie łatwe. 

Zobacz również: Czy masz skłonności psychopatyczne? Zdradza to odpowiedź na tylko jedno pytanie

Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe. Eksperci wymieniają szereg oznak, które świadczą o tym, że ktoś ma osobowość psychopatyczną. Co ciekawe nie wszystkie odnoszą się do zachowania, ale m.in. również do upodobań kulinarnych. 

Na liście takich symptomów znajduje się jeszcze jeden, wyjątkowo zaskakujący. Zdaniem naukowców psychopatę można poznać po słabym węchu. 

Problemy z węchem mogą świadczyć o tendencjach psychopatycznychFot. Unsplash

Problemy z węchem mogą świadczyć o tendencjach psychopatycznych 

Do tanich wniosków doszli badacze z australijskiego Macquarie University. Przekonują, że potencjalnego psychopatę można rozpoznać po zaburzeniach węchu. 

Jak informuje portal sciencedaily.com, punktem wyjścia do eksperymentu był fakt, że ludzie o osobowości psychopatycznej mają wadliwie działającą przednią część mózgu. Jest to obszar odpowiedzialny w dużym stopniu za takie funkcje, jak planowanie, kontrolowanie impulsów oraz zachowywanie się zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. To właśnie dysfunkcja w tym rejonie mózgu jest związana z zaburzeniami węchu. 

W świetle tego faktu badacze postanowili sprawdzić, czy problemy z tym zmysłem świadczą jednocześnie o tendencjach psychopatycznych. W ich eksperymencie wzięło udział 79 osób, które nigdy nie miały problemów z prawem. Najpierw naukowcy ocenili ich zdolności węchowe oraz wrażliwość układu węchowego. Sprawdzili również, czy przejawiają cechy charakterystyczne dla psychopatów, takie jak manipulacja innymi, brak empatii, nieobliczalność oraz skłonność do zatargów z prawem. 

Okazało się, że uczestnicy, którzy uzyskali wyższe wyniki w teście na cechy psychopatyczne mieli większe problemy z rozpoznawaniem zapachów oraz ich rozróżnianiem. Wyniki badania potwierdziły, że u osób o tendencjach psychopatycznych obszar mózgu odpowiedzialny za węch jest mniej wydajny. 

Co sądzicie o takich wynikach eksperymentu? 

Zobacz również: Mroczna technika manipulacji, która „wymusza” zakochanie. Jest wyjątkowo toksyczna

Polecane wideo

„Top Model”. Na castingu w tajemnicy przed mężem pojawiła się... żona ministra z PiS
„Top Model”. Na castingu w tajemnicy przed mężem pojawiła się... żona ministra z PiS - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 12.09.2021 23:59
Skoro mówimy o osobowości i o cechach fizycznych to wydaje mi się to dziwne. Bo czy psychopatyczna osobowość pojawia się na przykład po wypadku, kiedy zostanie uszkodzona przednia część mózgu czy psychopatą się rodzimy lub co gorsza stajemy? Tego nikt nie bada. Bo albo jest osobowość albo biologia. Albo wychowanie albo genetyka. To za bardzo nie idzie w parze.
zobacz odpowiedzi (1)
CD (Ocena: 5) 12.09.2021 18:43
Naprawdę ciekawe, lubię takie artykuły :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie