Charakterystyczne cechy fałszywych ludzi. Szkoda tracić czas na takie znajomości

Nie oszukuj się, że masz z tego jakiekolwiek korzyści.
Charakterystyczne cechy fałszywych ludzi. Szkoda tracić czas na takie znajomości
fot. Unsplash (Seth Doyle)
12.07.2021
Wiktoria Sobocińska

Nie od dziś wiadomo, że nie wszyscy ludzie, jakich znamy, mają dobre intencje. Niektórzy chcą wyłącznie czerpać korzyści ze znajomości z nami, co jest bardzo przykre, zwłaszcza, jeśli początkowo darzyliśmy ich sporym zaufaniem. 

Zobacz również: Stawiasz potrzeby innych ponad własne? Sprawdź, czy jesteś typem „people pleaser”

Wystarczy jednak posłuchać sugestii najbliższego otoczenia i własnej intuicji, aby przekonać się, że przyjaźń z fałszywym człowiekiem jest toksyczna i wcale nam nie służy.

To może nie być takie proste, jeśli nie potrafimy spojrzeć na relację z dystansu. Warto zatem zwrócić uwagę na poniższe zachowania i rozpoznać, z kim tak naprawdę mamy do czynienia.

Jak zachowują się fałszywi ludzie?

#1 Nieustannie obgadują innych

To, co ludzie mówią o innych osobach, zdradza więcej na temat ich samych. Jeśli Twój znajomy bardzo często źle wyraża się o swojej rodzinie, partnerze czy paczce przyjaciół, zapewne Ciebie również obgaduje za Twoimi plecami. 

Jeśli zauważysz, że spotyka się i świetnie z bawi z tymi samymi osobami, z których przed chwilą głośno się naśmiewał, w głowie powinna zapalić się czerwona lampka, że coś jest nie tak.

#2 Są interesowni

Masz wrażenie, że odzywają się do Ciebie tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują. Powoli zaczynasz czuć, że nie jest to relacja wymienna, ale ktoś wyłącznie czerpie korzyści ze znajomości z Tobą.

Nieważne, czy chodzi o podwiezienie samochodem, załatwienie jakiejś sprawy, poszerzenie siatki kontaktów lub pożyczenie pieniędzy. Jednym słowem: Ty ciągle dajesz i nie otrzymujesz nic w zamian.

#3 Myślą wyłącznie o sobie

Fałszywej osobie wydaje się, że jest tzw. "pępkiem świata" i cały świat kręci się wokół jej spraw i problemów. Nie potrafi słuchać o Tobie, ale chętnie zaczerpnie Twojej opinii w ważnej dla niej sprawie.

Taka osoba będzie też uważała się za specjalistę w każdej dziedzinie i w ogóle nie wczuje się w Twoją perspektywę. Brakuje jej wrażliwości i empatii, żeby Cię zrozumieć, bo jest skupiona wyłącznie na sobie.

#4 Sprowadzają Cię na złą drogę

Toksyczną znajomość łatwo poznać po tym, że zamiast rozwijać Cię i dawać radość, ciągle przytłacza i odbiera energię. Dlaczego tak się dzieje?

Fałszywych znajomych wcale nie interesuje to, co rzeczywiście jest dla Ciebie dobre. Nie chcąc przypadkiem stracić źródła swoich korzyści, będą odciągać Cię od tego, co Ci pomaga i służy.

#5 Nie okazują uznania

Prawdziwy przyjaciel będzie cieszył się z Twoich sukcesów razem z Tobą. Jednak fałszywej osobie komplementy nie przychodzą z taką łatwością.

Najczęściej pokusi się o jakiś uszczypliwy komentarz, albo po prostu zmieni temat, umniejszając Twoje zasługi. Jeśli często jest Ci przez nią przykro, posłuchaj intuicji.

#6 Są poza zasięgiem

... i to najczęściej wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujesz. Zawsze znajdą jakąś (mało wiarygodną) wymówkę. Po prostu czujesz, że nie jesteś dla nich priorytetem. Nawet w kryzysowej sytuacji.

Zobacz również: Z wiekiem coraz bardziej nienawidzisz ludzi? Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje

Polecane wideo

„Dziewczyna bez wad”. Jak dzisiaj wygląda Veronica Bielik? (ZDJĘCIA)
„Dziewczyna bez wad”. Jak dzisiaj wygląda Veronica Bielik? (ZDJĘCIA) - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.07.2021 21:01
Bolesne ale prawdziwe - cechy mojej siostry. Kiedy potrzebowałam jej najbardziej to nie miała dla mnie czasu, zawsze umniejsza moje problemy, gdy miałam depresję i prosiłam ja o wsparcie nie chciała nawet do mnie przyjechać, swoje przyjaciółki obgadywala do mnie a mi powtarzała co to one na mnie naopowiadaly ( nie wiem jak mogłam być tak naiwna ) co najdziwniejsze zawsze była w pobliżu gdy działo się źle - nie mylcie tego że wsparciem,ona po prostu uwielbia czuć się lepszą od innych. W końcu skorzystałam z pomocy psychologa, która uświadomiła mi że nasze relacje w rodzinie są toksyczne, wyjaśniła dlaczego siostra może tak postępować. W końcu wyszłam na prostą, poukładałam sobie życie, zminimalizowałam z nią kontakty, nikt nie powiela jakiś plotek na mój temat i życie stało się piekniejsze, od 1,5 roku nie mam myśli negatywnych. Najgorsze jak człowiek ma doła, w ktoś jeszcze z uprzejmości przekaże Ci plotkę na Twój temat która jest nieprawdziwa, krzywdzi , a potem mówi : no ale po co się tym przejmujesz i delektuje się twoim dołem, albo mówisz o prawdziwym problemie a ktoś mówi że nie widział czegoś nawet jak był tego świadkiem i próbuje robić Ci sieczkę z głowy. Przyjaźni się z osobami , których nienawidziła tylko dlatego że mnie nie lubią...powtarza wszystko wszystkim. nikomu nie życzę takiej siostry, choć przyznam że koleżanka ma jeszcze Gorsza. Życzę wam wszystkim umiejętności w wyczuwania ludzi
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie