Wydaje Ci się, że cierpisz na depresję? Te sygnały świadczą o tym, że otaczają Cię niewłaściwe osoby

Zmień otoczenie, a zmieni się całe Twoje życie.
Wydaje Ci się, że cierpisz na depresję? Te sygnały świadczą o tym, że otaczają Cię niewłaściwe osoby
fot. Unsplash (gaspar zaldo & Dmitriy K.)
05.08.2021
Zuzanna Niedzielska

Zanim zdiagnozujesz u siebie objawy depresji, upewnij się, że nie otaczają Cię... idioci - grzmi na profilach znajomych słynny cytat Williama Gibsona. Nic dziwnego, że utożsamia się z nim tyle osób.

Zobacz również: Po czym poznać, że jesteś chorobliwą perfekcjonistką? Ten nawyk powoli niszczy Twoje życie

Zastanów się, ile razy zachowanie innych osób wpłynęło znacząco na Twój nastrój. Albo jak często musiałaś iść na ugodę tylko po to, aby nie wdawać się w zbędny konflikt.

Nie wszyscy wykazują się empatią w stosunku do nas. Większość ludzi jest egoistami, którzy - niestety - wywierają wpływ na naszą samoocenę i poczucie wartości. A to spory błąd, ponieważ działania i decyzje dorosłych osób to obszar, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować

Jakie sygnały świadczą o tym, że masz toksycznych znajomych?

#1 Toksyczni ludzie Tobą manipulują

Nie mają inteligencji emocjonalnej, ale mają wystarczająco wysokie IQ, aby wykorzystywać Cię na każdym kroku. Z relacji czerpią wyłącznie korzyści i żerują na Twojej naiwności i zaufaniu.

#2 Toksyczni ludzie zawsze dominują

Czy zależy im na wysłuchaniu Twojej historii? Niekoniecznie. Toksyczne osoby w Twoim otoczeniu są głośne, dominujące i zawsze w centrum uwagi. Monopolizują każdą rozmowę. 

#3 Toksyczni ludzie minimalizują Twoje uczucia i potrzeby

To smutne, ale Twoje myśli, odczucia i potrzeby nie są dla nich ważne. W ten sposób pompują swoje poczucie wartości i podnoszą własną pozycje. Smutne, że muszą to robić kosztem innych osób...

Łatwo powiedzieć: "Nie bierz tego do siebie" lub "Postaw im granicę". Najczęściej jedynym słusznym rozwiązaniem jest całkowite ucięcie kontaktów z takimi ludźmi. Nawet, jeśli są członkami naszej rodziny.

Spróbuj zmienić toksyczne środowisko, a zmieni się Twój nastrój, a może nawet całe życie. Jeśli nie sama, to z pomocą specjalisty. Trzymamy kciuki!

Zobacz również: Co zrobić, aby na starość nie żałować swojego życia?

Polecane wideo

Jak wyglądają dzisiaj dzieci Ani Przybylskiej? Najstarsza córka pragnie pójść w ślady mamy
Jak wyglądają dzisiaj dzieci Ani Przybylskiej? Najstarsza córka pragnie pójść w ślady mamy - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.09.2022 23:25
Miałam kiedyś we wczesnej młodości taką toksyczną koleżankę. Wiecznie mnie krytykowała, wytykała mi najmniejsze wady, zwracała mi uwagę nawet w towarzystwie. Po spotkaniu z nią byłam całkowicie wypompowana psychicznie. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że wydawało mi się, że wina leży po mojej stronie. Wreszcie nie wytrzymałam i zerwałam z nią kontakt. Teraz dbam o swój komfort psychiczny-unikam ludzi, którzy próbują poczuć się lepiej moim kosztem. Lepiej nie mieć przyjaciół niż tkwić w toksycznym towarzystwie.
odpowiedz
Gratka (Ocena: 5) 22.08.2021 18:40
Nawet jak nie jesteśmy pewni co się z nami dzieje to nie zaszkodzi wizyta u specjalisty. Trzeba wszystko powiedzieć jak się czujemy, jakie mamy problemy, wtedy taka osoba będzie miała cały obraz sytuacji i z pewnością pomoże. Bynajmniej tak było ze mną. Szybkie terminy wizyt były w Psychomedic i cieszę się, że się do nich zgłosiłam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie