Po czym poznać, że jesteś chorobliwą perfekcjonistką? Ten nawyk powoli niszczy Twoje życie

Sprawdź, czy te zachowania faktycznie Cię dotyczą.
Po czym poznać, że jesteś chorobliwą perfekcjonistką? Ten nawyk powoli niszczy Twoje życie
fot. Unsplash (Jeffery Erhunse)
01.08.2021
Zuzanna Niedzielska

Mogłoby się wydawać, że bycie idealnym to czysta zaleta. Nic bardziej mylnego. Perfekcjonizm to szkodliwy nawyk, który powoli wyniszcza nas od środka, prowadząc do psychicznych problemów.

W dobie social mediów wydaje nam się, że wykreowane na Instagramie życie jest prawdą. Jest to jednak wyłącznie fasada w celu podniesienia poczucia własnej wartości.

Zobacz również: Dlaczego Polki nie są szczęśliwe?

Gwiazdy błyszczą w sieci, a w środku noszą smutek, samotność czy pustkę. Jeśli poniższe zachowania faktycznie Cię dotyczą to znaczy, że możesz mieć poważny problem z perfekcjonizmem.

Nie zawsze samemu udaje się zmienić takie nawyki, często wyniesione z rodzinnego domu. Nierzadko potrzebne jest wsparcie specjalisty. O ile jesteś gotowa sobie pomóc.

TEST: Czy jesteś typową perfekcjonistką?

Jesteś zbyt idealna (na zewnątrz)

Czasami masz wrażenie, że Twoje życie jest ZBYT idealne. Nie ma w nim już przestrzeni na przeanalizowanie, czego naprawdę chcesz, ani miejsca na kolejne wyzwania.

Stworzyłaś wokół siebie bańkę perfekcjonizmu i tak naprawdę nie wiesz już, kim jest osoba w odbiciu. Nie masz komu opowiedzieć o swoich problemach i troskach, ponieważ to zburzyłoby tę wizję. Wszystko dusisz w sobie, więc kiedyś musi to wybuchnąć...

Trudno Ci wyluzować

Wszystkie sprawy musisz mieć pod kontrolą. Wręcz uzależniłaś się już od idealnego wizerunku. 

Łapiesz się na tym, że decydujesz za innych, oby tylko ich działania były zgodne z Twoją wizją. To powoli zaczyna już irytować Twoich bliskich. Każdy chce czasem wrzucić na luz.

Zaprzeczasz rzeczywistości

Niechętnie przyznajesz się do błędów czy porażek, ponieważ zwyczajnie nie potrafisz się z nimi pogodzić. Jeśli ktoś sugeruje Ci, że Twoje życie wcale nie jest takie idealne, wdajesz się w konflikt.

Często oceniasz innych

Jesteś bardzo krytyczna wobec siebie samej, dlatego z łatwością przychodzi Ci złośliwe ocenianie innych i podcinanie im skrzydeł. Próbujesz w ten sposób odreagować własne napięcie i odwrócić uwagę od swoich niepowodzeń. 

W samotności odczuwasz pustkę 

Gdy wreszcie masz trochę czasu, aby pobyć sama ze sobą, odczuwasz dziwną pustkę i dyskomfort. Nie chcesz przeżywać negatywnych emocji, przecież Twoje życie jest takie perfekcyjne! 

Natychmiast szukasz więcej bodźców i umawiasz się ze znajomymi na miasto. Oczywiście publikując w social mediach zdjęcia i relacje, na których jesteś szczęśliwa i beztroska.

Nosisz w sobie krytyka

Podnosisz sobie poprzeczkę bardzo wysoko i masz wobec siebie ogromne oczekiwania. Czasami wyznaczasz sobie tak wiele nierealnych celów, że ciężko Ci docenić małe sukcesy, które już osiągnęłaś. Więcej na jego temat pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również: Co zrobić, aby na starość nie żałować swojego życia?

Polecane wideo

Miała dosyć perfekcyjnego fałszu na Instagramie, więc założyła ruch „Kiss My Fat Ass”. Nigdy nie była szczęśliwsza
Miała dosyć perfekcyjnego fałszu na Instagramie, więc założyła ruch „Kiss My Fat Ass”. Nigdy nie była szczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 14.08.2021 08:17
Od dawna taka byłam i jestem nadal. W moim mieszkaniu wszystko jest ustawione jak od linijki, każdego dnia włączam roombę, by zebrała każdy pyłek. :) Nie lubię też mieć żadnych przedmiotów na widoku. Wszystko musi być posprzątane i w szafkach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.08.2021 01:06
Ja jestem perfekcjonistką i owszem, to moja zmora. Wiecie jak jest u perfekcjonistów, jak mają coś zrobić, ale odrazu wiedzą, że nie wyjdzie to idealnie? Po prostu tego nie robią. Tragedia, już nawet po psychiatrach chodzę, bo sobie nie radzę z tym, że nie wszystko robię dobrze...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie