Jakie cechy osobowości wyróżniają fanów teorii spiskowych? Psychologowie mają odpowiedź

To zjawisko wcale nie jest nowe.
Jakie cechy osobowości wyróżniają fanów teorii spiskowych? Psychologowie mają odpowiedź
fot. Unsplash (engin akyurt)
01.09.2021
Wiktoria Sobocińska

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa pojawiło się mnóstwo alternatywnych teorii na jej temat. Część osób zupełnie straciła zaufanie do działań rządzących, dopatrując się w nich realnego zagrożenia. Ale to zjawisko wcale nie jest nowe. 

Zobacz również: 10 popularnych teorii spiskowych na temat koronawirusa. Ludzie naprawdę w to wierzą

Już dawno temu pojawiali się sceptycy, którzy głęboko wierzyli, że ich idole, tacy jak Elvis Presley, księżna Diana czy Michael Jackson, nadal żyją. Okazuje się, że tego typu przekonania są atrakcyjne dla ludzi o konkretnym zestawie cech charakteru. Psychologowie nie mają co do tego wątpliwości.

Jakie cechy posiadają zwolennicy teorii spiskowych?

Wyniki badań amerykańskich psychologów wskazują na to, że najbardziej podatne na przeróżne teorie spiskowe są konkretne typy osobowości. Idą za nimi bowiem pewne cechy charakteru, które czynią je bardziej skłonnymi do wiary w nietypowe podejrzenia. O kim mowa?

Cyniczni manipulanci, impulsywni i bezduszni psychopaci, przewrażliwieni na własnym punkcie ludzie o osobowości narcystycznej oraz okrutni sadyści – takie osoby zdaniem amerykańskich psychologów są najbardziej nieufne wobec innych ludzi, nie zależy im za bardzo na opinii otoczenia i nie czują, że mają wystarczającą kontrolę nad własnym życiem

- tłumaczy tygodnik Wprost

Rezultaty badania przeprowadzonego na grupie liczącej ponad pół tysiąca studentów zostały opublikowane na łamach pisma Personality and Individual Differences

Jeszcze inną teorię wysnuli naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie, jak podaje Wprost. Tym razem chodzi o... zwyczajną nudę, która popycha do nadmiernego analizowania otaczającej nas rzeczywistości. To z kolei pomaga poczuć gwałtowne emocje i zapełnić pustkę.

Spiskowe teorie wywołują znacznie intensywniejszą reakcję emocjonalną u ludzi, którzy nie mają wystarczająco ciekawego życia, by czuć się w pełni usatysfakcjonowanym. W ich przypadku „karmienie się” takimi kuriozalnymi treściami jest traktowane jak rozrywka

- podaje British Journal of Psychology

Która wersja wydaje Wam się bardziej prawdopodobna?

Zobacz również: Czy znajomość z antyszczepionkowcem ma sens?

Polecane wideo

Po narodzinach 80 proc. jego ciała pokrywały znamiona. Jak chłopczyk wygląda dzisiaj?
Po narodzinach 80 proc. jego ciała pokrywały znamiona. Jak chłopczyk wygląda dzisiaj? - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
znudzona psychopatka (Ocena: 5) 03.09.2021 14:00
w takim razie albo się nudzę życiu albo jestem psychopatką, bo lubię teorie spiskowe, wydaje mi się, że nie biorą się z niczego i są czasem bardzo ciekawe ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2021 14:22
Ludzie, zacznijcie oddzielac ludzi ktorzy na podstawie faktow, widza ze covid grozny dla wiekszosci nie jest i dlatego nie chca sie szczepic, bo nie widza w tym sensu, bo nie czuja sie zagrozeni, bo maja naturalna odpornosc, od tych ktorzy wierza w kosmitow. Nie podoba mi sie ten artykul, bo osmiesza ludzi ktorzy walcza z obostrzeniami i odbieraniem wolnosci, sprowadzajac ich do wyznowcow teorii spiskowych, a artykuly o tym zeby sie szczepic sa.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.09.2021 10:21
Za mało danych. Na ilu osobach przeprowadzono badania i w jakim czasie? Jeśli osób było 2, to trochę za mało aby uznać badania za wiarygodne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2021 08:28
Polecam reportaż "Płaskoziemcy" na Netflixie. Chcieli się popisać i za pomocą metod naukowych dowieść, że Ziemia jest płaska, więc... 3 razy dowiedli metodami naukowymi - osobiście zaprojektowanymi eksperymentami, że jest... okrągła. Co mnie poraża w tych ludziach to to, że gość sam osobiście, stojąc obok swojego eksperymentu i dostając wynik na tacy, dalej nie kwestionuje swojej wiary w płaskość Ziemi. Kompletnie. "Nooo... yyyy... eksperyment się nie udał. Nie możemy uznać tego wyniku. Coś poszło nie tak..." Ale co konkretnie? Dlaczego? Kompletnie ZERO refleksji, jak z klapkami na oczach. Nie ogarniam takich ludzi. Wiecie, że są ludzie, którzy nie wierzą w grawitację? Serio. I koleś zrzuci jabłko z wieżowca i będzie patrzył, jak robi się z niego kleks na chodniku i DALEJ TWIERDZI, że grawitacji nie ma. No jprdl. "Szczepienia wszystkich wybiją! 2 tygodnie po szczepieniach wszyscy UMRO!" - mija pół roku od rozpoczęcia szczepień - "Yyyyyy... no... tego... ". "RNA wirusa w szczepionce zmieni twoje DNA!" "Czyli skoro rna wirusa zmienia ludzkie dna, to znaczy, że każdy wirus, tj. ospa, grypa, katar etc. zmieniają moje dna?" "Yyyy... no... tego...". Śmieszne to XD
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 01.09.2021 04:26
No to pojechali naukowcy. Za chwilę się tu odezwą oburzeni antyszczepionkowcy, którzy są przekonani o tym, że powtarzanie internetowych sensacji jest objawem trzeźwego myślenia.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie