Sprawdź, czy Ty też boisz się powiedzieć te zdania na głos. Sprawiają nam niewyobrażalną trudność

Właśnie te słowa najczęściej tłumimy w sobie.
Sprawdź, czy Ty też boisz się powiedzieć te zdania na głos. Sprawiają nam niewyobrażalną trudność
fot. Unsplash
04.07.2021
Wiktoria Sobocińska

Od dziecka jesteśmy uczeni, jak ważne są "magiczne słowa", takie jak przepraszam, proszę czy dziękuję. Można jednak odnieść wrażenie, że z wiekiem mamy coraz większy problem ze swobodną komunikacją i wyrażeniem swoich emocji... A przecież nie ma w tym nic złego.

Zobacz również: 20 kłamstw, które powtarzamy codziennie. Jakiego używasz najczęściej?

Trudno nam przyznać się do błędu lub otwarcie opowiedzieć komuś o swoich uczuciach. Tak rodzą się niezrealizowane szanse, a nawet marzenia.

Co więcej, nieustannie tłumienie w sobie emocji ma bardzo negatywny wpływ na naszą psychikę. A przecież wystarczy żyć w zgodzie ze sobą i zdobyć się na prawdę.

Jakie słowa dosłownie nie przechodzą nam przez gardło?

Czego najbardziej boimy się powiedzieć?

#1 Nie mam ochoty tego robić

Jesteśmy wolnymi ludźmi, a mimo to takie zdanie sprawia nam ogromny problem. Zastanawiamy się, co pomyślą o nas inni, zamiast pomyśleć o sobie.

Nie chcemy przecież zostać odebrani jako nudziarze albo ignoranci. Ale czy naprawdę chcemy tracić swoje życie na przejmowanie się opinią innych? Poza tym odmowa to oznaka asertywności.

#2 Zraniłeś mnie

Gdy ktoś sprawi nam przykrość, odruchowo zamykamy się w sobie i prędzej znajdziemy doskonały pomysł na zemstę, niż przyznamy się do złamanego serca.

Druga strona może nawet nie być świadoma konsekwencji swoich czynów. Warto uświadamiać o tym.

#3 Nie wiem

Świat byłby o wiele piękniejszy, gdyby ludzie po prostu potrafili przyznać się do swojej niewiedzy, albo zmienić zdanie pod wpływem właściwych argumentów... Tymczasem traktujemy to jak porażkę.

Mówi się, że kto pyta, nie błądzi. Jeśli jesteś ciekawa świata i chcesz poszerzać swoją wiedzę, nie ma w tym żadnego powodu do wstydu. Ktoś dodatkowo ucieszy się, że może Ci coś wytłumaczyć. :)

#4 Chcę zostać sam/a

Nie odpowiadasz za uczucia innych, którzy poczuli się urażeni tym, że masz ochotę pobyć sama ze sobą. Człowiek potrzebuje czasami naładować baterie we własnym towarzystwie.

Nie ma w tym nic złego, dopóki zdrowa samotność nie przeradza się w szkodliwą izolację społeczną.

#5 Myliłem się

Najtrudniej jest nam przyznać się do pomyłki. Zwłaszcza, jeśli po drodze wyrządziliśmy komuś sporo krzywdy... Nigdy jednak nie jest za późno, aby to naprawić.

Możesz szczerze przeprosić i przyznać się do błędu. Ktoś na pewno to doceni, a Ty nie będziesz miała sobie nic do zarzucenia, bo przynajmniej próbowałaś.

#6 Nie zgadzam się na to

Często mamy tendencję do spełniania oczekiwań innych osób i stawiania ich potrzeb ponad własne. Kiedy poczujesz złość z powodu przekraczania własnych granic, zaprotestuj

Jesteś dorosła i naprawdę nie musisz zgadzać się na to, co Ci nie odpowiada. To Twoje życie i możesz spędzić je dokładnie tak, jak chcesz. Pamiętaj o tym!

#7 To nie Twoja sprawa

Wcale nie masz obowiązku nieustannie tłumaczyć się ze swojego życia prywatnego. Jeśli ktoś jest wścibski, nietaktowny i nie jest w stanie tego uszanować, po prostu pokaż mu, gdzie jest jego miejsce.

Każdy ma prawo do tego, że chronić własną przestrzeń i intymność. Nie musisz być niemiła, ani mówić tego agresywnym tonem. Bądź spokojna i opanowana, a komuś zrobi się głupio.

#8 Mam dosyć

Nie musisz przez cały czas zgrywać bohaterki. Każdemu zdarza się gorszy dzień, a w pewnym momencie nawet kończy cierpliwość. Rozpoznaj i uszanuj swoje granice wytrzymałości.

Drogowskazem będą Twoje własne emocje. Jeśli czujesz, że naprawdę nie dasz rady, po prostu o tym powiedz. Nic złego się nie stanie, a może uzyskasz potrzebną pomoc i zrozumienie.

#9 Boję się

Przyznanie się do swojej słabości wymaga ogromnej odwagi. Tymczasem w ten sposób zbliżamy się do siebie samego, rozumiemy swój stan, a zwierzając się drugiej osobie możemy zbudować solidarność.

Gdy zaczniesz na głos mówić o swoich obawach i potrzebach, szybko okaże się, że nie jesteś w tym sama. Niepokój i lęki mogą pojawić się zawsze, ważne jest to, czy potrafimy je przezwyciężać. 

#10 Nie jestem teraz szczęśliwy/a

W dobie Instagrama staramy się stale kreować swój idealny wizerunek, tak jakby życie było pozbawione jakichkolwiek problemów. To, co widzimy w sieci, rzadko odzwierciedla rzeczywistość.

Uśmiech na zdjęciu nie oznacza, że w środku czujemy się naprawdę spełnieni i szczęśliwi. Często boimy się powiedzieć o tym nawet najbliższej osobie, w obawie, że ta bańka pryśnie.

Zobacz również: Stawiasz potrzeby innych ponad własne? Sprawdź, czy jesteś typem „people pleaser”

Polecane wideo

Jakie słowo wytatuować na ciele? 10 uroczych minitatuaży dla kobiet
Jakie słowo wytatuować na ciele? 10 uroczych minitatuaży dla kobiet - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.73 / 5
gość (Ocena: 5) 04.07.2021 21:51
C.D obsesyjna zazdrość wtedy gdy chce się podporządkować osobę i śledzi się jej każdy krok , to takie tam pa
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2021 21:31
Dodam do zazdrości. Naturalnie musi wyrzucić swoje emocje, np ukarać za coś kobietę, np awantura czy czymś...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2021 21:16
Albo nie boi się mówić ,że ktoś jest zazdrosny . Chorobliwa zazdrość, piekielna zazdrość... To tak naprawdę mają egoisci , którzy no jak mogła mnie na bok pozostawić, a z innym rozmawiać. Zazdrosnik chce na własność. A co ma ubrać, z kim się spotykać, z kim ma rozmawiać...najlepiej w domu bawić dzieci...ha ha ...a krótka spódniczka, krotkie spodenki , a może z kimś flirtuje, uśmiecha się do kogoś, patrzy na kogoś... a może do ginekologa faceta chodzi , albo flirtuje z innym w sieci , kobieta nie może robić tego co oczywiście egoista może robić...np egoista jest na portalach randkowych,flirtuje w sieci, gazety ,facebook on może...najlepiej niech nigdzie nie wyjeżdża, ale on może wyjeżdżać, a te urojone myśli, co ona teraz robi , albo jest lato jak chodzi ubrana , albo o kurcze schudła niedobrze, egoisci zawsze źle, tak zrobisz źle, tak też źle, ale on może flirtowac lub co więcej przy alkoholu , alkohol wzmacnia zazdrość...ki dziwni są mężczyźni
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 5) 04.07.2021 18:09
Indywidualny numer konta bankowego zrzutki do wpłat przez internet, banku i poczcie: 25 1750 1312 6880 4169 4634 0079 odbiorca przelewu: zrzutka.pl tytuł przelewu: Adam i Ela wpłaty zagraniczne PL 25 1750 1312 6880 4169 4634 0079 Prócz pomocy finansowej rodzina potrzebuje środków czystości oraz innych rzeczy.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 04.07.2021 09:12
Rzeczywiście boimy się mówić te zdania, ponieważ brzmią niegrzecznie i większość ludzi po usłyszeniu ich obraziła by się na nas. Czy chcielibyśmy, żeby inni mówili do nas w sposób opisany w artykule? Warto się zastanowić, czy nie zranimy ludzi wokól siebie naszą "asertywnością". Życie w relacjach to codziennie wyzwanie a ten artykuł jest bardzo słaby.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie